Lidé zapalují svíčky svíčky v centru Kyjeva. Vzpomínají na mrtvé demonstranty,...

Lidé zapalují svíčky svíčky v centru Kyjeva. Vzpomínají na mrtvé demonstranty, kteří padli při událostech na náměstí Nezávislosti. Pro více než stovku mrtvých se vžil název "nebeská setnina" (20. února 2015). | foto: AP

Ukrajinci mají za sebou těžký rok. Přesto by neměnili, říká zpravodaj

  • 1029
Ukrajinci si připomínají demonstranty, kteří zemřeli před rokem během událostí na Majdanu. Podle zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína je rok po tragické události život na Ukrajině o něco těžší. Zdražují ceny energií i potravin a lidé jsou nespokojení se současnou vládou. Přesto oceňují, že se země odvrátila od Ruska.

Kolik lidí se shromáždilo ke vzpomínkovým akcím?
Tady v Kyjevě se uvádí, že to bylo 10 tisíc lidí. Začalo to už v pátek večer projevem prezidenta Petra Porošenka. Podle mě těch lidí nebylo 10 tisíc, ale bylo jich hodně. Chodili po celém centru, protože tu jsou pomníky obětem. Tam, kde ti lidé zemřeli, stojí buď pomník, nebo je tam nakreslený obrys těla na zemi.

Lidé vzpomínali v Kyjevě i v dalších městech na západě Ukrajiny. Vzpomínková akce však byla také na východě v Mariupolu, kde sice nebyla tak početná, ale šlo o pietní shromáždění.

Jaká tam panuje nálada? Jsou Ukrajinci rádi, že se země vydala prozápadním směrem?
Nejsou moc spokojení s vládou a s prezidentem. Když Porošenko sešel dolů ulicí z prezidentského paláce na Majdan, tak ho nějak zvlášť bouřlivě nevítali. Dokonce tam někdo pískal, ale to se potom uklidnilo.

Lidé mi v zásadě říkají, že k Porošenkově vládě momentálně nemají alternativu, ale představovali si, že to bude jinak. Nejsou potrestaní viníci toho zásahu, probíhá válka na východě, ekonomika na tom není dobře.

Potkal jsem také lidi, kteří v uplynulém roce měli práci a teď ji ztratili. Přesto tvrdili, že by neměnili. Říkali, že je důležité, že se země otočila, snad už definitivně, od Ruska. A že prostě s těmi problémy teď každý musí počítat.

Projevuje se v hlavním městě krize? Mají teď Ukrajinci těžší život?
Určitě, ten život je o hodně těžší než dříve. Jsou dražší potraviny. Ukrajince čeká zdražení elektřiny o 40 procent. Zdražení plynu už proběhlo a bude pokračovat dál. Plyn byl totiž na Ukrajině v minulosti hodně levný, a proto jsou podmínky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky takové, že se ceny musí narovnat. Musí se přiblížit k tržním cenám, aby Ukrajina dostala půjčky, které potřebuje.

Hlavně je však znát pád hřivny vůči dolaru a euru. Každý den to klesá o dost. Když jsem přijel před dvěma týdny na Ukrajinu, tak byl kurz eura 25 a dneska už je 32,50 (ukrajinských hřiven). Za pár dní je to obrovský pokles, takže na to budou reagovat i ceny.

Zaznamenali Ukrajinci prohlášení exprezidenta Janukovyče o tom, že se chystá na návrat z exilu? (více zde)
To prohlášení je poměrně čerstvé. On to říkal v rozhovoru, který se má teprve vysílat v ruské televizi. Ale už to tady proběhlo a zatím na to nějaká velká reakce není. Kdyby se Janukovyč teď vrátil, tak by šel do vězení, protože proti němu je zahájeno trestní řízení. Vede se i proti bývalému ministrovi vnitra a celé té skvadře kolem Janukovyče. Takže to samozřejmě není reálné. Janukovyč asi myslel, že by se vrátil na ruských tancích.

Jaká je situace na frontě? Boje i přes vyhlášené příměří stále neutichly?
Určitě se bojuje v okolí Mariupolu. Pořád se objevují zprávy, že si tam mezi sebou strany vyměňují střelbu. Také v Doněcku byl v noci velký dělostřelecký útok. Zase se neví, kdo to vedl, ze které strany a proč. Ale proběhl, takže to příměří není úplně absolutní.

19. 2. 2014 to v Kyjevě vypadalo jak na bitevním poli:

18. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue