Zeman by vzal ČT poplatky. Je to bezprecedentní útok, brání se televize

  • 2732
Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení koncesionářských poplatků. „Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejněprávní funkci a stává se nejen komerční, ale dokonce špatnou komerční televizí,“ řekl Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. Televize označila snahu vzít jí peníze za bezprecedentní útok na její nezávislost.

„Já jsem s velkým zaujetím kdysi sledoval programy ČT2, zejména dokumentární programy, a velmi lituji, co se v poslední době s ČT2 děje,“ prohlásil prezident.

„Aby byla stejná startovní čára mezi jednotlivými televizními stanicemi, tak onen návrh na zrušení koncesionářských poplatků považuji za docela rozumný,“ komentoval prezident návrh, který podal senátor Jan Veleba. Ten zároveň stojí v čele Strany práv občanů, jejímž je Zeman čestným předsedou.

Sobotka hájí poplatky

Koncesionářské poplatky jsou zárukou toho, že Česká televize a Český rozhlas nejsou závislé na podnikatelských skupinách, ani na momentální vládě a mohou nezávisle hájit veřejný zájem. V reakci na výrok prezidenta Miloše Zemana to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Zejména v době, kdy ubývá nezávislých médií a roste mediální vliv nejrůznějších oligarchů, by bylo zrušení koncesionářských poplatků hrubou chybou, která by poškodila demokracii, svobodu slova, českou kulturu a v konečném důsledku i všechny naše občany," napsal předseda vlády.

Veleba spolu s dalšími čtrnácti senátory z ČSSD, Strany práv občanů, ODS a KSČM navrhl, aby byli od povinnosti platit poplatky veřejnoprávním médiím na pět let zproštěni ti, o nichž ČT nebo Český rozhlas odvysílal nepravdu. Nebyl by přitom nutný verdikt soudu, stačilo by rozhodnutí Rady České televize, Rady Českého rozhlasu nebo Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Lidé by také podle senátního návrhu mohli místo veřejnoprávní televize i rozhlasu poslat peníze jiné veřejně prospěšné kulturní instituci, třeba muzeu, divadlu či filharmonii (více zde). Pro veřejnoprávní média by to ovšem mohlo být likvidační, protože víc než osmdesát procent příjmů jim plyne z poplatků a reklamu mají výrazně omezenou.

Televize by neměla být hlásnou troubou TOP 09, prohlásil Zeman

„Česká televize by neměla být hlásnou troubou jakékoli politické strany, například TOP 09, a měla by přinášet objektivní a vyvážené zpravodajství, což podle názoru většiny lidí nečiní,“ prohlásil také prezident Zeman.

Jak by podle něj zrušení poplatků mělo vypadat? Vyslovil se pro „asignační model“, což podle něj znamená, že komu se pořady ČT nelíbí a nechce platit, mohl by peníze poslat na jiné veřejně prospěšné účely, třeba do zdravotnictví, školství či sociální péče.

Česká televize mluví o bezprecedentním útoku na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby. „Je o to nebezpečnější, že ho vyslovuje nejvyšší ústavní činitel České republiky,“ uvedla mluvčí televize Alžběta Plívová.

„Vyváženost a objektivitu zpravodajství ČT a celkovou kvalitu má kompetenci hodnotit kontrolní orgán Rada ČT, a to na základě objektivních analytických dat,“dodala. Česká televize podle ní vysílá v souladu s platnou legislativou. Připomněla i kontroly Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. „Na invektivy prezidenta proto nebude Česká televize dále reagovat, a ani se jimi nenechá zastrašit,“ uvedla mluvčí ČT Plívová. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není v demokratické a svobodné společnosti nikdo nekritizovatelný.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová iDNES.cz v reakci na Zemanovo vystoupení řekla, že ČT její TOP 09 nestraní. „Rozhodně se nejedná o to, že bychom měli větší prostor než jiné politické strany,“ uvedla Langšádlová. Mohla by prý doložit, kdy je na tom její strana hůře než jiné. Zmínila, že v Událostech komentářích, když se řešil návrh ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO, oponovali návrhu zástupci ODS, nikoli TOP 09.

„Co se týče veřejnoprávní televize, je velmi důležitá pro zachování svobody a demokracie v naší zemi,“ odmítla Langšádlová nápad rušit koncesionářské poplatky, jak s tím přišel předseda Strany práv občanů Veleba a jak to nyní podpořil i čestný předseda strany SPO, prezident Zeman.

Návrh návrh na omezení příjmu veřejnoprávní televize z poplatků je podle místopředsedy ODS Martina Kupky nesmyslný a fakticky protiprávní. Argumentuje, že část mediální scény podle něj už ztratila svou nezávislost. „O to víc teď potřebujeme nezávislá a silná média veřejné služby,“ uvedl Kupka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video