Moskva se rozloučila se zavražděným Němcovem, cizinci na pohřeb nesměli

  • 873
V Moskvě se v úterý konal pohřeb opozičního politika Borise Němcova, kterého zastřelil neznámý pachatel v noci na sobotu nedaleko Kremlu. Němcovovo tělo bylo od rána vystaveno v Sacharovově středisku v centru města. Ruské úřady do země nepustily některé zahraniční politiky, kteří se chtěli pohřbu účastnit.

Kreml na pietní akt vyslal vicepremiéry Sergeje Prichoďka a Arkadije Dvorkoviče, s Němcovem se přišlo rozloučit i několik ruských ministrů. Mnozí představitelé opozice jsou přesvědčeni, že smrt někdejšího vicepremiéra si objednal Kreml jako odvetu za Němcovovu kritiku prezidenta Vladimira Putina (více čtěte zde).

Vražda Němcova

Na smutečních obřadech evropské státy zastupují převážně velvyslanci, za ČR se účastní Vladimír Remek. Samotný pohřeb je vyhrazen hlavně rodině a nejbližším přátelům.

Některé zahraniční hosty však Rusko nepustilo na své území. Maršálkovi polského senátu Bogdanu Borusewiczovi ruské úřady odmítly vydat vízum. Je to zřejmě odveta za to, že na základě sankčního seznamu EU nesmí někteří ruští politici cestovat na území Unie.

Europoslankyni Rusové poslali do Bruselu

Lotyšská europoslankyně Sandra Kalniete se sice dostala až na moskevské letiště Šeremeťjevo, zde jí však byl po dvou hodinách bez patřičného zdůvodnění odepřen vstup do země. „Nejela jsem do Ruska proto, abych tu dělala politické prohlášení nebo stála na rohu a urážela lidi,“ citovala poslankyni BBC.

„Jela jsem do Ruska proto, abych uctila památku Borise Němcova, kterého pokládám za jednu z nejchytřejších a nejobdivuhodnějších politických osobností Ruska. To, co jsem si vytrpěla během těch několika hodin, není nic proti tomu, co tu musejí každý den snášet ti, kdo bojují za budoucnost a svobodu Ruska,“ dodala Kalniete.

03.března 2015 v 07:41, příspěvek archivován: 03.března 2015 v 10:01

Sheremetyevo. RU borderguard hands over my diplomatic passport and ticket to Aeroflot. In 20 min - to Brussels! pic.twitter.com/UyxdWaD7Le

Kalniete na pohřeb jela nejen jako zástupkyně Lotyšska, ale i Evropské lidové strany, jež je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Ruská pohraniční stráž poslankyni namísto povolení ke vstupu do země dala letenku na nejbližší let do Bruselu. Riga v protestní nótě uvedla, že postup ruských úřadů je v příkrém rozporu se zásadami lidskosti a poškozuje lotyšsko-ruské vztahy.

Alexej Navalnyj: Vrahem Němcova je Putin

Ruské úřady na pohřeb nepustily ani Alexeje Navalného, jenž patří mezi nejvýraznější tváře ruské opozice. Za distribuci letáků, které zvaly na nedělní protiputinovskou demonstraci, je Navalnyj dočasně ve vazbě.

„Myslím si, že Němcova zabili členové vládní (tajné služby) či provládní organizace na příkaz politického vedení země (včetně Vladimira Putina),“ napsal Navalnyj na svém webu. Připustil, že příkaz nemusel být přímý, prý mohlo jít o pokyn „provést akci s velikým ohlasem“.

Podle Navalného lze v posledních měsících v Rusku pozorovat organizovanou výstavbu provládních extremistických a teroristických skupin, typu hnutí Antimajdan, které otevřené za svůj úkol označují boj s opozicí „tam, kde policie nemůže“. Tyto organizace podle Navalného nevznikají v reakci na „nevyřčenou poptávku“, ale „vytvářejí se na poradách v Kremlu“.

Vražda opozičního politika, který byl zastřelen v noci na sobotu, podle Navalného vyhovovala režimu, který potřebuje kompenzovat ekonomické potíže politickou kontrolou, rostoucím strachem a násilím. Navíc Němcov prý patřil k politikům, kteří dělali Kremlu největší potíže.

Za alternativu k této hypotéze Navalnyj považuje jen „regionální alternativu“, protože Němcov pil krev také „místním šejdířům“ v Jaroslavli, kde byl zvolen poslancem oblastního sněmu a kde odhaloval machinace místního vedení.

„Mohu se mýlit? O své verzi jsem přesvědčen, ale chybovat mohou všichni. Jediné, co může popřít mou verzi, je rychlé objasnění vraždy s odhalením nejen vykonavatelů, ale i objednavatelů,“ zdůraznil Navalnyj, považovaný v současnosti za zřejmě nejvážnějšího Putinova oponenta na ruské scéně.

V pondělí se také na sociální síti VKontakte objevilo video, v němž se trojice maskovaných mužů vydává za bojovníky skupiny Rusič a hlásí se k odpovědnosti za vraždu a o Němcovovi mluví jako o „proamerickém zrádci“. Rusič je neonacistická bojůvka podporující ukrajinské separatisty u Donbasu. Autenticita videa není zatím potvrzená.

Na pohřeb nedorazila ani Němcovova přítelkyně

Pohřbu se neúčastnila ani Hanna Durycká, Němcovova přítelkyně, která v noci opustila Moskvu a odletěla do rodného Kyjeva. Vzhledem ke svému psychickému stavu podle advokátů není schopna smuteční ceremonii absolvovat. Jako korunní svědek Němcovovy vraždy je prý nicméně ochotna se k případnému výslechu do Ruska vrátit.

Němcova v noci na sobotu nedaleko Kremlu zastřelil čtyřmi ranami z pistole neznámý pachatel. Podle dnešní zprávy vyšetřovatelů pátrání po vrazích intenzivně pokračuje, žádné konkrétní výsledky ale policejní informace neobsahuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue