RECENZE: Nikdy nepochybuje ani nechybuje, prostě Americký sniper

  • 16
Od režiséra Clinta Eastwooda se čekala větší propagandistická masáž. A byť životopis Americký sniper obsahem nepřekvapí, řemeslo má na úrovni.

Tanky, trosky a nejtěžší dilema odstřelovače v Iráku: žena nastrčí s bombou dítě. To je úvodní scéna filmu Americký sniper, od níž se vyprávění odvíjí v čase zpět i kupředu, k níž se vrací a kterou snímku někteří zazlívají jako laciné propagandistické gesto.

Je, či není? Může tak působit, jenže vychází z reality i ze skutečných zážitků skutečného odstřelovače. A hlavně každé jiné vnímání světa by odporovalo charakteru muže, o kterém snímek vstupující do Česka vypráví.

Tedy Chrise Kylea, muže vychovaného v lásce k Bohu, rodině a vlasti, texaského kovboje s prostým, nikoli prosťáčkovským chápáním dobra a zla, který nikdy nepochybuje ani nechybuje. Pokud nabírá občas rysy až supermanské, od toho je tu Bradley Cooper, aby je setřel: co nám zní pateticky, říká opravdově.

A byť kvůli roli znásobil herec svalovou hmotu až chorobně, nepotřebuje ji v nejčistších chvílích, v míru u rodiny, kdy přesto podvědomě čeká úder. Stačí zvuk dětské hračky či sekačky, aby se mu v paměti spojil s palbou a instinktivně sahal po zbrani; jediný Oscar pro Amerického snipera, za zvukové efekty, byl namístě.

Prostý popis práce

Je lepší kniha nebo film?

Knihu Americký sniper koupíte za 254 Kč na Knihy.iDNES.cz.

obálka knihy americký sniper

Scénář snímku bohužel představuje běžnou kuchařku bez překvapení, postupuje od 11. září 2001 – Jsem naštvaný, hlásím se do služby! – přes názorně tvrdý výcvik pod proudy ledové vody, za nějž si hollywoodské hvězdy své honoráře opravdu zaslouží, až po jednotlivé Kyleovy mise v Iráku. Absolvoval čtyři, pokaždé je slavnější, obávanější, bezmála až cimrmanovsky nepostradatelný, nicméně ve výrazu civilní.

Jako by si Eastwood uložil kázeň, věcnost a soustředěnost „popisu práce“; akční scény si uchovávají rytmus, bravuru, napětí, a zároveň osamělou sebekontrolu střelce vysoko nad bojištěm. Mají jen smůlu, že všechno už tu bylo v účinnější podobě. Jednak neurčitá tíseň trvalé hrozby ve filmu Smrt čeká všude, jednak tichý duel mistrovských lovců na opačných stranách barikády v Nepříteli před branami, osobnější, bezmála sportovní zápas s prvky cechovní cti.

Americký sniper

65 %

USA, 2014, 133 min

režie: Clint Eastwood

hrají: Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Luke Grimes, Jake McDorman, Sam Jaeger, Brian Hallisay, Eric Close, Marnette Patterson, Cory Hardrict, Navid Negahban, Jonathan Groff, Jonathan Kowalsky a další

Kinobox: 80 %

IMDb: 7.3

Zkrátka Americký sniper spadá do kategorie filmů „umím si představit“, které nad původní divákovu vizi nic nepřidají, nicméně za vidění stojí. Třeba jen kvůli bojovému finále v neprůhledné cloně zvířeného písku, jenž jako by i divákovi skřípal v zubech, nebo kvůli situacím, kdy Cooper s prstem na spoušti na dálku polohlasem zaklíná arabského hocha s nalezenou zbraní v ruce – Zahoď to, prosím, zahoď to!

V neposlední řadě je zajímavé si ověřit, proč se část Ameriky vůči filmu tak vymezovala. Jistě, epilog použije vlajky s hvězdami a pruhy, ale v docela vkusné bezeslovné poctě; a že lidem, kteří posílají do útoku vlastní děti s granáty, říkají američtí vojáci „divoši“, není politicky korektní, ale zato autentické. Svým způsobem je Americký sniper nejcennější právě tím, že zprostředkuje jiný typ uvažování; bez průlomových ambicí, ale bez pokrytectví.