Apple patrně připravuje nové zabezpečení iPhonu | foto: apple.com

Apple chce sledovat iPhony. I když je vypnete, přejdou do zombie stavu

  • 43
Apple si nechal patentovat systém, který umožní sledovat pohyb telefonního přístroje, i když se jeví jako vypnutý. Má zlepšit zabezpečení.

V dubnu loňského roku si Apple podal žádost o patent na systém, který umožní sledovat mobilní telefon, který se může jevit jako vypnutý. Letos v lednu mu pak americký patentový úřad návrh potvrdil.

Podle patentové přihlášky popsané serverem The Independent se mobil místo vypnutí přepne do stavu, které server popisu jako zombie. Firma tento systém prezentuje jako další krok lepšímu zabezpečení iPhonu. Nemá být totiž určen ke sledování oprávněného uživatele, ale případného zloděje.

Apple by tak mohl svým způsobem rozšířit možnosti služby Find My iPhone, která slouží k vyhledávání zapomenutých, ztracených nebo ukradených mobilů. Díky ní a systému Kill Switch se prý výrazně snížil počet ukradených iPhonů. Má však tu nevýhodu, že když zloděj iPhone vypnul, nebyl telefon k dohledání. Tomu má právě nový systém zabránit.

Firma vyřešila otázku, jak dlouho takto vypnutý/nevypnutý mobilní telefon vydrží s baterií. Aby se nemohlo stát, že uživatel ke svému iPhonu přijde za 14 dní a bude ho mít totálně vybitý a s poškozenu baterií. Při vypínání totiž bude uživatel požádán o zadání bezpečnostního kódu. Když bude vyplněn špatně nebo vůbec, přejde telefon právě do onoho „zombie“ módu. Bude sice vypadat jako vypnutý, ale poběží na něm lokační služby, připojení k internetu nebo bude moci odesílat SMS.

Šetřit baterii má i to, že se bude telefon v pravidelných intervalech opravdu zcela vypínat a posléze zapínat a při zapnutí nebo vypnutí odešle informaci o své poloze. V patentu se hovoří i o možnosti aktivace kamerky iPhonu, která pak může vyfotit okolí nebo zloděje.

iPhone 6 ještě nové zabezpečení nemá, ale co příští generace?

10. září 2014

Jak zabezpečit telefon

Heslo jako základ

Základní bezpečnostní poučkou je samozřejmě chránit telefon heslem. Postačí i obyčejný čtyřmístný PIN, toto zabezpečení používají všechny platformy. Další možnosti jsou tahy po obrazci na displeji, nově u některých telefonů třeba i otisky prstů, LG přišlo se zaheslováním telefonu pomocí série ťuknutí na displej.

Android

Pro možnost vzdáleného nalezení a vymazání telefonu je potřeba správně funkce aktivovat v menu telefonů. U Androidu je vhodné mít aktivní lokalizační služby (Nastavení – Umístění – Režim – Vysoká přesnost), samozřejmostí je aktivní datové připojení (mobilní či wi-fi). Na portálu google.com/android/devicemanager se pak uživatel může přihlásit svým účtem, kromě polohy zařízení jsou tu právě i možnosti k jeho prozvonění, uzamčení či vymazání. Pokud nemáte aktivní lokalizační služby, lze využít některou ze tří nabízených možností – pochopitelně pokud je telefon připojen k internetu.

Windows Phone

U Windows Phone funguje vše obdobně. Základní možnosti – tedy vymazání, zamknutí či prozvonění jsou aktivní vždy, v menu (Nastavení – Najít můj telefon) lze jen nastavit, že telefon bude polohu odesílat periodicky a že se k posílání příkazů mají používat push-notifikace. Puštěná data jsou opět samozřejmostí, aktivní služby zjišťování polohy pak opět umožní najít umístění telefonu na mapě. Pro využití některé z funkcí se stačí Microsoft ID (použitým v telefonu) přihlásit na portálu windowsphone.com.

BlackBerry

Zabezpečení na dálku nemůže chybět ani u telefonů BlackBerry. Ty kromě obvyklých možností nalezení telefonu na mapě, prozvonění, uzamčení či vymazání umožňuji ještě zobrazit na displeji telefonu zprávu – můžete tak třeba usnadnit vrácení telefonu případnému nálezci. Stačí se opět svým BlackBerry ID přihlásit na portále protect.blackberry.com. Funkce hlášení polohy se aktivuje v aplikaci BlackBerry Protect přímo v telefonu. Funkce funguje i na starších telefonech BlackBerry, ne jenom na těch s novým OS 10.

iOS (iPhone)

Apple pojmenoval svoji službu pro lokaci a deaktivaci iPhonů Find My iPhone.

Od verze systému iOS 7 je součástí Find My iPhone funkce Activation Lock. Ta je automaticky aktivována po spuštění služby Find My iPhone. Activation Lock zlodějům velmi znesnadňuje používání či prodání ukradeného iPhonu.

Activation Lock totiž požaduje pro vypnutí služby Find My iPhone odhlášení ze služby iCloud, vymazání telefonu a jeho novou aktivaci Apple ID, tedy uživatelské jméno a heslo. Pro spuštění služby Find My iPhone je nutné se přihlásit do služby iCloud pomocí Apple ID a mít zapnutou položku Hledat iPhone v menu telefonu Nastavení/iCloud/Hledat iPhone. Na stránce iCloud.com potom můžete sledovat svůj iPhone (nebo i více přístrojů s iOS nebo počítačů Mac) na mapě nebo nechat na ztraceném iPhonu zobrazit telefonní číslo, na kterém jste k zastižení, nebo zprávu a na dálku telefon zamknout.

Také lze na dálku smazat všechna data uložená v telefonu a nechybí ani možnost přehrání zvuku – tedy prozvonění, který pomůže najít iPhone ztracený v blízkosti uživatele. Nechybí ani zobrazení stavu baterie ztraceného iPhonu.

Díky bezplatné aplikaci Find My iPhone lze ztracený či ukradený iPhone stejně lokalizovat, zamknout nebo smazat na kterémkoliv dalším iPhonu či jiném přístroji se systémem iOS.

Autor: Luděk Vokáč