Ukrajinští vojáci nedaleko Artěmivsku (19. února 2015)

Ukrajinští vojáci nedaleko Artěmivsku (19. února 2015) | foto: Reuters

Separatisté chtějí Mariupol. Podle Kyjeva shromažďují jednotky k útoku

  • 844
Kyjev se obává útoku na Mariupol. Proruští separatisté podle vlády shromažďují své jednotky v nedalekém Novoazovsku. Soustřeďuje se tam také ruská bojová technika. Pokud by došlo k otevření nové fronty, znamenalo by to faktický konec před týdnem uzavřeného minského příměří.

Moskvou podporovaní rebelové podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka provádějí v posledních dnech sabotáže a přípravné operace včetně shromažďování vojenského materiálu „v oblasti Mariupolu se záměrem možného útoku“.

USA zvažují nové sankce

Americký prezident Barack Obama v příštích dnech rozhodne o dalším postupu v případě Ukrajiny, protiruských sankcí a zbraní pro Kyjev. V sobotu to oznámil ministr zahraničí John Kerry. "Vedeme vážné diskuse s evropskými spojenci o tom, jaké to budou sankce a kdy je uvalíme," řekl podle Reuters.

Lysenko už v pátek uvedl, že z Ruska na východ Ukrajiny proniklo 20 tanků, deset samohybných děl a 35 nákladních automobilů s municí, které směřovaly k Novoazovsku vzdálenému asi 40 kilometrů od Mariupolu.

Toto město je významným námořním uzlem a potenciální přístupovou cestou k poloostrovu Krym, který Rusko anektovalo před rokem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Rusko dodržuje příměří dohodnuté minulý týden v Minsku. Klid zbraní vstoupil v platnost v neděli, od té doby však vyvrcholily boje o důležitý železniční uzel Debalceve, při nichž po uzavření smíru zahynuly desítky lidí.

V době od 18. ledna do 18. února to podle poradce ukrajinského prezidenta Jurije Birjukova bylo nejméně 179 vojáků, přičemž bilance nemusí být konečná, neboť osud 81 vojáků není znám a dalších 110 jich bylo zraněno. Proruští rebelové, kteří město i přes vyhlášené příměří dobyli, tvrdili, že armáda přišla o stovky až tisíce mužů.

Krize na Ukrajině

Ztráta města znamenala pro Kyjev další tvrdou porážku od separatistů, kteří tak ovládli důležitý dopravní uzel mezi Doněckem a Luhanskem. Po pádu Debalceve nejtvrdší boje v Donbasu utichly, situace nicméně nadále zůstává velmi napjatá (více si přečtěte zde).

Do Debalceve se v sobotu podle agentury Interfax dostali zástupci monitorovacího týmu OBSE, kteří se o to již několikrát neúspěšně pokoušeli.

První výměna zajatců poblíž Luhansku

„Podařilo se nám dnes dostat do Debalceve. Doprovázeli jsme skupinu Mezinárodního výboru Červeného kříže, která do města přivezla pět nákladních vozů s potravinami, léky a dekami. Povstalci nám poskytli záruku bezpečnosti,“ řekl večer zástupce mise Michael Bociurkiw ukrajinskému televiznímu kanálu 112 Ukrajina. 

Zároveň znovu vyzval strany konfliktu, aby dodržovaly režim příměří na celém území Donbasu a aby umožnily novinářům přístup do všech oblastí konfliktu, neboť to ne všude umožňují.

Podle Interfaxu si v sobotu rovněž zástupci proruské Doněcké lidové republiky a ukrajinské armády vyměnili poblíž Luhansku menší skupinu zajatců. „Výměna se uskutečnila ve formátu 36 (z Doněcké lidové republiky) a 37 (ze strany Kyjeva). Jeden člověk z řad ukrajinských zajatců odmítl z neznámých důvodů výměnu a zůstal na území Doněcké lidové republiky,“ uvedla podle Interfaxu doněcká tisková agentura.

Ukrajinská armáda a povstalci si vyměnili zajatce:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video