ČESKO-SLOVENSKÉ TRIO. David Krejčí (zleva), Zdeno Chára a David Pastrňák po...

ČESKO-SLOVENSKÉ TRIO. David Krejčí (zleva), Zdeno Chára a David Pastrňák po gólu Bostonu. | foto: AP

Michálek, Hudler a Pastrňák byli mezi střelci, Palát sbíral asistence

• 7
Za poslední tři starty již hokejový útočník Milan Michálek vyprodukoval pět bodů. Naposledy podpořil výhru Ottawy 4:2 nad Montrealem bilancí (1+1). Ve středečních zápasech NHL se dařilo i dalším Čechům. Ondřej Palát (0+2) a Andrej Šustr (0+1) asistovali u výhry Tampy Bay 4:1 v Anaheimu a Jiří Hudler s Davidem Pastrňákem góly přispěli k zisku bodu svých celků za remízy v řádných hracích dobách.

V zahajovací třetině duelu mezi Ottawou a Montrealem zvonily nastřelené tyče na obou stranách kluziště. Za domácí Senators byl blízko gólu Milan Michálek a v dresu Canadiens takto zakončovali Brandon Prust a PK Subban.

Skóre se poprvé měnilo až v 32. minutě a opět u toho figuroval aktivní Michálek, jenž se prosadil ve skrumáži před hostující brankou Dustina Tokarskiho. Po následných trefách montrealského kanonýra Maxe Paciorettyho a domácího mladíčka Jean-Gabriela Pageaua odcházela Ottawa podruhé do kabin za vedení 2:1.

Ve třetím dějství se stejný gólový scénář zopakoval. Domácí vyhráli třetinu 2:1 a u první trefy byl opět Michálek. Tentokrát na místo střelce v roli asistenta a branku si v přesilovce připsal Mark Stone.

První hvězdou po výhře Senators 4:2 byl zvolen brankář Andrew Hammond, jenž při své premiéře v NHL od úvodní minuty pochytal 42 z 44 střel Montrealu. Ottawa mu dala šanci poté, co se jí zranili oba elitní gólmani Craig Anderson a Robin Lehner.

Michálek (čas na ledě: 17:55, +/-: +2, 7 střel) byl se sedmi střeleckými pokusy suverénně nejaktivnějším hráčem Ottawy. V dresu Montrealu si dokonce ještě o jeden střelecký pokus navíc připsal Tomáš Plekanec (19:50, +/-: -1, 8 střel), stejně jako Jiří Sekáč (9:38, +/-: -1, 1 střela), jenž se vrátil do akce po několika duelech v roli nehrajícího náhradníka, se ale tentokrát neprosadil.

V konfrontaci elitních mužstev Východní a Západní konference uspěla Tampa Bay (2. na východě s 78 body) po výsledku 4:1 na ledě Anaheimu (3. na západě s 77 body). Domácí Ducks poslal do vedení v 5. minutě Patrick Maroon. Během druhé dvacetiminutovky ale Lightning nastříleli čtyři góly a obrat skóre si již nenechali vzít.

Asistoval u toho i český mladík v útoku Tampy Ondřej Palát (13:44, +/-: +2), jenž se podílel na rozdílové trefě Tylera Johnsona a následné pojistce z hole Nikity Kučerova. U finální čtvrté branky hostů po akci kapitána Stevena Stamkose si připsal asistenci pro změnu i obránce Andrej Šustr (18:24, +/-: +1, 1 střela).

Zkušený útočník Calgary Jiří Hudler (17:37, +/-: -1, 6 střel) má ve své desáté sezoně v NHL potřetí nakročeno k překonání hranice dvaceti nastřílených branek. Ve středeční domácí partii proti Minnesotě navázal na své dvě pondělní trefy s Bostonem a zlepšil se již na průběžných 19 branek.

Minnesota kanadskému celku rychle odskočila do dvougólového vedení, když se prosadili Justin Fontaine a Matt Dumba. Za Calgary před prvním odchodem do kabin snižoval zmiňovaný Hudler, když tečoval střelu obránce Dennise Widemana. Vyrovnání na 2:2 se dotahující domácí dočkali až v 51. minutě, kdy se prosadil Lance Bouma.

V prodloužení ovšem vrátil vedení na stranu Wild finský kapitán celku Mikko Koivu. V tabulce Západní konference šesté Calgary (68 bodů) tak nezabránilo průběžně desáté Minnesotě (65 bodů) přiblížit se k postupovým pozicím.

Ani napopáté nedokázali hokejisté Bostonu v NHL zvítězit. Sérii porážek Bruins alespoň zmírňuje zisk bodu za remízy z řádné hrací doby z posledních dvou startů. Naposledy svěřenci kouče Clauda Juliena uhráli výsledek 3:3 po 65. minutách hry na ledě Edmontonu.

Oilers vedli 2:0 a 3:1. Hostům se podařilo ztrátu umazat až v závěru druhé třetiny, kdy nejprve snižoval Reilly Smith a na 3:3 srovnával český mladík David Pastrňák poté, co tečoval dělovku od modré čáry z hole Zdena Cháry. Pro 18letého mladíka to byl šestý gól a v součtu desátý bod jeho začínající kariéry v NHL.

O vítězi nakonec rozhodoval až penaltový rozstřel, jenž se změnil v maraton. Na obou stranách se postupně představilo dvanáct střelců. Za Bruins ovšem neuspěl ani jeden, přičemž důvěru dostali i Pastrňák (16:37, +/-: +1, 4 střely) s Davidem Krejčím (19:53, +/-: +1, 2 střely). Rozhodnutí přinesl až slovenský obránce ve službách Oilers Martin Marinčin, jenž vyzrál na Tuukku Raska ve dvanácté sérii.

Ottawa - Montreal 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
32. M. Michálek, 39. Pageau, 50. Stone (M. Michálek), 59. Turris - 32. Pacioretty, 55. Beaulieu. Střely na branku: 39:44. Diváci: 18 949. Hvězdy zápasu: 1. Hammond, 2. Stone, 3. Karlsson (všichni Ottawa).

Chicago - Detroit 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
37. Saad, 59. Versteeg - 37. a rozhodující sam. nájezd Tatar, 58. Helm. Střely na branku: 34:28. Diváci: 22 112. Hvězdy zápasu: 1. Helm, 2. Howard (oba Detroit), 3. Saad (Chicago).

Calgary - Minnesota 2:3 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)
18. Hudler, 51. Bouma - 9. Fontaine, 12. Dumba, 62. Koivu. Střely na branku: 37:29. Diváci: 19 277. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk (Minnesota), 2. Wideman (Calgary), 3. Koivu (Minnesota).

Colorado - Los Angeles 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
4. Landeskog - 22. a 60. Carter, 27. Toffoli, 36. Brown. Střely na branku: 43:26. Diváci: 15 786. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Carter (oba Los Angeles), 3. Landeskog (Colorado).

Edmonton - Boston 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
5. Jakupov, 16. Nugent-Hopkins, 29. Purcell, rozhodující sam. nájezd Marinčin - 20. Eriksson, 35. Smith, 36. Pastrňák. Střely na branku: 30:41. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Scrivens (Edmonton), 2. Rask (Boston), 3. Marinčin (Edmonton).

Anaheim - Tampa Bay 1:4 (1:0, 0:4, 0:0)
5. Maroon - 25. Stralman, 26. Johnson (Palát), 39. Kučerov (Palát), 40. Stamkos (Šustr). Střely na branku: 25:32. Diváci: 17 284. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa Bay), 2. Maroon (Anaheim), 3. Killorn (Tampa Bay).