David Pastrňák se s fanoušky Bostonu raduje ze svého gólu.

David Pastrňák se s fanoušky Bostonu raduje ze svého gólu. | foto: AP

Pastrňák a Nestrašil byli u dvou gólů, Sekáč poprvé bodoval za Anaheim

• 22
V pátečním programu hokejové NHL se do statistik zapsala trojice českých nováčků. Nejmladší hráč v zámořské lize David Pastrňák byl s bilancí 1+1 jednou z klíčových postav Bostonu u výhry 3:2 po prodloužení na ledě New Jersey, Andrej Nestrašil asistoval u dvou branek při výhře Caroliny 3:0 nad Washingtonem a Jiří Sekáč ve svém druhém startu v dresu Anaheimu zaznamenal jednu přihrávku u výhry 4:2 nad LA.

Důležité body v pátek uhráli hokejisté Bostonu. Díky výhře 3:2 po prodloužení na ledě New Jersey si pojistili osmou poslední postupovou pozici tabulky Východní konference.

Před devátou Floridou mají Bruins, hrající bez dlouhodobě zraněného elitního centra Davida Krejčího, aktuálně náskok čtyř bodů, desátá Philadelphia s Jakubem Voráčkem je pozadu pro změnu o šest bodů.

Významnou roli u posledního úspěchu Bostonu sehrál 18letý talent David Pastrňák (čas na ledě: 16:15, +/-: +2, 6 střel). Na startu třetí třetiny zvyšoval vedení hostů na dvoubrankový rozdíl poté, co dorazil svou vlastní střelu díky černé práci Chrise Kellyho na brankovišti Cory Schneidera.

New Jersey, v jehož sestavě na Floridu vyměněného Jaromíra Jágra zastoupil z pozice nehrajícího náhradníka povýšený Martin Havlát (17:21, +/-: -3, 2 střely), ale nesložilo zbraně a zaskočilo favorizované hosty rychlým vyrovnáním. V 46. minutě snižoval v přesilovce Travis Zajac a v 49. minutě srovnal na 2:2 Jordin Tootoo.

V následném prodloužení si ale vzali zpátky vedení Bruins, když se v 63. minutě Ryan Spooner díky nechtěné teči domácího hráče trefil z levého kruhu po přihrávce Pastrňáka. Kromě zmiňovaného Havláta se za Devils neprosadili ani Patrik Eliáš (18:32, +/-: 0, 4 střely) s Markem Židlickým (21:04, +/-: 0).

Přestože v tabulce Východní konference předposlední Carolina již pouze dohrává sezonu, což potvrdily i nedávné výměny střelce Jiřího Tlustého do Winnipegu a ofenzivního obránce Andreje Sekery do LA, dokáže ještě stále potrápit nejednoho favorita.

V úterý Hurricanes přehráli o play-off bojující Philadelphii 4:1 a v pátek si připsali dva body pro změnu po výsledku 3:0 nad Washingtonem, v jehož dresu se tentokrát překvapivě neprosadila úderná dvojice Nicklas Bäckström - Alex Ovečkin. Proti byl bezchybný gólman domácích Anton Chudobin.

Švédský elitní centr Capitals tak zůstává na 64 bodech (18+46) a propadl se na čtvrtou příčku tabulky produktivity, když skupinu 64bodových hráčů (4. Bäckström, 3. Jakub Voráček, 2. Patrick Kane) rozšířil John Tavares. Kapitán Islanders má z dané čtveřice s 29 zásahy nejvyšší počet branek a tak je novým lídrem kanadského bodování NHL.

Carolina dokázala Washington přestřílet 38:28 a z gólu se radovala v každé třetině. Skóre otevřel Brett Bellemore a pojistky postupně přidali Jeff Skinner a Nathan Gerbe. U první a třetí branky Hurricanes si asistenci připsal Andrej Nestrašil (16:33, +/-: +2, 3 střely), jenž se tak ve své nováčkovské sezoně zlepšil na 12 bodů (4+8) z 32 startů. V sestavě vítězů nechyběl ani obránce Michal Jordán (17:20, +/-: +1, 4 střely).

Velký obrat z 0:2 na 4:2 se ve třetí třetině domácího souboje s obhájci Stanley Cupu z Los Angeles podařil hokejistům Anaheimu. Hosté vedli díky trefám Trevora Lewise a Braydena NcNabba.

V 45. minutě ale vykřesal naději Ryan Kesler a v 47. minutě na něj navázal Emerson Etem, jemuž u důležité branky asistoval i český nováček Jiří Sekáč. Po nedávné výměně z Montrealu absolvoval svůj druhý zápas v novém dresu a připsal si premiérový bodový zápis za Ducks, celkově 17. bod (7+10) z 52 startů.

Smírný stav 2:2 pak dvěma zásahy zlomil kanonýr domácích Ducks Corey Perry. Vítěznou akci realizoval v 52. minutě a v čase 59:36 ještě trefil prázdnou branku Kings.

Výsledky NHL

New Jersey - Boston 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
46. Zajac, 49. Tootoo - 9. Paille, 42. Pastrňák, 63. Spooner (Pastrňák). Střely na branku: 31:34. Diváci: 16 592. Hvězdy zápasu: 1. Spooner (Boston), 2. Tootoo, 3. Schneider (oba New Jersey).

NY Islanders - Calgary 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
12. Strome, 60. Clutterbuck - 60. Jooris. Střely na branku: 39:27. Diváci: 16 170. Hvězdy zápasu: 1. Halák, 2. Strome (oba NY Islanders), 3. Rämö (Calgary).

Carolina - Washington 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
18. Bellemore (Nestrašil), 31. Skinner, 60. Gerbe (Nestrašil). Střely na branku: 38:28. Diváci: 13 415. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin, 2. Skinner, 3. Bellemore (všichni Carolina).

Tampa Bay - Chicago 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
38. a 58. Stamkos, 29. Boyle, 48. Callahan. Střely na branku: 29:28. Diváci: 19 204. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Stamkos, 3. Boyle (všichni Tampa Bay).

Dallas - Colorado 4:5 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 2:3 - 0:0)
23. a 44. Eakin, 31. Spezza, 52. Roussel - 30. Barrie, 46. Iginla, 47. Guenin, 54. Landeskog, rozhodující sam. nájezd O’Reilly. Střely na branku: 36:23. Diváci: 15 431. Hvězdy zápasu: 1. Guenin (Colorado), 2. Eakin (Dallas), 3. Barrie (Colorado).

Anaheim - Los Angeles 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)
52. a 60. Perry, 45. Kesler, 47. Etem (Sekáč) - 16. Lewis, 31. McNabb. Střely na branku: 32:22. Diváci: 17 413. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Silfverberg, 3. Wagner (všichni Anaheim).