Na pietní místo v Uherském Brodě lidé neustále přinášejí svíčky.

Na pietní místo v Uherském Brodě lidé neustále přinášejí svíčky. | foto: Jan SalačMAFRA

Po tragédii v Brodě chce Zlínský kraj vlastní zásahovku

  • 65
Úterní masakr v Uherském Brodě může zasáhnout do rozložení elitních policistů v zemi. Upozornil totiž na skutečnost, že ve Zlínském kraji není zásahová jednotka. Navíc leží daleko od Prahy a případné rychlé nasazení by tedy ve skutečnosti tak rychlé být nemuselo.

„Budeme požadovat vznik zásahové jednotky. A nejen jí, ale i letecké záchranné služby,“ řekl pro MF DNES hejtman Stanislav Mišák. Souhlasí s ním i krajský policejní šéf Jaromír Tkadleček. „Pokud dostanu peníze na vznik zásahové jednotky, budu jen rád. Dokážu ji postavit i využívat,“ uvedl.

Rozhodnutí ale leží na dvojici ministr vnitra Milan Chovanec - policejní prezident Tomáš Tuhý. „Je to jedna z úvah. V příštích čtyřech letech by měly k policii přijít čtyři tisícovky nových lidí, které by měly mimo jiné posílit i speciální útvary,“ podotkl Chovanec.

Tuhý však upozornil, že ani splnění tohoto požadavku není zárukou stoprocentního bezpečí. „I kdyby měla URNA (Útvar rychlého nasazení) sídlo přímo v Uherském Brodě, tak by to nepomohlo. Policisté dostali informace až poté, co došlo ke střelbě,“ zdůraznil Tuhý.

V současnosti jsou na Moravě pouze dvě zásahové jednotky - v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Ve Zlínském kraji funguje pohotovostní a eskortní oddíl, který údajně byl sám o sobě schopen situaci v Uherském Brodě zvládnout.

„Není to tak, že bychom čekali se zásahem, až přijedou posily z Brna,“ ujistil Tkadleček.

Situace v kraji si už dřív vyžádala přesuny specialistů

Časový sled událostí byl totiž takový, že na místo střelby přijeli policisté ze Zlína půl hodiny po prvním oznámení. Tedy ve 12.47 hodin. Naproti tomu cesta z Brna trvala hodinu a šest minut.

Střelba v Uherském Brodě

„Vzhledem k tomu, jaká je cesta, to považuji za velmi dobrý čas,“ konstatoval velitel jihomoravské zásahové jednotky Zdeněk Frank. Využít vrtulník prý nemělo smysl, vejde se do něj šest lidí se základním vybavením. A to je málo. Do Brodu jich vyrazilo patnáct.

Tou dobou zlínští policisté vymezili prostor kolem restaurace a vyjednavač mluvil s útočníkem. Ten zpočátku tvrdil, že má rukojmí, proto policisté nezaútočili.

Postupem času však vyjednávání uvázlo na mrtvém bodě. Muž nebyl ochotný někoho ze zadržovaných propustit ani umožnit ošetření zraněných. Podle všeho už totiž nikdo takový v restauraci nebyl.

Rozhodnutí o ukončení komunikace padlo ve 14.15 hodin. Shodou okolností v době, kdy dorazila zásahovka. O navázání kontaktu se ještě pokusil její vyjednavač, odpovědí mu však byl výstřel. Poslední, který toho dne padl.

Když vtrhli policisté dovnitř, bylo zjevné, že střelec obrátil zbraň proti sobě. Záškuby v obličeji a rozšiřující se tratoliště krve toho byly důkazem. „Chápu, že se laikům může ten čas zdát dlouhý nebo nevyužitý, ale nebylo to tak,“ uvedl Tkadleček.

Délka zásahu je totiž jedním z hlavních témat, která se nyní v souvislosti s útokem řeší. „Představovali jsme si, že zásah bude rychlejší,“ podotkl brodský místostarosta Jan Hrdý. V tom se shoduje s dalšími členy vedení města i mnoha jeho obyvateli.

Do Brodu mířil také Útvar rychlého nasazení, který má základnu v Praze. Podle původních informací jeli i oni po silnici, to ale ve čtvrtek vyvrátil krajský policejní šéf. „Letěli vrtulníkem,“ řekl Tkadleček.

Na místo ovšem dorazili až po ukončení zásahu. Jednotka se specializuje na boj s terorismem, únosy a na zvlášť závažné trestné činy. Brodská událost mohla patřit do každé z těchto specializací.

Už v minulosti si bezpečnostní situace v kraji vyžádala přesun specializovaných jednotek. Přes rok tady působí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nebo experti na finanční kriminalitu.