Paúhoř elektrický útočí i mimo vodu. 200 let stará legenda potvrzena

  • 19
Dvousetletá legenda o tom, že paúhoř elektrický může v sebeobraně zabít i daleko většího tvora, se podle studie vědců Vanderbildovy univerzity v Nashvillu (USA) potvrdila. Dosud se soudilo, že paúhoř dokáže zabíjet jen ve vlastním prostředí.

Studii zveřejnil tým Kena Catanieho, profesora biologických věd z univerzity. Svým pokusem reagoval na letitý příběh slavného biologa Alexandra von Humboldta, který v roce 1800 navštívil povodí Amazonky. Při té příležitosti pozoroval elektrické úhoře, kteří dokázali vyskočit z vody a přivedli koně do takového šoku, že nakonec zemřel.

Od té doby nikdo podobné pozorování nevedl, už proto, že si všichni mysleli, že slavný biolog tak trochu přehání. „Když jsem poprvé četl tuhle Humboldtovu pohádku, myslel jsem, že je naprosto bizarní,“ řekl Ken Catania. „Proč by úhoř měl napadnout koně, místo aby plaval pryč?“ ptal se sám sebe.

Catania, který už několik let studuje úhoře, nakonec udělal pokus a zjistil, že paúhoř elektrický může být ještě nebezpečnější než se tradovalo podle Humboldta. Když je úhoř ponořený, síla jeho elektrických impulsů se distribuuje v celém objemu vody a stačí k omráčení drobných rybek, kterými se živí. Když se však cítí v ohrožení, je schopný vyskočit z vody a přitisknout se co největší plochou svého těla na objekt útoku, čímž se elektrický šok znásobí.

Během projektu, který byl financován National Science Foundation, nechal profesor vyrobit dva pokusné objekty: hlavu krokodýla a umělou ruku, oba potažené kovovými páskami vedoucích elektrický proud. Aby vizualizoval efekt, osadil pásky LED diodami, takže je na videu vidět, jakou energii úhoř „poskytuje“.

„Když vidíte LED diody a uvažujete o nich jako o zakončení nervů bolesti, které jsou stimulovány, dá vám to představu o tom, jak účinné mohou tyto elektrické útoky,“ tvrdí Catania.

Paúhoř elektrický

Paúhoř elektrický (Electrophorus electricus; Linnaeus, 1766) je sladkovodní dravá ryba z čeledi paúhořovitých, která obývá povodí řek Amazonky a Orinoka v oblasti Jižní Ameriky.

Paúhoř je pro člověka nebezpečný, i když se nejedná o agresivní rybu, jelikož je schopen pomocí zvláštních buněk zvaných elektroplaxy vygenerovat elektrický výboj o napětí až 600 V (podle některých údajů i 650 V) a proudu více než půl ampéru. Elektrické napětí používá primárně pro lov potravy v podobě malých rybek, které jeho pomocí omračuje.

Zdroj: Wikipedia