POVEDENÝ START. Fotbalová Sparta na úvod jara porazila Příbram 4:1, trenér Vítězslav Lavička byl spokojený. | foto: ČTK

Lavička: Z Kadlece vyzařovala obrovská chuť, Shalu svazovala nervozita

• 79
Jen chvíli se zdálo, že druhý tým ligy na startu jara zaspí. Fotbalová Sparta vedená koučem Vítězslavem Lavičkou sice doma prohrávala, nakonec však úvod druhé části sezony zvládla s přehledem: Příbram porazila 4:1 a napodobila tak vítězný vstup Plzně a Jablonce, svých největších soupeřů v boji o titul.

Po vlastním gólu Kadeřábka se sparťané nepoložili, naopak. Rychle vyrovnali a navrátilec Václav Kadlec se ve druhém poločase nachomýtl ke třem dalším gólovým situacím: ve dvou sám skóroval, jednou přispěl k vlastní brance Nitrianského.

Sparta tak v celkem pohodovém tempu dokráčela k první jarní výhře a vysokému vítězství, což trenéra potěšilo.

„Jsme rádi, samozřejmě. Věděli jsme, jak naši soupeři odstartovali a měli jsme v úmyslu dát podobnou odpověď proti Příbrami,“ říkal Lavička, když v tiskovém centru usedl před novináře. „Přestože se vítězství nerodilo lehce, mám radost, že výsledek je nakonec tak výrazný.“

V první půli jste po vlastním gólu prohrávali, před poločasem se vám však podařilo vyrovnat na 1:1. Byl to zlomový moment?
Ano, to bylo důležité. Předpokládali jsme, že Příbram vsadí na aktivní obranu, ale svůj blok zatáhla nakonec hodně hluboko a hrála ho dobře. Dělalo nám problémy se do zhuštěné obrany prosazovat, i když jsme tam měli pár i za stavu 0:0 pár dobrých akcí, které ke gólu nevedly. Také jsme věděli, že si Příbram počká na svou šanci a že je silná při standardkách. Jednu jsme jí nešťastným faulem nabídli a inkasovali jsme, což bylo nepříjemné. Naštěstí se krátce na to podařilo vyrovnat.

A ve druhém poločase zápas rozhodl žolík Václav Kadlec. Jak se vám jeho výkon líbil?
Věděli jsme, že má do fotbalu obrovskou chuť. Sice s námi v minulých dnech absolvoval jen pár tréninků, ale přímo to z něj vyzařovalo. Plánovali jsme, že pokud to vývoj dovolí, do hry ho nasadíme - i když jsme předpokládali, že ten vývoj bude příznivější. Přišel za stavu, kdy jsme byli v tlaku a potřebovali jsme ještě něco pozměnit: zkvalitnit naši ofenzivu, zrychlit ji. To se povedlo, jeho gólový přínos byl pro výsledek zásadní.

Vypadalo to, že se po návratu do Sparty s týmem hodně rychle znovu sehrál...
S většinou hráčů už nastupoval dřív, podařilo se jim na předchozí součinnost dobře navázat. Jsem rád, že to fungovalo celkem přirozeně, i když jsme jeho příchodem trochu změnili způsob hry. Získali jsme údernější sílu před brankou soupeře, což bylo nakonec hodně přínosné.

Pomohou mu dva góly k tomu, aby příště naskočil od začátku?
Jak jsem řekl - jeho přínos byl zásadní. Uvidíme, jak to v příštím kole na Baníku bude.

Kadlec střídal další zimní posilu, Herolinda Shalu. Ten se tolik do hry nedostal, jak jste jeho premiéru viděl?
Lindy se snažil, ale oproti zápasům v přípravě se mi zdálo, že ho tentokrát trochu svazovala nervozita. Měl dobré okamžiky, ale některé věci umí řešit lépe. I proto jsme se rozhodli udělat krátce po začátku druhé půle změnu, která nakonec měla velký podíl na konečném výsledku. Vašek měl jiné pokyny, ofenzivnější.

Ještě před zápasem odešel hostovat do Liberce záložník Breznaník. Proč?
Michala jsme uvolnili vzhledem k momentální situaci v kádru. Pracoval velmi poctivě a tvrdě, ale vyhodnotili jsme si to tak, že jeho zápasové vytížení by bylo asi menší, než by si sám představoval. Hostování mu pomůže, aby pravidelně hrál, mělo by být prospěšné pro všechny strany.