Japonci Kendži Goto Džogo a Haruna Jukawa padli do zajetí Islámského státu loni.

Japonci Kendži Goto Džogo a Haruna Jukawa padli do zajetí Islámského státu loni. | foto: AP

Džihádistu Johna zkazila šikana rozvědky, míní ochránci lidských práv

  • 245
Mohly Džihádistu Johna na dráhu extremisty poslat ústrky ze strany britských úřadů? Ochránci lidských práv si myslí, že ano. Experti na radikalizaci však tvrdí, že je to nesmysl. Vrah rukojmí prý na sebe poštval bezpečnostní složky kvůli tomu, že se paktoval s britskými teroristy.

Od chvíle, kdy média odhalila skutečnou totožnost Džihádisty Johna a jeho životní příběh, se debatuje nad tím, zda za jeho radikalizací nestojí šikana ze strany britských úřadů a bezpečnostních složek. Londýnská organizace CAGE, která pomáhá lidem pronásledovaným kvůli napojení na teroristy, je jedním z hlavních zastánců této teorie. Džihádista John, pravým jménem Mohammed Emwazi, si totiž s pracovníky této organizace opakovaně psal a prosil je o pomoc, píše server CNN.

Islámský stát

V jednom z e-mailů popsal incident, kdy se chtěl z Británie vrátit zpět do rodného Kuvajtu. Členové bezpečnostních složek ho však zadrželi a několik hodin vyslýchali. „Řekl jsem jim, aby mě nechali, že chci odjet z Británie do Kuvajtu. Proto jsem si tam našel práci i snoubenku. Oni se mi ale vysmáli,“ napsal Emwazi v dopise z 3. června 2010.

„Jeden z nich pak začal být agresivní a přitlačil mě ke zdi. Netušil jsem, proč to po šest hodin dlouhém výslechu, braní otisků a prohledávání dělá. Když jsem se jich zeptal na jména, řekli mi, že mi je rozhodně neřeknou,“ stěžoval si Emwazi.

Napojení na teroristy

Emwazi také pracovníkům CAGE napsal, že britské tajné služby k němu přistupují jako ke „kriminálníkovi z nějakého televizního pořadu, který spáchal závažný zločin“ a připomněl, že nikdy obviněn ani zatčen nebyl. „Jsem jenom člověk, který chtěl začít nový život v Kuvajtu!,“ napsal.

Mluvčí CAGE Amandla Thomas-Johnson právě tuto část dopisu považuje za stěžejní. „Pokud někdo spáchal nějaký násilný čin nebo něco podobného, pak musí bezpečnostní složky použít sílu. On ale ve Velké Británii nebyl ani jednou zatčen, stíhán ani varován,“ připomíná Thomas-Johnson (na původní e-maily a dopisy Emwaziho v angličtině se můžete podívat zde).

Detaily ze spisů tajných služeb však podle britských médií nabízejí poněkud odlišný obrázek Emwaziho. Podle nich patřil do kruhu londýnských islámských extremistů, kteří si říkali North London Boys. Jejich úkolem mělo být zajišťování financí pro somálské islamisty z organizace aš-Šabáb a hledání nových rekrutů. 

Jsem chodící mrtvola, psal Emwazi

Podle serveru The Guardian byl Emwazi také součástí teroristické buňky organizující neúspěšné bombové útoky, které měly následovat krátce po  atentátech z července 2005. Britské úřady Emwaziho sledovaly nejméně pět let. Ztratil se jim až v roce 2013. Později se ukázalo, že odjel do Sýrie a přidal se k Islámskému státu, na jehož videích se objevuje jako popravčí západních rukojmí.

Džihádista John

Džihádista John se poprvé objevil na srpnovém videu, které zachycuje popravu amerického novináře Jamese Foleyho. Na záběrech je vidět, jak Foleymu podřezal hrdlo (více čtěte zde).

Později vystoupil i na dalších podobných videích s americkým novinářem Stevenem Sotloffem, britským humanitárním pracovníkem Davidem Hainesem, britským taxikářem Alanem Henningem a Američanem Peterem Kassigem.

V lednu jej pak záběry IS zachytily s japonskými rukojmími Harunou Jukawou a Kendžim Gotem (více zde).

Emwazi si nestěžoval pouze u organizace CAGE. E-maily a dopisy zasílal i do britského deníku Daily Mail. V roce 2010 a 2011 je obdržel jeden z editorů Robert Verkaik. Daily Mail zveřejnil výňatky z těchto zpráv, kde Emwazi popisuje jeden z incidentů ilustrující, jak ho sledovaly bezpečnostní složky.

Emwazi měl na internetu prodávat notebook. V inzerátu uvedl pouze své příjmení. Kupec mu však při přebírání zboží potřásl rukou se slovy „bylo fajn s tebou obchodovat Mohammede“. Emwazi v reakci do Daily Mail rozhořčeně napsal: „Nikdy jsem tomu člověku neříkal moje křestní jméno!“ Poněkud paranoidně pak tvrdil, že se muselo jednat o agenta tajných služeb.

Matka poznala jeho hlas

Matka „džihádisty Johna“ Ghania Emwaziová bezpečně poznala hlas svého syna na nahrávce pořízené radikály z Islámského státu. Uvedla to v pondělí stanice BBC, podle níž byl Mohammed Emwazi se svými rodiči žijícími v Británii v kontaktu ještě v roce 2013. Údajně jej poznala hned poté, co viděla video s vraždou amerického novináře Jamese Foleyho.

Emwazi podle všeho měl i sebevražedné myšlenky. „Občas se cítím jako chodící mrtvola. Ani nemám strach, že by mě mohli zabít. Místo toho, abych se bál toho dne, si vezmu tolik prášků, abych mohl spát navždy. Prostě už chci pryč od tady těch lidí,“ napsal do redakce britského deníku.

Teorii, že Emwaziho na dráhu extremisty obrátila šikana úřadů, vyvrací mnozí analytici. Podle nich na Emwaziho tajné služby tlačily kvůli tomu, že byl napojen na extremisty. „Nemůžete jeho příběh začít vyprávět tím, jak se k němu chovaly britské úřady. Musíte jít dále do minulosti a podívat se na to, proč ho bezpečnostní složky kontaktovaly,“ upozorňuje Rašád Ali, ředitel konzultační společnosti CENTRI, která se zaměřuje na boj proti extremismu.

Za pravdu mu dává i Peter Neumann, ředitel Mezinárodního centra pro studium radikalizace. „Myslím si, že to jsou absurdní obvinění. Nebyl to důvod jeho radikalizace. Tajná služba po něm šla, protože se snažil připojit k aš-Šabábu v Somálsku,“ myslí si Neumann.

Chladná hvězda Džihádista John

Nový pohled na Emwaziho působení po útěku do Sýrie v pondělí nabídl bývalý člen Islámského státu Abú Ajman. Emwazi podle něj působil nepřístupně a stranil se ostatních. „Byl chladný. Moc toho nenamluvil. Ani se k nám nepřipojil při modlitbách. Modlil se jen s přáteli. Ostatní britští bratři nás pozdravili, když jsme je potkali. On však vždycky odvrátil tvář,“ popisuje Ajman Enwaziho působení v řadách islamistů.

Ajman serveru BBC poodhalil i cestu Enwaziho do role „Džihádisty Johna“. „Islámský stát má profesionální psychology. Ví, koho z bojovníků vybrat a jak z nich udělat hvězdy. Na Džihádistovi Johnovi nebylo nic výjimečného. Mohl se jím stát každý,“ uvedl Ajman.

Někteří noví bojovníci prý do řad Islámského státu vstoupili právě kvůli výstupům Džihádisty Johna před kamerou. „Někteří ho milují, berou ho jako vzor. Islámský stát na něj hraje jako na piano. Je celebritou, které láká naše muslimské bratry v Evropě,“ myslí si Ajman.

27. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue