Výbuch v Charkově má už čtvrtou oběť, Kyjev z útoku viní „partyzány“

  • 137
Zraněním z nedělní exploze na pochod v ukrajinském Charkově v úterý ráno podlehl již čtvrtý člověk. Osmnáctiletý mladík zemřel v městské nemocnici, informovala charkovská radnice. Další zranění zůstávají v nemocnici. Kyjev z útoku viní skupinu označovanou jako Charkovští partyzáni, údajně podporovanou Ruskem.

„Osmnáctiletý mladík zemřel v úterý v 5 hodin ráno v nemocnici navzdory veškeré péči lékařů,“ oznámila na svém webu charkovská radnice. Mladík při explozi utrpěl vážná zranění vnitřních orgánů.  

Počet obětí nedělního útoku tak stoupl již na čtyři. Dva lidé, policejní důstojník a občanský aktivista, zemřeli bezprostředně po explozi. V pondělí patnáctiletý mladík podlehl vážným poraněním hlavy. Po útoku byl v kómatu.

V nemocnici i nadále zůstává několik raněných. Dva jsou stále ve vážném stavu, ale podle radnice nejsou v již v ohrožení života.

Nálož explodovala na Moskevské třídě nedaleko stanice metra Maršála Žukova v neděli odpoledne místního času při pochodu, kterým si obyvatelé města chtěli připomenout první výročí revolučních událostí na kyjevském Majdanu. 

Před charkovským Palácem sportu se k pochodu shromáždilo podle odhadů asi 400 až 500 aktivistů a příslušníků různých občanských hnutí, řada z nich s ukrajinskými vlajkami. Pochod měl směřovat na tamní Náměstí svobody.

Útočníci nastražili v noci před pochodem protipěchotní minu

Ukrajinské ministerstvo vnitra incident vyšetřuje jako teroristický útok a ve městě platí zvýšená bezpečnostní opatření. Nedlouho po útoku poradce ukrajinské bezpečnostní služby SBU Markjan Lubkivskyj na sociální síti Facebook oznámil, že policie již dopadla čtyři osoby podezřelé z útoku a z výcviku teroristů.

Krize na Ukrajině

V pondělí ale náměstek ukrajinského vrchního státního zástupce Volodymyr Huzyr na tiskové konferenci uvedl, že policie stále nemá přímý důkaz, že by se zadržené osoby skutečně podílely na přípravě útoku. Podle jeho slov je ale pravděpodobné, že bude při vyšetřování nalezen.

Na pondělní tiskové konferenci k útoku zazněly také podrobnosti o typu výbušného zařízení, které teroristé použili. Státní zástupce pro Charkovskou oblast Jurij Danylčenko uvedl, že šlo o protipěchotní minu odpálenou pomocí radiopřijímače. Síla exploze se podle něj rovnala dvěma kilogramům TNT.

Většímu počtu obětí a zraněných zabránila dodávka, která stála v blízkosti místa exploze a zachytila řada střepin.

Útok připisuje Kyjev teroristům ze skupiny označované jako Charkovští partyzáni. Ta považuje současnou vládu v Kyjevě za fašistickou a na svědomí má už několik útoků proti vládním cílům.

Charkovským partyzánům připsal útok na pochod v Charkově poradce ukrajinského ministra vnitra, když v úterý dopoledne reagoval na zprávu o čtvrté oběti exploze. Ještě neděli je za viníky označil také poradce ukrajinské bezpečnostní služby SBU Markjan Lubkivskyj. Podle něj útočili ukrajinští občané, kteří dostali instrukce i zbraně z Ruska. Uvedl, že Charkov se měl stát dějištěm vícero útoků. 

Charkov je druhým největším ukrajinským městem a správním střediskem stejnojmenné oblasti.

Odsun těžkých zbraní je zatím v nedohlednu, střety pokračují

Přestože se zástupci ukrajinské vlády a separatistů o víkendu dohodli na stažení těžkých zbraní z fronty, a to již počínaje nedělí, zatím se tak neděje. Ukrajinská armáda v pondělí oznámila, že odsun zatím není na programu, neboť vzbouřenci i nadále ostřelují armádní pozice. Kyjev trvá na tom, že nejprve musí zavládnout skutečný klid zbraní a teprve poté může začít odsun techniky. 

Separatisté podle Kyjeva v noci na úterý dvanáctkrát ostřelovali pozice vládních sil. „Největší počet případů porušení klidu zbraní se odehrálo u Debalceve. Protivník zde od 20:00 do 22:00 sedmkrát z děl ostřeloval ves Popasna a jednou obec Luhanske,“ uvedla armáda v prohlášení.

Terčem povstaleckého ostřelování se podle armády staly v pondělí také obce Opytne, Tonenka a Avdijivka. Podle Kyjeva vzbouřenci rovněž útočili na armádní pozice u dolu Dutovská a pokračovali v ostřelování  obce Šyrokyne. Několik útoků bylo podle ukrajinské armády zaznamenáno také v Luhansku, správním středisku stejnojmenné oblasti.

Napříč celou frontovou linií dále Kyjev hlásí deset narušení ukrajinského vzdušného prostoru bezpilotními letouny za uplynulých 24 hodin.

Vzbouřenci odsun techniky simulují, tvrdí ukrajinský analytik

Nezávisle však tato prohlášení ověřit nelze. Separatisté naopak tvrdí, že se oni opakovaně stali terčem ostřelování ukrajinskou armádou. Jeden z vůdců doněckých vzbouřenců a jejich mluvčí Eduard Basurin navzdory tomu pro agenturu Interfax uvedl, že jeho lidé již stahují těžkou techniku, tak jak bylo ujednáno na posledních setkání státníků v Minsku.

Stahování děl z fronty

Východoukrajinští povstalci za posledních 24 hodin stáhli z donbaské fronty pět dělostřeleckých divizí, jednu samostatnou baterii a víc než stovku velkorážných děl. Napsala to agentura DAN podle informací od Basurina.

Stažení těžkých povstaleckých zbraní v úterý podle Basurina přihlíželi kontroloři OBSE a Společného střediska pro kontrolu a koordinaci, jehož členy jsou i vysocí důstojníci ruské a ukrajinské armády. Ve středu má být staženo z fronty dalších pět divizí s těžkou výzbrojí.

Mluvčí OBSE ale v Doněcku odmítl Basurinovu informaci potvrdit s tím, že teprve očekává hlášení svých komisařů z terénu.

„V souladu s podepsaným plánem stahujeme techniku na vzdálenost 50 kilometrů od linie dotyku z 19. září, nikoliv však stále z celé linie, a činíme tak po úsecích. Dneska se to týká Debalceve, Horlivky, Doněcku a Telmanove,“ prohlásil Basurin. Dodal také, že se stahováním jeho lidé začali z vlastní iniciativy již před týdnem.

Podle jeho slov obdobným způsobem stahují těžké zbraně z fronty také bojovníci z Luhanské oblasti.

Basurin obvinil Kyjev, že s odsunem své techniky dosud nezačal, a vyzval proto k dalšímu jednání se zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

List Ukrajinská pravda ovšem s odkazem na prohlášení respektovaného ukrajinského vojenského analytika Dmytra Tymčuka uvedl, že vzbouřenci stahování těžkých zbraní jen simulují. Podle Tymčuka separatisté děla a raketomety pouze přesouvají z přední linie do dobře zamaskovaných pozic, v minimální vzdálenosti od fronty. Současně podle něj získávají další dodávky ruských zbraní, včetně tanků a munice.

Moskva zbrojní dodávky separatistům i jakékoli další přímé zapojení do konfliktu od počátku popírá. Kreml pouze připustil, že na východě Ukrajiny mohou na straně vzbouřenců bojovat jako dobrovolníci ruští občané.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video