Sovětští vojáci opustí Ralsko, rozhodlo se v Moskvě přesně před 25 lety

  • 87
Významné výročí si připomíná bývalý vojenský prostor Ralsko. Přesně před čtvrtstoletím se totiž rozhodlo, že sovětská okupační vojska jej po dvaceti letech opustí. Podepsání smlouvy o jejich odchodu z Československa se uskutečnilo 26. února 1990 v Moskvě.

V Kremlu ji za československou stranu podepsal federální ministr zahraničních věcí Jiří Dientsbier a za Sovětský svaz ministr zahraničních věcí Eduard Ševarnadze.

Podpisu přihlíželi také představitelé obou zemí Václav Havel a Michail Gorbačov. Smlouva předpokládala celkem tři etapy stahování osob a vojenské techniky Střední skupiny vojsk z území Československa.

První etapa od 26. února do 31. května počítala s odsunem 25 800 osob, během druhé etapy mezi1. červnem a 31. prosincem 1990 mělo naše území opustit dalších 18 300 vojáků a zbytek, 29 400 vojáků, měl následovat ve třetí etapě od 1. ledna do 30. června 1991.

Na to, aby odsun probíhal tak, jak má, dohlížela komise v čele se zpěvákem a tehdejším poslancem Federálního shromáždění Michaelem Kocábem.

„Proti se postavili pouze členové zahraničního a branně-bezpečnostního výboru Nejvyššího sovětu, kteří tehdy chtěli odsun sovětských vojsk oddálit o dalších pět let,“ vzpomínal Kocáb.

Ralsko se po odchodu sovětských vojsk dodnes potýká s obrovským znečištěním. Sanace starých ekologických zátěží přišla na zhruba půl miliardy korun ze státních a evropských fondů.

Nejhorší je to na bývalém letišti v Hradčanech, kde byla půda i podzemní vody nasáklé benzinem a leteckými palivy.

Plocha o rozloze 176 kilometrů čtverečných ale netrpí jen ekologickými zátěžemi. Po celém území jsou rozeseté stovky budov a technických objektů, které zarostly náletem a i po nájezdu zlodějů se proměnily v nebezpečné ruiny.

Problémem jsou i černé skládky, kterými lidé zavážejí jámy po ropných nádržích.

„V okolí Kuřívod a za letištěm v Hradčanech je jich osmdesát. Zloději je už před časem vykopali, obsah vylili do země a nerezové nádoby odvezli do sběru. Do jam teď lidé házejí pneumatiky, staré televize, lednice a další binec,“ popsal popsal starosta Ralska Miroslav Králík.

Na místo se snadno dostanou autem, protože krajina je protkaná asfaltovými cestami, po kterých jezdily vojenské náklaďáky a tanky.

Oblast Ralska také trápí nezaměstnanost. Dobrou zprávou je, že v Kuřívodech vyroste nová továrna, která chce zaměstnat až 300 lidí.

Svou novou pobočku hodlá letos otevřít firma KV Final, která vyrábí součástky pro automobilový průmysl.

„Velmi vítáme toto rozhodnutí. Pro Ralsko je to skutečně významná záležitost,“ doplnila mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková. Na Českolipsku se o jednu pracovní nabídku pere zhruba 16 uchazečů.