Jaromír Jágr (vlevo) z Floridy sleduje, jak puk zapadá za záda Michala...

Jaromír Jágr (vlevo) z Floridy sleduje, jak puk zapadá za záda Michala Neuvirtha z Buffala. | foto: AP

Neuvirth čelil kanonádě Floridy, Jágr při premiéře nebodoval

• 78
Důležité dva body v boji o posun na postupové pozice do play-off si v sobotu připsali hokejisté Floridy. Premiérově s Jaromírem Jágrem v sestavě Panthers udolali poslední Buffalo se skvělým Michalem Neuvirthem v brance výsledkem 5:3. Český gólman kryl 42 z 46 střel domácích, za které při premiéře Jágr vyšel bodově naprázdno a čeká tak na zápis do statistik už devět duelů.

Po čtyřech porážkách v řadě, během nichž se ztráta deváté Floridy na poslední osmé postupové místo tabulky Východní konference v držení Bostonu rozrostla na čtyři body, přivítali Panthers na domácím ledě ideálního soupeře.

Do floridské arény BB&T Center, v níž si před zraky 10 374 fanoušků navíc odbyla premiéru hvězdná posila z New Jersey Jaromír Jágr (čas na ledě: 17:09, +/-: -1, 3 střely), totiž zavítalo v tabulce poslední Buffalo. Papírové předpoklady se ovšem Floridě nenaplňovaly zdaleka snadno.

Stály za tím dva rychlé góly svěřenců kouče Teda Nolana z úvodní třetiny a především skvělý Michal Neuvirth. Nová brankářská jednička Sabres nastoupila už k osmému zápasu v řadě a tentokrát se vytáhla 42 zákroky proti 46 střelám domácích.

Floridu vrátily do zápasu přesilové hry ze druhé dvacetiminutovky. Ztrátu 0:2 dvěma slepenými góly umazal útočník Brandon Pirri, jenž nejprve v čase 32:01 využil převahu 5 na 3 a v následné klasické přesilovce propálil jinak skvěle chytajícího Neuvirtha podruhé.

Když navíc Nick Bjugstad těsně před druhým odchodem do kabin poslal Panthers poprvé do vedení, vypadalo to, že si dominující domácí celek již výsledek pohlídá. Buffalo, které za celých šedesát minut vyprodukovalo jen 14 střeleckých pokusů, ale přesto dokázalo ještě vyrovnat.

Jágrova formace, v níž po boku 43letého evropského rekordmana operovali 19letý Aleksander Barkov a 21letý Jonathan Huberdeau, v útočném pásmu přišla o puk a po rychlém kontru srovnal na 3:3 v 53. minutě Torrey Mitchell. Smírný stav ale neměl dlouhého trvání, když symbolicky za 68 vteřin poslal Floridu zpátky do vedení Scottie Upshall. Po odvolání Neuvirtha pak ještě v závěru výsledek pojistil Derek MacKenzie.

V sestavě domácích již chyběl útočník Tomáš Fleischmann, jenž české duo s Jágrem nevytvoří. Těsně před zápasem byl totiž vyměněn do Anaheimu za kanadského útočníka Danyho Heatleyho a výběr v třetím kole letošního draftu NHL (více ZDE).

Jordán a Nestrašil přispěli k výhře Caroliny

Michal Jordán a Andrej Nestrašil přispěli k překvapivé výhře Caroliny 5:3 na ledě New Yorku Islanders, druhého nejlepšího týmu Východní konference. Obránce Jordán dal gól, útočník Nestrašil na dva přihrál a Hurricanes si připsali třetí vítězství v řadě.

Carolina rozhodla o cenném úspěchu čtyřmi góly ve druhé třetině. Jordán osm sekund před jejím koncem zvýšil na 5:2, když si v přesilovce sjel z pozice beka až před branku a pohotovou střelou zužitkoval přihrávku Jordana Staala. Čtyřiadvacetiletý zadák původem ze Zlína tak zaznamenal druhý gól v NHL.

„Máme za sebou dva povedené zápasy ve dvou dnech a vůbec celý týden byl dobrý,“ prohlásil trenér Hurricanes Bill Peters, jehož svěřenci o den dříve porazili 3:0 Washington. „Líbilo se mi nasazení, s jakým jsme tyhle dva zápasy odehráli. Vypadá to, jako by nám nahuštěnější program víc vyhovoval,“ dodal Peters.

Domácí útočník John Tavares, který ve třetí třetině korigoval skóre na konečných 3:5, neskrýval rozčarování. „Soupeř v pátek hrál zápas a ještě cestoval, takže pro tuhle porážku není omluva. Jako profesionálové bychom si měli být jisti, že jsme na utkání dobře připraveni a odvést dobře svou práci. Dneska jsme se tomu ani nepřiblížili,“ řekl Tavares, jenž s 65 body stále vévodí kanadskému bodování ligy.

Stejný počet bodů má i Jakub Voráček, jenž si připsal asistenci při výhře Philadelphie 4:2 nad New Yorkem Rangers. Letci tak udrželi v tabulce Východní konference šestibodovou ztrátu na osmý Boston, který i díky jedné gólové přihrávce Davida Pastrňáka porazil 4:1 Arizonu. Jediný gól Kojotů vstřelil Martin Erat.

Z českých hokejistů se v deseti sobotních zápasech střelecky prosadili ještě Tomáš Plekanec a Dmitrij Jaškin. Plekanec se podílel na výhře Montrealu 4:0 nad Torontem, Jaškin pomohl St. Louis k vítězství 2:1 v Edmontonu.

Plekanec si připsal 19. zásah v sezoně, Jaškin desátý. Bývalý útočník Vsetína a Slavie ve třinácté minutě otevřel skóre, když po přihrávce od Paula Stastného pálil do odkryté branky. „Paul byl jako vždy skvělý, dokáže vás najít přihrávkou kdekoliv,“ pochválil Jaškin syna slovenské legendy Petera Šťastného, jenž pak šest minut před koncem třetí třetiny vstřelil vítězný druhý gól.

Blues tak porazili Edmonton popáté v řadě a přichystali mu třetí porážku z posledních čtyř zápasů. „V první třetině jsme nehráli moc dobře, ale ve zbývajících dvou už to byl z naší strany dobrý výkon. Nedělali jsme chyby a byli silní v útočném pásmu,“ popsal Jaškin.

Florida - Buffalo 5:3 (0:2, 3:0, 2:1) Branky: 33. a 34. Pirri, 39. Bjugstad, 55. Upshall, 60. MacKenzie - 3. Hodgson, 8. Meszároš, 53. T. Mitchell. Střely na branku: 47:14. Brankář Neuvirth (Buffalo) odchytal celý zápas, pochytal 42 z 46 střel a měl úspěšnost zákroků 91,3 procenta. Diváci: 10.374. Hvězdy utkání: 1. Pirri, 2. Upshall (oba Florida), 3. Neuvirth (Buffalo).

Nashville - Detroit 3:4 (0:1, 3:1, 0:2) Branky: 23. Cullen, 27. Fisher, 37. S. Weber - 8. Brendan Smith, 23. D. Miller, 43. Marčenko, 50. Tatar. Střely na branku: 40:25. Hvězdy utkání: 1. Tatar (Detroit), 2. Cullen (Nashville), 3. D. Miller (Detroit).

NY Islanders - Carolina 3:5 (1:1, 1:4, 1:0)
12. Grabner, 36. Kulemin, 50. Tavares - 18. a 30. McClement (na druhou Nestrašil), 22. Faulk, 38. Malone (Nestrašil), 40. Jordán. Střely na branku: 24:41. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. McClement, 2. Malone (oba Carolina), 3. Boychuk (Islanders).

Columbus - New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
16. A. Greene (Eliáš), 60. T. Zajac. Střely na branku: 33:19. Diváci: 17.814. Hvězdy utkání: 1. Schneider, 2. Greene (oba New Jersey), 3. McElhinney (Columbus).

San Jose - Ottawa 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
3. Wingels, 34. Marleau - 48. a 59. Hoffman, 28. E. Karlsson, 44. Mark Stone. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Karlsson, 2. Turris, 3. Hoffman (všichni Ottawa).

Montreal - Toronto 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky
: 42. a 58. Desharnais, 6. Malhotra, 13. Plekanec. Střely na branku: 23:30. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Price, 2. Desharnais, 3. Malhotra (všichni Montreal).

Philadelphia - NY Rangers 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
10. Read (Voráček), 35. Raffl, 42. Del Zotto, 60. Simmonds - 11. J.T. Miller, 32. J. Moore. Střely na branku: 34:36. Diváci: 19.979. Hvězdy utkání: 1. Del Zotto, 2. Couturier (oba Philadelphia), 3. J.T. Miller (Rangers).

Boston - Arizona 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
3. Lucic (Pastrňák), 15. Marchand, 24. Bergeron, 32. Chára - 51. Erat. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Bergeron, 2. Marchand, 3. Chára (všichni Boston).

Edmonton - St. Louis 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
27. Justin Schultz - 13. Jaškin, 55. Stastny. Střely na branku: 22:27. Diváci: 16.839. Hvězdy utkání: 1. Stastny, 2. Jaškin (oba St. Louis), 3. Justin Schultz (Edmonton).

Colorado - Minnesota 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
22. M. Talbot - 11. Haula, 30. Fontaine, 46. Pominville. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.087. Hvězdy utkání: 1. Fontaine, 2. Dubnyk, 3. Haula (všichni Minnesota).