Teplo, déšť a bořící se trať. Bude to neskutečná dřina, tuší nejen Moravec

  • 33
Kontiolahti (Od našeho zpravodaje) - Kde že jsou mrazy minulých let. Teplo a bořící se trať očekává biatlonisty v Kontiolahti při dnešní smíšené štafetě, zahajovacím závodě mistrovství světa (od 17.15 českého času). Připravit na ni lyže nebude vůbec jednoduché, shodují se trenéři.

Mokrý sníh se na trati boří. „Budete ho ještě prosolovat?“ ptá se český šéftrenér Ondřej Rybář jednoho z organizátorů.

„Ne. Zkoušeli jsme to, jenže tenhle sníh se solí nereaguje.“

„Aha.“

„Ale vyměnili jsme dnes sníh na střelnici.“

Navrch uzavřeli velkou část závodního okruhu pro trénink. „Čím víc by se po tom jezdilo, bude to hlubší a hlubší,“ povídá trenér Jiří Holubec. 

Namísto očekávaných tuhých mrazů, které v Kontiolahti takřka každoročně prověřovaly biatlonisty, ukazuje tentokrát teploměr na tribuně finského střediska plus tři. Ve středu v Severní Karelii pršelo, přes noc pro změnu napadly asi tři centimetry sněhu, načež ve čtvrtek dopoledne opět poprchávalo.

„Na trati z toho vznikla slušná brzda,“ říká Zdeněk Vítek, kouč českých žen.

Norská televize NRK kritizovala špatnou úpravu zdejších tratí a přirovnala je ke druhému týdnu na šampionátu klasiků ve Falunu. 

Předpověď na nejbližší dny je podobná.

„Sníh je tu příliš měkký. Když uděláte chybu, upadnete,“ poukazuje ruský biatlonista Anton Šipulin.

„Ale Finové jsou na úpravu tratí nejlepší,“ zastává se jich Ole Einar Björndalen. Rybář připomene loňské pohárové finále v Oslu, kde právě norští organizátoři odmítli experty IBU na úpravu sněhu s vysvětlením, že mají své, mnohem lepší. „A pak tam byl na trati táááákhle hluboký sníh,“ naznačuje rukama.

Nachystaná střelnice v biatlonovém areálu v Kontiolahti.

Biatlonový areál v Kontiolahti je připraven na start mistrovství světa.

Michal Šlesingr se svým typickým suchým humorem finské počasí komentuje: „Je dobré, že je tu vlhko, aspoň se nepráší.“ Jak on, tak Ondřej Moravec však tuší, s čím se večer budou muset poprat.

„Sníh je hluboký, neskutečně těžký a nás čeká neuvěřitelná dřina,“ komentuje Moravec. „Startovní pole se roztrhá už v úvodním kole prvního úseku. V těch kopcích to bude velký mazec.“

Aspoň že vítr na střelnici se oproti předchozím dnům umoudřil, po poledni foukal zhruba o síle 1,5 metru za sekundu.

Fourcade chce dvě zlaté, Johannes Boe tři

Dopolední i polední trénink absolvovali pouze ti čeští reprezentanti, kteří se nechystají na večerní smíšenou štafetu. Na nominovanou čtveřici čeká až o půl šesté finského času nástřel.

„Všichni jsou zdraví,“ uklidňuje šéftrenér.

Což zdaleka ne každý tým může říci. Kaisa Mäkäräinenová prozradila, že měla chřipku, a ještě v pondělí si na tréninku ulevovala. Ani Mari Laukkanenové nebylo nejlépe, přesto obě Finky chtějí startovat. „Bude to pro nás i test na sobotní sprinty,“ říká Mäkäräinenová, dobře si vědoma, že ve štafetě je úroveň finských mužů pokulhávající.

Rovněž ukrajinská biatlonistka Julija Džymová byla nemocná, ležela s horečkami a lékaři se obávali bronchitidy, ale i ona ve startovní listině figuruje.

Výprava českých biatlonistů a biatlonistek při slavnostním zahájení MS v Kontolahti.

Trénink v biatlonovém areálu v Kontiolahti.

Norské kvarteto, vítězové smíšené štafety z pohárového Nového Města i z olympiády v Soči, je opět považované za kandidáta na zlato číslo 1, ačkoliv v něm (znovu) chybí Emil Hegle Svendsen. Stejně jako ve Vysočina Areně je tedy v sestavě Tarjei Boe.

„Běhám lépe ve štafetách než v individuálních závodech. Nejsem v nejlepší formě, ale v našem sportu je všechno možné,“ tvrdí starší z bratři Boeových. To mladší Johannes mnohem sebevědoměji vyhlašuje: „Chci z Kontiolahti tři zlata, smíšenou štafetou počínaje.“

Překvapila nominace Němců. Nejsou v ní Simon Schempp, Arnd Pfeiffer, Franziska Hildebrandová ani Laura Dahlmeierová. Na trať se vydá kvarteto Kummerová, Preussová, Böhm a Doll.

„Němci tohle dělali i v minulosti, že na šampionátu rozdělili starty mezi větší počet lidí,“ vzpomíná exmistr světa Roman Dostál, nyní spolukomentátor České televize.

„Ale pozor, Doll byl poslední dobou také hodně dobrý,“ nezatracuje je Rybář.

V ruské čtveřici chybí Jevgenij Garaničev, v té rakouské Dominik Landertinger. Zato Francouzi se představí v plné síle. Martin Fourcade si dal za cíl přivézt ze šampionátu dvě zlata, jedno individuální a jedno týmové. „Jenže důležitější je pro mě tentokrát velký glóbus,“ přiznal. 

Italové, bronzoví ze Soči, poprvé v sezoně staví do mix štafety to nejsilnější, čím disponují. I kvůli absenci svých špičkových závodníků při poháru v Novém Městě se však po startu budou muset probíjet vpřed ze zadních řad. Startují až v té šesté, v sousedství Rumunů, Britů či Japonců.

Oficiální server biatlonové unie IBU biathloworld.com favorizuje Nory a Francouze, nicméně zároveň upozorňuje: „Češi jsou potenciální zlatí medailisté. Ve štafetách jsou vždy velmi dobří. Gabriela Soukalová je lepší než před pár týdny, Veronika Vítková zůstává extrémně silná a Moravec i Šlesingr jsou ve formě.“

Čas prognóz ale pomalu končí. Večer poznáme realitu.


Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)