Výhrůžky ČT posílal mladík z jihu Čech. Hrozil i Hudečkovi či poslancům

  • 83
Muž, jehož ve středu dopadla policie, vyhrožoval od loňského září bombou kromě České televize i pražskému primátorovi, ombudsmance, Karlově Univerzitě či Sněmovně. E-maily posílal čtyřiadvacetiletý student z Českobudějovicka, ke svým činům se přiznal.

Muž vyhrožoval celkem šestnáctkrát, a to institucím a známým osobnostem. Své hrozby nesplnil, informovala na pátečním brífinku vedení pražské a zlínské policie. Ke všem šetřeným případům vyhrožování se muž přiznal. Sám však uvedl, že si nepamatuje, kolik výhrůžek celkem rozeslal.

Další anonym

V pátek odpoledne anonym vyhrožoval uložením bomby na hlavním nádraží. Neupřesnil ale, ve kterém městě, policie proto musela přijmout bezpečnostní opatření na všech hlavních nádražích po celé republice.

Například v Praze policie prohledala prostory nádraží, aniž by zastavila provoz nebo přistoupila k evakuaci. Nic podezřelého nenašla, řekla mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

Podle webových stránek Českých drah musel být zastaven provoz na nádražích v Ostravě, Olomouci, Karviné nebo Kutné Hoře. Někde omezení asi po hodině skončilo, někde ještě trvá.

Mladík studující vyšší odbornou školu se zaměřením na informační technologie opakovaně posílal výhrůžné zprávy tehdejšímu pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi, ombudsmance Anně Šabatové či senátorovi Zdeňku Škromachovi.

Z institucí se zaměřil na Karlovu univerzitu, Sněmovnu, policejní prezidium či Kriminalistický ústav. V posledních dnech v reakci na útok v Uherském Brodě vyhrožoval několika institucím ve Zlínské kraji, že pozabíjí jejich návštěvníky.

Mladík si vyřizoval účty s názorovými oponenty

Podle pražského kriminalisty Oldřicha Čecha bylo při vyšetřování problémem to, že byli pod e-maily podepsáni lidé žijící po celé republice. Pachatel při tom používal počítačové programy pro zakrytí identity odesilatele. „V podstatě rozesílal ty zprávy přes celý svět, a to podstatně ztížilo práci našich IT specialistů,“ podotkl Čech. Případem se proto začali zabývat i specialisté z policejního prezidia, kteří spolupracovali se zahraničními kolegy mimo jiné z USA či Velké Británie.

Z prvních výslechů vyplývá, že motivem pro posílání výhrůžek bylo vyřizování účtů s názorovými protivníky, s nimiž mladík komunikoval v internetových diskuzích. Výhrůžky poté zasílal jejich jménem a policie je tak musela prověřovat. Čech uvedl jako příklad poslední výhrůžku, která mířila na Karlovu univerzitu jménem jedné studentky. Důvodem prý bylo, že v internetové diskuzi obhajovala islám.

Podle policie měly výhrůžky reálný charakter a neustávaly. Poslední výhrůžku poslal ještě v den svého zadržení do České televize Ostrava. Kriminalisté ale při dopadení pachatele nenašli žádné zbraně ani výbušniny (o zadržení muže čtěte zde). Zda mladík má schopnosti výbušninu sestrojit, bude prý otázkou dalšího šetření.

Na to, že za různými anonymními hrozbami stál jeden člověk, kriminalisty navedla shodná grafická úprava textu či stejné slovní obraty.

Policisté před dvěma týdny museli kvůli jedné z hrozeb prohledávat také všechna železniční hlavní nádraží v Česku. Muž ohlásil bombu na hlavním nádraží, ale neuvedl, ve kterém městě. Žádná výbušnina nalezena nebyla (více čtěte zde).

Mladík skončil ve vazbě a je obviněn z šíření poplašné zprávy, poškození práv cizích lidí a vyhrožování. Hrozí mu proto trestní sazba až pět let. Čech však podotkl, že finanční škody, které výhrůžkami způsobil, mohou překročit až pět milionů korun. V tom případě by muž mohl strávit za mřížemi až osm let.

,

Nejlepší videa na Revue