Livia Klausová, velvyslankyně na Slovensku | foto: SME.sk

Klausová by měla kvůli služebnímu zákonu skončit ve funkci velvyslankyně

  • 264
Livia Klausová zřejmě skončí na konci roku ve funkci velvyslankyně na Slovensku. Služební zákon totiž stanovil horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let a Klausová loni oslavila 71. narozeniny. Klausová působí na Slovensku od prosince roku 2013. Ministerstvo zahraničí se snaží věc vyřešit.

Ve služebním zákoně je uvedeno, že „Služební poměr osobě, která přede dnem jeho vzniku dovršila věk 70 let, skončí uplynutím kalendářního roku, v němž vznikl.“ Informaci iDNES.cz potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Klausová o situaci podle serveru Echo24.cz ví a čeká na výsledek právních rozborů, které by mohly její misi případně prodloužit. Ministerstvo zahraničí by totiž mělo dostat přesný výklad jednotlivých ustanovení služebního zákona, který připravuje ministerstvo vnitra.

Kromě Klausové se věkové omezení zákonem týká také šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi, která v zemi působí od roku 2010. Od roku 2012 je její mandát pokaždé prodlužován o jeden rok.

Podle náměstka ministra zahraničí Lukáše Kauckého nemůže Černínský palác s koncem služební poměru obou diplomatek nic dělat. „Snažíme se najít řešení, aby to bylo co možná nejméně bolestivé. Určitě ještě budeme jednat o tom, zda neexistuje nějaké jiné řešení,“ řekl serveru Echo24.cz.

Od 1. července vstoupí do služebního poměru všichni diplomaté, služební zákon proti jiným zemím EU pro ně nepočítá s žádnými výjimkami. Kaucký tak upozornil na to, že v budoucnu nebudou diplomaté mířící do zahraničí smět být starší než 65 let, aby na ambasádě mohli vydržet předpokládané čtyři roky.

Klausová je velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013 a pokud by se nic nezměnilo, působila by zde až do konce roku 2017. Do Bratislavy ji prosadil nástupce jejího manžela na Hradě Miloš Zeman. Proti tomu se původně postavil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který argumentoval mimo jiné vysokým věkem Klausové a jejími chybějícími diplomatickými zkušenostmi.

Pád koaliční vlády Petra Nečase (ODS) a nástup úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka ale pat ve jmenování nových velvyslanců odblokoval. Kromě Klausové se Schwarzenberg stavěl proti vyslání Vladimíra Remka jako ambasadora do Moskvy.

Klausová byla jednou z osobností, které podpořily prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana. Ostře se tehdy vymezila proti manželce Karla Schwarzenberga (více zde). Později v rozhovoru pro SME odmítla, že by svůj post získala jako protislužbu za podporu Zemana v přímé volbě prezidenta (více si přečtěte zde).

Rozhovor s Klausovou krátce poté, co se stala velvyslankyní na Slovensku:

11. ledna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue