Jakub Voráček (druhý zprava) z Philadelphie se raduje se spoluhráči z gólu v...

Jakub Voráček (druhý zprava) z Philadelphie se raduje se spoluhráči z gólu v zápase s Washingtonem. | foto: AP

Voráček asistoval u výhry Philadelphie, Neuvirth opět podržel Buffalo

• 27
Hokejový útočník Jakub Voráček se o víkendu výrazně zasloužil o dvě výhry Philadelphie. V sobotu trefil rozhodující nájezd proti Nashvillu a o den později pro změnu asistoval u dvou branek při úspěchu 3:2 nad Washingtonem. V dalších zápasech se skvělým výkonem v dresu posledního Buffala blýskl gólman Michal Neuvirth, útočníci Radim Vrbata z Vancouveru a Ondřej Palát z Tampy se zapsali mezi střelce.

Před zápasem s Washingtonem si Voráček za předešlých šest startů do tabulky kanadského bodování připsal jen dva zápisy (1+1), načež jej v elitní společnosti bodových lídrů předehnali John Tavares z Islanders a duo Capitals Alex Ovečkin - Nicklas Bäcström.

Dvěma nedělními asistencemi právě z přímé konfrontace s týmem posledních dvou jmenovaných borců se však kladenský odchovanec vrátil zpět na přední pozice ligové produktivity. S 63 body je Voráček, jenž si vylepšil své osobní maximum v NHL (loni si vytvořil rekord s 62 body) aktuálně třetím mužem tabulky za vedoucí dvojicí v osobách zmiňovaného Bäckströma a Patricka Kana z Chicaga (oba 64 bodů).

Poprvé se zapsal do statistik už v 5. minutě, když v přesilovce asistoval u trefy kapitána Flyers Clauda Girouxe. Za početní převahy se zrodila i druhá gólová akce Philadelphie, v 22. minutě zakončoval Wayne Simmonds. Ještě před druhým odchodem do kabin se ale Washington dvěma góly vrátil zpátky do hry. Srovnání na 2:2 zařídili Tom Wilson a Joel Ward.

Rozhodující okamžik duelu tak nabídla až 56. minuta. Voráček (čas na ledě: 17:31, +/-: +1)  v útočném pásmu přihrávkou našel nabrusleného obránce Michaela Del Zotta, jenž se zakončením z levého kruhu pro vhazování nemýlil - 3:2 pro Philadelphii, která se s ziskem 63 bodů na 10. místě Východní konference přiblížila deváté Floridě (64 bodů) a Bostonu (67 bodů) na poslední osmé postupové pozici.

Po sérii šesti porážek v řadě se hokejisté Bostonu blýskli cenným skalpem, když v repríze finále Stanley Cupu 2013 uspěli na ledě silného Chicaga po jednoznačném výsledku 6:2. Bruins svému soupeři nedali šanci, přestože postrádali zraněného elitního centra Davida Krejčího (odstoupil z předešlé partie proti St. Louis s poraněním v horní části těla).

Jedním z hlavních strůjců šestigólového představení Bostonu byl kanadský reprezentant Patrice Bergeron (1+2, oslavil svůj jubilejní 200. gól kariéry v NHL). Klíčovou fází duelu pak byla prostřední dvacetiminutovka, během níž Bruins udeřili hned čtyřikrát. U rozdílové třetí branky z hole Milana Lucice si v 27. minutě připsal asistenci i český mladík David Pastrňák (čas na ledě: 13:41, +/-: 0, 1 střela).

Už v pátém zápase za sebou nastoupilo Buffalo v brance s Michalem Neuvirthem. Nová jednička týmu po nedávné výměně Jhonase Enrotha do Dallasu vychytala Sabres z dané série už potřetí bodový zisk, přičemž pokaždé inkasovala maximálně jen třikrát (během zmiňovaných startů kryl 175 z 184 střel - 95,1% úspěšnost zákroků).

Naposledy Neuvirth předvedl 37 zákroků proti 38 střelám Nashvillu. Hlavně díky jeho výkonu tak po 65. minutách hry byl stav utkání posledního s prvním týmem tabulky nerozhodný 1:1. V rozhodujících nájezdech pak proti českému brankáři uspěli dva ze čtyř exekutorů vítězných Predators, přesto byl Neuvirth vyhlášen první hvězdou duelu.

O konečné výhře favorita 2:1 po nájezdech rozhodl ve čtvrté sérii produktivní nováček Filip Forsberg.

„Byli jsme hodně blízko výhry nad nejlepším týmem ligy. Doplatili jsme ale na častá vyloučení, při kterých se soupeři naskytl jeden šťastný odraz puku. Je to škoda, ale i bod proti takovému soupeři je příjemný,“ řekl po zápase Neuvirth, jenž ze hry inkasoval pouze z hole Mika Ribeira při přesilovce Nashvillu z 56. minuty.

Poté, co si osmidílnou bodovou sérií na začátku února vytvořil své nové osobní maximum kariéry v NHL, se Radim Vrbata v produktivitě odmlčel na následné čtyři zápasy Vancouveru. V neděli na ledě Islanders ovšem čekání na další zápis ukončil a bilancí (1+1) se výrazně podepsal pod výhru kanadského mužstva 4:0.

Canucks, jenž se v průběu utkání úspěšně vyrovnali s brankářskou rošádou (zraněného Ryana Millera na startu druhé třetiny nahradil Eddie Lack), nakročili za ziskem dvou bodů dvěma využitými přesilovkami z 21. a 30. minuty.

U obou akcí figuroval zmiňovaný Vrbata (13:41, +/-: +1, 3 střely), jenž nejprve asistoval u otevírací branky Zacka Kassiana a následně sám zvyšoval vedení na 2:0. Byla to jeho 22. trefa sezony, díky čemuž je nejlepší mezi Čechy a v rámci celé ligy je shodně na 22. pozici.

Ještě ve druhé třetině přidal třetí gól Vancouveru Bo Horvat a v čase 59:49 do prázdné klece soupeře uzavřel výčet Yannick Weber. První hvězdou byl zvolen střídající gólman Lack, jenž pochytal všech 27 střel po svém nástupu (Miller zneškodnil úvodních 10 ran New Yorku), před druhým Vrbatou a třetím Horvatem (1+0).

Výsledek:

Philadelphia - Washington 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
5. Giroux (Voráček), 22. Simmonds, 46. Del Zotto (Voráček) - 26. Wilson, 46. Ward. Střely na branku: 28:23. Diváci: 19.703. Hvězdy utkání: 1. Del Zotto, 2. Giroux, 3. Voráček (všichni Philadelphia).

Chicago - Boston 2:6 (1:2, 0:4, 1:0)
20. Toews, 55. Bickell - 3. Bergeron, 15. Eriksson, 27. Lucic (Pastrňák), 33. Campbell, 38. Hamilton, 40. Smith. Střely na branku: 28:30. Diváci: 22.104. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Lucic, 3. Hamilton (všichni Boston).

Buffalo - Nashville 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
40. Ennis - 56. Ribeiro, rozhodující sam. nájezd Forsberg. Střely na branku: 17:38. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celé utkání, inkasoval jeden gól z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 97,37 procenta. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Ennis (oba Buffalo), 3. Ribeiro (Nashville).

NY Islanders - Vancouver 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky
: 21. Kassian (Vrbata), 30. Vrbata, 34. Horvat, 60. Weber. Střely na branku: 37:24. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Läck, 2. Vrbata, 3. Horvat (všichni Vancouver).

Pittsburgh - Florida 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
10. a 44. Hörnqvist, 40. a 50. Malkin, 41. Martin - 53. Upshall. Střely na branku: 26:35. Diváci: 18.592. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Hörnqvist, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Colorado - Tampa Bay 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)
17., 24. a 33. MacKinnon, 24. Duchene, 48. Tanguay - 11. Palát, 26. Johnson, 52. Connolly, 59. Kučerov. Střely na branku: 18:32. Diváci: 17.385. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Duchene, 3. O´Reilly (všichni Colorado).

NY Rangers - Columbus 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
9. a 22. St. Louis, 6. Hayes, rozhodující sam. nájezd Nash - 23. Daňo, 39. Anisimov, 56. Savard. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. St. Louis, 2. Stepan (oba NY Rangers), 3. Anisimov (Columbus).

Minnesota - Dallas 6:2 (0:0, 0:1, 6:1)
42. a 58. Parise, 44. Koivu, 49. Veilleux, 54. Dumba, 55. Granlund - 35. a 59. Spezza (Hemský). Střely na branku: 35:20. Diváci: 18.754. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Granlund, 3. Folin (všichni Minnesota).