Osmatřicetiletý Martin Bódiš u zlínského soudu, kde se zodpovídal z obžaloby z vraždy podnikatele v Otrokovicích v roce 2005. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Soud řešící dávnou vraždu podnikatele zkoumá, komu patří vlákna z riflí

  • 2
Komu patřila mikrovlákna z riflí, které kriminalisté nalezli na těle obětí? To bylo jedním z velkých témat, jimiž se ve čtvrtek zabýval zlínský soud řešící dávnou vraždu podnikatele Pavla Nevařila z Otrokovic. Obžalovaný člen jeho ochranky připouští, že u Nevařila v osudný den byl, ale spojitost s vraždou dlouhodobě odmítá.

Devětadvacetiletý Nevařil zemřel v noci na 1. října 2005 ve vlastní posteli na následky mnoha bodných ran. Nyní osmatřicetiletý Martin Bódiš už jednou odešel od zlínského soudu za brutální vraždu, kdy byla oběť utlučená a ubodaná, se čtrnáctiletým trestem. Vrchní osud v Olomouci ale případ vrátil do Zlína k doplnění důkazů (více zde).

Ve sledovaném procesu ve čtvrtek vypovídali soudní znalci z kriminalistického ústavu a z oboru toxikologie.

„Výslechy znalců potvrdily důvodné podezření ohledně přenosu textilních vláken obžalovaného Bódiše na oděv poškozeného. Ta verze je nadále stejná, není důkazně slabší, než byla,“ tvrdí státní zástupce Roman Kafka.

Na oblečení oběti se totiž našla vlákna bavlny, pravděpodobně z riflí. Jenomže v místnosti takové kalhoty nebyly, na zemi ležely pouze tepláky z umělého vlákna.

Bódiš na sobě ale v osudný večer rifle měl, kromě toho byl jedním z pouhých šesti lidí, kteří věděli, že Nevařil bude spát v novém bytě.

A také měl motiv. Nevařil údajně přestával být spokojený s jeho službami bodyguarda a Bódišovi hrozilo, že o práci přijde.

O mikrovláknech nalezených na Nevařilově oblečení už dřív řekl, že nejsou jeho. Podle Bódiše v inkriminovaný večer chodil v riflích i zavražděný muž, byť se žádné Nevařilovy rifle v místnosti nenašly.

Obžalovaný Bódiš přiznává, že v Nevařilo bytě v osudný den byl, protože mu pomáhal se stěhováním věcí. Odmítá ale, že by byl na místě v době vraždy.

U soudu ve čtvrtek vypovídala i toxikoložka, která mluvila o vlivu pervitinu na obžalovaného.

„Máme tak prokázány i účinky pervitinu na výřečnost a komunikaci obžalovaného, jenž se svěřil svědkovi s tím, že vraždil. Výpověď toho svědka je věrohodná,“ dodal Kafka.

Jde o Petra Münstera, momentálně vězně, u kterého Bódiš kupoval pervitin.

„Nějak jsme se zfetovali a on se pochlubil. Řekl, že byl ve vazbě, nějaká vražda, ale že to policajtům nevyšlo,“ popsal Münster při předchozím projednávání (více zde).

Verdikt v případu může padnout 5. března, ještě před vynesením rozsudku chce soudce ještě vyslechnout psycholožku, která se má vyjádřit k některým osobnostním rysům obžalovaného.

Policie případ rok po vraždě nejprve odložila pro nedostatek důkazů. Kriminalisté se začali vraždou znovu zabývat předloni v listopadu, kdy zjistili nové poznatky, které by mohly vraha odhalit.

O tři měsíce později pak policisté Bódiše v Otrokovicích zatkli. Při zadržení se obžalovaný podle státního zástupce Kafky přiznal, po obvinění však otočil.

Podle znalců Bódiš trpí poruchou osobnosti, která byla dříve nazývána psychopatií. Označili ho jako egocentrika, člověka vůči ostatním lidem necitelného a konfliktního se sklony k agresivnímu jednání a ke lhaní.

Podívejte se na video z loňského zadržení Bódiše v Otrokovicích:

6. února 2014