Pád helikoptéry u Štěpánova (3. prosince 2013) | foto: HZS Olomouckého kraje

Tragický pád vrtulníku na Olomoucku způsobilo špatné nastavení vrtule

  • 15
Špatné nastavení hlavní vrtule. Tak zní - laickými slovy řečeno - podle vyšetřovatelů nejpravděpodobnější příčina nehody, při níž v prosinci 2013 na Olomoucku havarovala malá ultralehká helikoptéra a její pilot na místě zahynul.

Stroj se zřítil u obce Štěpánov třetí prosincový den krátce po poledni a následně začal hořet. Havárii vidělo hned několik svědků a většina z nich vypověděla, že pádu vrtulníku k zemi předcházela hlasitá rána.

Jak zjistili vyšetřovatelé Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, jejím zdrojem byl náraz listu či obou listů nosného rotoru - laicky řečeno hlavní vrtule - do ocasní části stroje.

Důvodem byla změna nastavení sklonu disku nosného rotoru z jeho normální roviny, výsledkem pak poškození ocasní „vrtule“ a ocasních stabilizačních ploch, což vedlo k naprosté ztrátě ovladatelnosti helikoptéry.

Vyšetřování trvalo řadů měsíců, brzdil ho i výrobce stroje

Nadále nicméně není jasné, zda šlo o chybu pilota, nebo technickou závadu, vyšetřovatelé ani jednu z těchto možností nevyloučili. Zkoumání příčin tragické nehody přitom trvalo několik měsíců.

„Trosky stroje si nejprve převzala policie a my jsme k nim dlouhou dobu neměli přístup. Druhým problémem byla ne moc excelentní spolupráce s výrobcem z Itálie, kdy docházelo k odkladům důležitých schůzek, tím se to nepříjemně natahovalo,“ vysvětlil pro ČTK Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod délku vyšetřování.

„Byl to jeden z vážných případů, ten stroj tady začíná, nebylo s čím porovnávat,“ doplnil inspektor.

3. prosince 2013

Sedmačtyřicetiletý pilot z Prahy odstartoval z letiště v Bohuňovicích. Ultralehkou helikoptéru, s níž letěl, totiž kompletovala dílna společnosti Mamba Air, která zde sídlí a zabývá se mimo jiné i výcvikem pilotů.

Pilot měl návyky řízení z letadla a den před nehodou chyboval

Muž se zde den před havárií pod dozorem instruktora přeškoloval, neboť do té doby létal na letadlech a na jiném, byť relativně podobném typu vrtulníků. Na novém stroji nalétal celkem necelých sedm hodin a dopoledne v den havárie složil potřebnou zkoušku. Instruktor mu udělil známku chvalitebně.

Pád vrtulníku u Štěpánova

„Výrazné problémy neměl, ale zdálo se mi, že má návyky z řízení letadel. Zvláště při zatáčení přitahoval řízení jako v letadle a tím pak ztrácel rychlost, protože začal stoupat a to ve vrtulníku není třeba na rozdíl od letadel,“ cituje závěrečná zpráva hodnocení instruktora.

Ten přitom zmínil i hrubou chybu, které se pilot dopustil během zaškolování den před nehodou a se kterou se dle svých slov za 14 let ještě nesetkal.

„Udělal to, že pustil řízení cykliky a i já jsem měl co dělat, abych to podchytil. Vrtulník se vzepjal. On na to vůbec nereagoval a srovnat stroj jsem musel já. Mě to dost vyděsilo, to že to pustil. Řekl mi, že to pustil proto, že si chtěl otočit okénko na sebe. On si pak svoji chybu uvědomil, ale víc ji nekomentoval,“ řekl instruktor vyšetřovatelům.

Navíc také zmínil, že se ho později ve stejný den na pilota vyptávali, protože byl údajně viděn v nebezpečné situaci, kdy při samostatném letu bez instruktora startoval proti přistávajícímu letadlu.