Zvony a sirény uctily památku brodských obětí. Muži měli smeknout

  • 196
Památku obětí útoku v Uherském Brodu připomněly v poledne po celé České republice sirény, které zněly nejdelší možnou dobu 140 sekund. Smutečním zvoněním se přidal také druhý nejstarší zvon katedrály sv. Víta. Lidé se podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka měli zastavit a muži smeknout, ale málokdo tak ve skutečnosti učinil.

Sirény v pravé poledne připomněly tragickou událost z minulého týdne, kdy třiašedesátiletý muž v uherskobrodské restauraci zastřelil osm lidí a pak i sebe (více o útoku zde). O pietě rozhodla ve středu vláda premiéra Bohuslava Sobotky.

Pieta v Uherském Brodu

Někoho nezvyklý zvuk v prvním okamžiku zaskočil, většina lidí ale věděla: zvony zní za mrtvé. Obrázek to pak byl na mnoha místech ve Zlínském kraji podobný. Někde lidé zastavovali na chodníku, jinde navzdory pietě kráčeli dál. Přímo v Brodě si lidé situaci uvědomovali silněji. Hleděli tiše do země. A někteří utírali slzy (více zde).

Památku obětí tiše uctil i prezident Miloš Zeman při setkání se zaměstnanci firmy EvoBus a občany Holýšova na Domažlicku, které navštívil při své cestě po Plzeňském kraji. K pietní vzpomínce se připojila i brněnská filharmonie, která měla v Janáčkově divadle generální zkoušku na koncert na téma „osudové drama člověka“. V poledne byla po dobu houkání sirén přerušena, řekla ČTK pracovnice filharmonie Lenka Němcová.

Podobně se k uctění památky zemřelých postavili pořadatelé festivalu Colours of Ostrava, kteří na dobu znění sirén přerušili tiskovou konferenci v Ostravě. Naproti tomu na hlavním ostravském Masarykově náměstí se při zvucích sirén nezastavil téměř nikdo. Mnozí zřejmě ani netušili, proč sirény houkají. „To není zkouška sirén jako každý měsíc?“ divil se jeden z oslovených chodců. Lidé dál kráčeli i před ostravskou Novou radnicí. Rozeznění sirén zřejmě nezaregistroval ani český daviscupový tým, který do radnice právě vcházel.

Obvyklý ruch se nezastavil kvůli sirénám ani na Václavském náměstí v Praze. Někteří cizinci se sice nejprve nechápavě rozhlíželi po původu zvuku, většinou ale hned pokračovali v chůzi. Sirény nezastavily ani spěchající Čechy, kteří si většinou po chvíli vzpomněli, proč nezní jako obvykle ve středu. „Je to asi kvůli tomu neštěstí v Uherském Brodě,“ uvedla pro ČTK starší žena.

Před obchodním centrem v Praze na Andělu uctil památku jediný člověk:

Lidé během piety mají tiše stát, muži smeknout

Chování většiny lidí během znění signálu tak odporovalo tomu, co by velela etiketa. „Musí se zastavit, sedící vstanou, muži smeknou všechny pokrývky hlavy, lidé přestanou hovořit a ztichnou ve vzpřímeném postoji po celou dobu signálu,“ nastínil ještě před pietou pro iDNES.cz odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Zvuk sirén jen 140 sekund

Sirény mohou vydávat zvuk jen po dobu 140 sekund. Delší doba není technicky možná. Naposledy zněly sirény kvůli pietě 10. července 2014. uctila se tím památka čtyř vojáků padlých v Afghánistánu (více zde).

O dodržování piety mluvil ve čtvrtek dopoledne také ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Podle něj už minula doba, kdy se lidé zastavovali na ulici a řidiči zajížděli na kraj vozovky, aby vedle svých aut uctili památku. „To je doba, která dnes už asi nepřijde. Na druhou stranu si myslím, že aspoň v tu chvíli se zamyslet, to by měl udělat každý z nás,“ prohlásil Forejt v ČT.

„Zaměstnavatel by měl dát šanci všem zaměstnancům uctít památku všech, které si budeme připomínat. To se týká i učitelů, je to výchovný prostředek. Učitelé by během vyučování měli děti vyzvat, aby se postavily a uctily památku chvílí ticha,“ doporučil Forejt.

„Přesně ve dvanáct hodin zazní z velké jižní věže katedrály sv. Víta zvon Jan Křtitel, který má v katedrále úlohu rekviálu, tedy zvonu zádušního. Zvoníci svatovítské katedrály provedou smuteční zvonění po dobu dvou minut a dvaceti sekund za osm zbytečně vyhaslých životů,“ uvedl web pražských svatovítských zvoníků campanarii.cz.

Hasiči se kvůli čtvrteční pietě rozhodli zrušit pravidelnou zkoušku sirén, která se měla konat jako obvykle první středu v měsíci. Češi by jinak zvuk sirén slyšeli dva dny za sebou (více o zrušení akustické zkoušky zde).

Památku obětí už přímo v Uherském Brodě uctil premiér Bohuslav Sobotka i prezident Miloš Zeman a další politici. Lidé se tam za oběti střelby modlili v úterý, pietní ekumenická bohoslužba se uskutečnila ve zcela zaplněném farním kostele Neposkvrněného početí Panny Marie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video