Režisér Iňárittu přebral Oscara za film roku s celým týmem snímku Birdman (22. února 2015). | foto: Reuters

GLOSA: Moudrá oscarová parta. Tomu dala, tomu taky, nejlepším nejvíc

  • 23
Oscary vyhrál Birdman; právem. A kdyby někdo váhal, co je zač jeho mexický tvůrce Alejandro González Iňárritu, že si ho Amerika hledí, nechť ví, že politika tady nehraje roli. Zkrátka zvítězil filmař, který je pokaždé jiný a pokaždé ještě lepší.

Od Amores perros - Láska je kurva přes 21 gramů po Babel dává Iňárritu jasně najevo, že točit špatně prostě neumí, a Americká filmová akademie zase, že si toho všímá. Dobře, že průlom přišel právě s Birdmanem, který si rovným dílem utahuje z newyorských divadelních snobů i hollywoodských komiksů, aniž by se vysmíval lidské touze umělců po uznání.

Zajímavé však je, jak akademici dokázali Oscary rozdělit mezi všech osm děl nominovaných na nejlepší film roku, a přitom tak moudře, že ani v jednom případě se nedá mluvit o ceně útěchy. Líbezný Grandhotel Budapešť má čtyři sošky, strhující hudební duel Whiplash tři, další čtveřice si připsala po hereckém výkonu, zbylo i na politické protipóly, snímky Americký sniper a Selma.

Dokonce lze říci, že letos vyhrály filmy přitažlivé, napínavé, neřkuli zábavné; pohříchu tomu publikum nevěří. Ani u nás: minulý týden měl Whiplash v Česku osm tisíc diváků, Birdman třiadvacet, ba i Velká šestka jen něco přes osmdesát tisíc, ač animované snímky u nás jinak zabírají.

A ještě jeden paradox si letošní Oscary připsaly: oceněné filmy nabídly více vzrušení než dlouhý, učesaný ceremoniál plný vzletných slov a tklivého vzpomínání. I Český lev byl tentokrát záživnější - sice zažil blamáž s falešným Jimem Carreym, ale na oscarovém pódiu neřádil ani Carrey pravý. 

Podívejte se na shrnutí oscarového večera: