Policisté nepochybili, říká ministr. Měli střílet hned, tvrdí ale experti

  • 1031
Ministr vnitra Milan Chovanec je přesvědčen, že policie při úterním zásahu v Uherském Brodě nepochybila. Přesto nechá jejich postup pro rozvíření pochybností prověřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů, policejním prezidiem i policejní inspekcí ve Zlínském kraji. Experti tvrdí, že policistům chybí na podobné situace výcvik.

„Pokud se nějaké pochybení prokáže, tak se to dozvíte,“ řekl ministr vnitra na čtvrtečním brífinku. Zatím však žádnou takovou informaci nemá.

Témata, která chce Chovanec prověřit

  • komunikace se zástupci měst a obcí v krizových situacích
  • změna krizových plány s ohledem na podobné události jako v U. Brodě 
  • operační rádius zásahových jednotek a otázka, zda by je měly mít všechny kraje
  • problematika vydávání a případného odebírání zbrojních průkazů
  • výcvik policistů s ohledem na současná bezpečnostní rizika

V příštích týdnech bude ministerstvo a vedení policie ve spolupráci s Asociací krajů a Svazem měst a obcí v reakci na neštěstí řešit několik témat. „Jedním je aktualizace krizových plánů, které mají například kraje. Budeme se bavit, zda je nutné v nich zachytit i události podobného charakteru,“ uvedl ministr.

Řešit se bude i operační rádius zásahových jednotek, problematika zbrojních průkazů a výcvik policistů pro specifické situace. „Diskuse bude probíhat do konce března. Pokud dospějeme k tomu, že jsou nutné změny legislativy, budu žádat premiéra, aby to projednala bezpečnostní rada státu,“ doplnil Chovanec.

Například u zbrojních průkazů se ministr domnívá, že současná legislativa, která byla naposledy měněna v roce 2014, vyhovuje, a je třeba více využívat kontrolních mechanismů, které nabízí. Jednal mimo jiné o tom, že by obce mohly nahlížet do registru přestupků u jednotlivých žadatelů. 

Stejnou pravomoc chce i pro lékaře. „Reakce zatím není pozitivní,“ řekl Chovanec (více o reakci psychiatrů zde). Policejní prezident Tomáš Tuhý pak připomněl, že útvar pro zbraně a střelivo ročně odebírá 800 až 1 000 zbrojních průkazů.

Měli střílet hned, komentují postup policie experti

Zatímco ministr Chovanec i vedení policie postup hájí, oslovení odborníci se domnívají, že střílet měla už dvoučlenná hlídka policistů, která byla v kontaktu se střelcem jako první. Policistům ale podle nich chybí patřičný výcvik a nemají vytrénovaný například boj na krátkou vzdálenost v uzavřeném a členitém prostoru.

Podle odborníka na bezpečnost a bývalého člena francouzské cizinecké legie Stanislava Gazdíka by například měla policie mít nejen všeobecnou přípravu, ale i důkladnější taktický výcvik. „Analyzovali by situaci s tím, že je tam potenciální hrozba, která je okamžitá, a v tu chvíli mohli překvapit tím, že by postupovali takticky za podpory jeden druhému na základě proporcí místnosti,“ řekl. Ústupem podle něj dali střelci možnost uskutečnit svoje plány.

Se starostou se sejdeme

Ministr reagoval i na svou rozepři se starostou Uherského Brodu Patrikem Kunčarem. Ten si stěžoval na nedostatečný přísun informací, Chovanec mu naopak vyčítal, že komunikací s novináři mohl ohrozit policejní zásah (více zde).

„S panem starostou jsme si zavolali. Shodli jsme se, že je potřeba spolupracovat v zájmu nalezení pravdy. Chápu, že je pod obrovským tlakem, ale například jména obětí jsme neměli k dispozici,“ uvedl ministr s tím, že společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým se s Kunčarem sejde.

Podle Gazdíka je důležitá rychlá úderová připravenost týmu. „Jakmile je tam moment překvapení, tak ta osoba, která je buď labilní, nebo je překvapená, tak má opožděnou reakci,“ dodal. „Tým by měl reagovat, snažit se odvést pozornost, jeden jde oklikou, druhý si ho přitáhne. Pokud to nejde, tak není na výběr, a je to úderová reakce, to znamená pod palbou, snažíme se přiblížit, zkrátit vzdálenost a osobu likvidovat,“ upřesnil.

Rovněž podle bezpečnostního experta, který si nepřál být jmenován, hraje důležitou roli výcvik, který podle něj není u policistů „žádná hitparáda“. „Ale druhá věc je, že mají pomáhat a chránit a měli by nasazovat život tam, kde civilisti utíkají. Nikdo jim asi nebude vyčítat, že to takto vyhodnotili a šli od toho pryč, ale co když někdo z těch lidí byl jen těžce zraněný, a kdyby dostal včasnou pomoc, tak by přežil? Ale na to už vám odpověď nikdo nedá a musí to každý srovnat se svém svědomí sám,“ řekl.

Instruktor sebeobranného systému krav maga a bývalý elitní voják cizinecké legie Filip Timbaris se domnívá, že by policistům prospěl alespoň jednou za 14 dní trénink například v tzv. CQB (zkratka anglického výrazu close quarters combat), což je boj na krátkou vzdálenost v uzavřeném a členitém prostoru. „V tomto boji nevíte, kde útočník je, jsou tam všude rohy,“ upřesnil.

K tragédii v Uherském Brodu řekl, že policie v podobných situacích obvykle volá zásahovou jednotku, první policisté na místě ale prý měli střelbu opětovat. „Potom je samozřejmě na nich, jestli se stáhnou, nebo ne,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue