Náměstí skrývalo staleté hroby. Ležela tu i těhotná žena s nůžkami v rakvi

  • 0
Pozoruhodný objev učinili archeologové v centru Horažďovic na Klatovsku. Při průzkumu, který předchází rekonstrukci Mírového náměstí, tu našli takzvané etážové pohřebiště staré stovky let a už odkryli více než 130 koster. Jedním z posledních zajímavých objevů je kostra těhotné ženy, která měla v rakvi nůžky.

Archeologové Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP) pracují na Mírovém náměstí už od loňského října a zatím se zaměřili zejména na prostor kolem kostela svatého Petra a Pavla. Ze záznamů totiž věděli, že tady byl hlavní hřbitov pro město, což se skutečně potvrdilo.

Při průzkumu objevili takzvané etážové pohřebiště a odkryli už přes 130 koster. Určit jejich stáří je ale obtížné, protože od 13. století se do hrobů prakticky vůbec nic nedávalo. Křesťanství totiž zakazovalo dávat zemřelému jakékoli předměty.

„Kostel svatého Petra a Pavla je raně gotický, takže od té doby byl farní pro město, a u něj se také hned pohřbívalo. Je možné, že se tam pohřbívalo už od 13. století, co město existuje, ale to nevíme jistě. Dostáváme se zatím jen na poslední dekády pohřbívání, tedy asi na 17. až 18. století. To ale také nevíme jistě, protože nenacházíme žádnou datovací keramiku, která by jednoznačně určila jednotlivá století nebo bližší určení na poloviny století,“ řekla archeoložka ZIP Hana Krasanovská.

Podle jejích slov vznikala etážová pohřebiště vlivem nedostatku místa pro pohřbívání a proto se hroby vrstvily těsně nad sebe.

„Ty první by měly být nejhlouběji a pak se opět porušovaly hrobové jámy a pohřbívali se tam další lidé. Toto byla problematika hřbitovů uprostřed města, protože tam bylo velice málo místa a tyto hřbitovy nebylo možné zvětšit. Naopak u vesnických hřbitovů, či hřbitovů za městem, nebýval problém posvěcenou půdu rozšířit,“ podotkla Krasanovská.

Jedním z nejpozoruhodnějších nálezů v Horažďovicích je kostra, která ležela v místě, kudy povede kanalizace. „V rakvi byla žena, která zemřela těhotná. Přímo v rakvi se u její hlavy našly nůžky. Proč tam byly je těžko říct, to už bychom zacházeli do spekulací,“ řekla Krasanovská.

Doplnila, že kromě pohřebiště vědci na zatravněné ploše odkryli také základy budov, u nichž se našla i keramika z 15. století. Takže je možné, že tu kdysi býval například blok měšťanských domů.

Archeologický průzkum bude v Horažďovicích pokračovat nejspíše až do léta. Lidé, kteří se o zdejší nálezy zajímají, mohou přijít na přednášku Hany Krasanovské, která se v Horažďovicích uskuteční 15. března.