Sněm hnutí ANO v Praze, 28. února 2015

Sněm hnutí ANO v Praze, 28. února 2015 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Babiše volili všichni, do širšího vedení ANO se dostal i Stropnický

  • 902
Andrej Babiš k sobě do vedení hnutí ANO dostal i své nejbližší spojence. Šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka i starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou. Ta pomáhala Babišovi jako lobbistka. Jak Faltýnek, tak Kleslová byli dříve v ČSSD. Babiš dostal všechny hlasy. V širším vedení jsou i ministři Martin Stropnický a Richard Brabec.

Obdržel v tajné volbě 186 hlasů, jeden hlas byl neplatný. „Jak říká Karel Gott: to jsem fakt nečekal,“ komentoval Babiš výsledek. Pozoruhodná ale byla spíš jiná věc. Ministr životního prostředí Richard Brabec, který jednání volebního sněmu ANO moderoval, marně po Babišově projevu vyzýval delegáty, ať se ministra financí někdo na něco zeptá.

Nové vedení ANO

předseda Andrej Babiš, první místopředseda Jaroslav Faltýnek, místopředsedové Petr Vokřál, Jaroslava Jermanová, Radmila Kleslová, Jan Volný
členové předsednictva: Richard Brabec, Martin Stropnický, Martin Komárek, Margita Balaštíková, Radek Hloušek, Radek Popelka, Jan Řehounek

„Budu tvrdě potírat jakoukoli korupci, nepoctivost a lež,“ řekl Babiš v projevu. Do konce roku musí mít podle něj ANO jasný program pro krajské volby i vybrané hlavní kandidáty. A na tiskovce po zvolení prohlásil: „Kdyby klasické strany fungovaly, tak já bych teď hrál tenis.“ Za nijak zvláštní nepovažuje Babiš ani to, že se ho nikdo na nic neptal. „Zatím nebylo o čem diskutovat.“

Podobný směr nabrala volba prvního místopředsedy. Jediným kandidátem zůstal šéf poslanců Jaroslav Faltýnek a ani jeho se nikdo na nic neptal. Kandidaturu proti němu stáhly Kleslová, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, poslankyně Radka Maxová i Blanka Kotrlová. Jermanová řekla, že má na kandidaturu na tak vysokou funkci ještě několik let čas. A Maxová své rozhodnutí zdůvodnila tím, že má devítiletého syna, kterému se také musí věnovat.

Do vedení se dostal brněnský primátor i Kleslová s Jermanovou

Jermanová se pak ale na rozdíl od Maxové prosadila do funkce řadové místopředsedkyně. Zvoleni byli i brněnský primátor Petr Vokřál, šéfka pražského ANO Kleslová a až ve třetím kole se prosadil i Volný.

Neprosadil se poslanec Ivan Pilný, který před sněmem vzbudil pozornost výzvou, že by hnutí mělo přehodnotit zrušení poplatků ve zdravotnictví, zpochybnil rušení druhého důchodového pilíře a podpořil zavedení školného na vysokých školách (rozhovor s Pilným zde). Neprosadila se ani Maxová.

Kleslová, která naopak zvolena byla, už dříve, ještě jako členka ČSSD, pomáhala Babišovi. Přesvědčovala poslance, aby přijali podobu zákona o pohonných hmotách, kterou Babiš podporoval. Kleslová byla pod dívčím jménem evidována jako spolupracovnice rozvědky před rokem 1989. Tvrdí ale, že pro rozvědku nepracovala a nabídku, aby se stala špionkou, nepřijala.

Ministři Brabec a Stropnický se dostali do předsednictva

Další z Babišových blízkých spojenců, ministr životního prostředí Richard Brabec, jenž má v ANO stranickou legitimaci číslo 2, se nakonec rozhodl, že se spokoji jen s pozicí v předsednictvu, kam byl zvolen i ministr obrany Martin Stropnický. Brabec se rozhodl, že místopředsedou být nechce.

Sněm hnutí ANO

„S pozicí ministra by to šlo těžko skloubit,“ řekl MF DNES Brabec. Babiš to ocenil s tím, že jeho hlavní úkol je reprezentovat hnutí ANO ve vládě. A kandidaturu na místopředsedu pak stáhl i Stropnický. Předsednictvo ANO má třináct členů. Původně v něm měl být ještě jeden člověk, ale osmého řadového člena předsednictva nedokázali delegáti zvolit ani ve třech kolech a nakonec se dohodli, že čtrnáctého člověka do širšího vedení ANO ani volit nebudou.

Babiš v sobotu delegátům volebního sněmu řekl, že ANO chce vytvářet stát, který občany příliš neobtěžuje. „Naší mantrou je daně nezvyšovat, ale důsledně vybírat,“ uvedl. Česká republika má podle něj rozumnou míru zdanění. „Chceme napravit chyby minulých vlád,“ řekl Babiš.

Za chybu označil, že ANO souhlasilo s tím, že bude mít jen šest ministrů, zatímco sociální demokracie jich má osm. „Byli jsme noví, věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazu. Samozřejmě není tomu tak,“ prohlásil Babiš o vztazích v koalici s ČSSD a lidovci (více zde).

Podívejte se na sestřih Babišova projevu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video