VÍTĚZSTVÍ. Marek Židlický z Detroitu slaví s Henrikem Zetterbergem vítězný gól...

VÍTĚZSTVÍ. Marek Židlický z Detroitu slaví s Henrikem Zetterbergem vítězný gól proti New York Rangers. | foto: AP

Obránce Židlický se v premiéře za Detroit blýskl gólem z prodloužení

• 17
Suverénně nejproduktivnější český obránce letošní sezony NHL Marek Židlický prožil vydařený debut v dresu Detroitu. Posila klubu pro play-off rozhodla v prodloužení gólem na 2:1 duel proti Rangers. Trefil se i útočník Michael Frolík, jeho branka byla ovšem jediná a Winnipeg na domácím ledě podlehl Ottawě s Milanem Michálkem (0+1) v sestavě 1:3. Nováček Jiří Sekáč si připsal asistenci za Anaheim v souboji s bývalými spoluhráči z Montrealu.

Dát vítězný gól v prodloužení při premiéře za Detroit? To se v historii slavného celku ještě nikomu jinému nepovedlo. Dorážkou z brankoviště v 62. minutě při přesilovce 4 na 3 se tak Marek Židlický (čas na ledě: 17:44, +/-: 0, 2 střely) nejenže skvěle uvedl před novými fanoušky, ale rovněž se hned zapsal do klubových statistik.

„Lepší to být nemohlo, ještě k tomu v prvním zápase v domácí hale,“ řekl spokojený obránce, od něhož si kouč Mike Babcock slibuje právě zvýšení efektivity přesilovek v podání Red Wings. Středeční vítězná akce na 2:1 proti Rangers ukázala, jaké jsou možnosti posily z New Jersey.

Hosté z New Yorku měli v zápase střeleckou převahu 40:31. I přes řadu šancí se však zrodily v řádné hrací době jen dvě gólové situace. Detroit, do jehož sestavy se po zařazení Židlického nevešel mezi nehrajícími náhradníky figurující Jakub Kindl, šel do vedení v 7. minutě brankou Justina Abdelkadera. Rangers kontrovali v 18. minutě využitou přesilovkou Dana Girardiho.

Hokejisté Winnipegu v brance popáté za sebou s Michaelem Hutchinsonem ve středu nestačili v domácím zápase na Ottawu. I díky jedné asistenci Milana Michálka (18:02, +/-: +1, 1 střela) si Senators odvezli dva body za výhru 3:1.

Český útočník se podílel na otevírací brance Kyla Turrise z 5. minuty. V prostřední dvacetiminutovce Ottawa zvýraznila svůj náskok využitou přesilovkou Bobby Ryana a trefou Erika Condry, jenž vyhnal Hutchinsona na střídačku.

Poprvé od 19. února, kdy absolvoval celý zápas a nezabránil porážce 1:5 s Washingtonem, se tak do branky Winnipegu podíval Ondřej Pavelec. Ve zbytku duelu odchytal necelých 26 minut a z pouhých tří střeleckých pokusů již neinkasoval.

Domácí hokejisté umazali nulu na svém střeleckém kontě až v třetí třetině. Běžela 46. minuta, když byl na konci pohledné kombinace Michael Frolík (13:23, +/-: +1, 4 střely). Kladenský odchovanec svou 14. brankou sezony tak alespoň zmírnil porážku Jets.

Ve středečním souboji Anaheimu s Montrealem se potkaly aktuálně nejlepší celky NHL. Díky výhře 3:1 se domácí Ducks se ziskem 91 bodů odpoutali od Nashvillu na čele Západní konference a vévodí tak i celé soutěži. Nejlepším týmem Východní konference jsou právě poslední soupeři lídra, hokejisté Canadiens se ziskem 87 bodů.

Extra motivaci měl v zápase český nováček v sestavě domácího celku Jiří Sekáč (8:54, +/-: +1, 1 střela). 22letý útočník totiž ve svém pátém startu za Anaheim nastoupil proti svým bývalým spoluhráčům a i přes menší prostor na ledě se zapsal do statistik jednou asistencí, když se v 31. minutě díky skvělému napadání podílel na trefě na 2:0 v podání Rickarda Rakella. Daný stav vydržel až do posledních minut řádné hrací doby.

Dotahující se Montreal měl v 58. minutě výhodu početní převahy, přesto inkasoval potřetí. Prosadil se obránce Cam Fowler. V pokračující přesilovce Canadiens chybu napravili, gól z času 58:19 z hole Alexe Galchenyuka již ale jen kosmeticky upravil skóre.

Kromě zmiňovaného Sekáče, jenž byl zámořskými novináři zvolen třetí hvězdou zápasu, v sestavě vedoucího týmu NHL nechyběl ani Tomáš Fleischmann (16:26, +/-: 0, 1 střela). Za Montreal zkoušel čtyřikrát střelecké štěstí centr Tomáš Plekanec (19:27, +/-: 0, 4 střely).

Výsledky NHL

Winnipeg - Ottawa 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
46. Frolík - 5. Turris (M. Michálek), 30. Ryan, 32. Condra. Střely na branku: 36:20. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 25:43 minuty a ze tří střel neinkasoval. Diváci: 15.016. Hvězdy zápasu: 1. Hammond, 2. Turris, 3. Condra (všichni Ottawa).

Detroit - NY Rangers 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
7. Abdelkader, 62. Židlický - 18. Girardi. Střely na branku: 31:40. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Židlický (oba Detroit), 3. Nash (NY Rangers).

Colorado - Pittsburgh 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
21. Iginla, 35. MacKinnon (Hejda), 55. Landeskog - 50. Malkin. Střely na branku: 22:29. Diváci: 16.905. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. MacKinnon, 3. O’Reilly (všichni Colorado).

Anaheim - Montreal 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
7. Beauchemin, 31. Rakell (Sekáč), 58. Fowler - 59. Galchenyuk. Střely na branku: 33:38. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Beauchemin, 3. Sekáč (všichni Anaheim).