Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Česko čerpá z kritizovaného Norska desítky milionů na práva dětí

  • 241
Je to jen shoda náhod, ale v poslední době dostává paradoxní přídech. Zatímco se tu kvůli případu Evy Michalákové vášnivě diskutuje o ochraně dětí v Norsku, Česko čerpá desítky milionů korun z Norských fondů na legislativu i programy, které se týkají péče o ohrožené děti.

Peníze do Česka tečou i v době, kdy špičky české politiky intervenují v kauze bratrů Michalákových, kteří čtyři roky žijí v Norsku v pěstounské péči (více o případu čtěte zde).

Projekt placený z Norských fondů se jmenuje Ohrožené děti a mládež. „Realizuje se od dubna 2014 do dubna 2016. Je zaměřen na zlepšení kvality péče o ohrožené děti,“ potvrdil Petr Kocián z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Norské fondy a fondy EHP

Jde o nadační podporu zemí Evropského hospodářského prostoru a z Norska. Jejím cílem je podpořit zejména projekty, které není možné pokrýt z jiných finančních zdrojů Evropské unie nebo z národních prostředků a tím snížit sociální a ekonomické nerovnosti 15 států ve střední a jižní Evropě. Česká republika je příjemcem této nadační podpory od roku 2004.

Podle ministerstva financí, které je v případě Norských fondů takzvaným národním kontaktním místem, do Česka z Norska přijde na posílení práv dětí celkem 59,1 milionu korun. „Jde o čistou alokaci, tedy to, co bylo či bude skutečně rozděleno na projekty bez nákladů na řízení programu či aktivity související s bilaterální spoluprací,“ upozornil mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Tyto peníze si podle úřadů rozdělují instituce, které vypracují a do praxe uvedou projekty, jenž povedou ke zlepšení a „deinstitucionalizaci systému péče“ o ohrožené děti a mládež. 

Podle webu ministerstva financí mají projekty sloužit k podpoře „stávajících pobytových zařízení; zpracování návrhu nového zákona o podpoře rodin, náhradní rodinné péči a péči o ohrožené děti; zvýšení zapojení dětí a mládeže do rozhodovacích procesů a zvýšení povědomí o právech dětí a mládeže“.

Případ českých dětí v Norsku

Patnáct programů za 3,5 miliardy korun

Mezi příjemci peněz jsou obecně prospěšné společnosti, občanská sdružení, ale také Pardubický a Zlínský kraj či ministerstvo práce a sociálních věcí (seznam příjemců najdete na webu ministerstva financí).

Česko podle ministerstva financí z Norských fondů čerpá prostředky celkem na patnáct projektů. „ČR v rámci pomoci obdržela pro období 2009 až 2014 celkem 131,8 milionu eur,“ podotkl Ležatka. Podle aktuálního kurzu je to v přepočtu více než 3,5 miliardy korun.

Mluvčí ministerstva financí ale upozorňuje, že program Ohrožené děti a mládež, ani další programy s kauzou českých sourozenců umístěných ve dvou norských pěstounských rodinách nesouvisejí.

„Výběr programů Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů je pro ČR výsledkem vzájemných konzultací mezi ČR a Norskem. Programy, které jsou v ČR realizovány, byly zvoleny ČR a ČR projevila o jejich realizaci zájem. Norsko tak v rámci těchto fondů významně přispívá k rozvoji a modernizaci ČR v různých oblastech,“ uvedl Radek Ležatka.

Kvůli případu Michalákové čelí Norsko v Česku hlasité kritice za jeho výklad práv dětí. Prezident Miloš Zeman přirovnal chování norských úřadů k praktikám nacistů (více čtěte zde). „Jsou tu určité pochybnosti o tom, jakým způsobem je omezovaný kontakt dětí s jejich rodinou,“ uvedl na začátku února premiér Bohuslav Sobotka (více čtěte zde).

Podívejte se na reportáž o kauze Evy Michalákové:

10. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue