Do Prahy přijeli první krajané, které vyhání z Ukrajiny válka

  • 133
První skupina českých přesídlenců z Ukrajiny dorazila v úterý večer do Prahy. Z východoukrajinské vesnice Čechohrad přijelo autobusem 44 lidí. Všichni získali v mimořádných lhůtách povolení k trvalému pobytu.

V autobusu byli většinou dospělí, ale bylo mezi nimi i pár dětí. „Vypadali odpočatě a klidně. Se skupinkou, která na ně čekala na nástupišti, se radostně vítali. Na pobyt tady se těší. Chtějí tu žít a pracovat,“ uvedl z místa redaktor iDNES.cz.

Po příjezdu do Prahy nasedli do jiného autobusu, který je doveze do hotelu Vltava v Červené nad Vltavou v jižních Čechách, kde budou bydlet zhruba půl roku.

Skupina vyrazila z Čechohradu, který leží asi 200 kilometrů od bojové linie na východě Ukrajiny, v pondělí ráno (více čtěte zde).

Na přesídlení krajanů z celého světa česká vláda uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun, využít se mají právě zejména pro lidi z Ukrajiny. Součástí vládního plánu je bezplatné ubytování, finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro děti, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání.

Dalších 40 krajanů přiletí do Česka vládním speciálem 15. března odpoledne. Celkem české úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení téměř 140 krajanům. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.

Stát s námi nekomunikuje, tvrdí organizace

Někteří z těch, kteří pomoc nabízejí, organizaci přesunu a pobytu krajanů v Česku kritizují. O jejich snahu prý zatím stát neprojevil žádný zájem. „Tipy na ubytování a práci už nám chodí, ale vůbec nevíme, jak s nimi naložit. Stát s námi nekomunikuje,“ uvedl jednatel Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel Lubomír Sazeček.

Konkrétně zmiňuje například nabídku pro lékaře a zdravotníky ze severní Moravy, z Jirkova na severu Čech, nebo příklad baptistů z Teplic, kteří by ubytovali dvě rodiny. „Je toho víc. Nejsme jediní, kdo nabídky shromažďuje,“ dodal Sazeček.

Krize na Ukrajině

Ministerstvo vnitra a Arcidiecézní charita Praha, které mají pomoc krajanům na starosti, ale podle Sazečka zatím váhají. „Nikdo o to nejeví zájem, chybí koordinace. Miliony, které se za jejich ubytování zaplatí, by se daly ušetřit,“ míní.
Místostarostka Jirkova Dana Jurštaková potvrdila, že na návrh města zatím nikdo nereagoval. „Předběžně nabízíme jeden až dva byty. Řemeslníkům bychom v našich firmách byli schopni sehnat i práci. Nikdo nás ale nekontaktoval,“ řekla.

Arcidiecézní charita Praha by krajanům měla pomoci se zajištěním zdravotní péče, výukou češtiny, školní docházkou dětí i sháněním práce. Zástupce ředitele charity Pavel Šimek popírá, že by jeho organizace ohledně nabídek zaváhala. „Víme, že nabídky existují, začneme je nyní dávat dohromady a posuzovat, ale to je dlouhodobá věc. Ti lidé se nejdřív musí přizpůsobit, doučit se česky,“ řekl Šimek.

Podobně námitky odmítá i mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. „Zájem o ubytování jsme od obcí zaznamenali, nicméně to budou další kroky, které uskutečníme až poté, co se krajané v našem prostředí zorientují a adaptují,“ uvedl. Podle dosavadních zpráv značná část imigrantů mluví česky velmi slušně, takže by doba jejich adaptace nemusela být nijak dlouhá.

Pomoc krajanům na Ukrajině prosazoval zejména prezident Miloš Zeman. Loni v říjnu předal ministru vnitra Milanu Chovancovi seznam volyňských Čechů (žijí na severozápadě Ukrajiny), kteří žádají o návrat (více nejdete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue