VIDEO: Na místě továrny na boty u Lužánek vyrostl šedesátimetrový věžák

  • 10
Opuštěný a chátrající objekt bývalé obuvnické továrny Snaha na rohu ulic Burešovy a Lidické u brněnských Lužánek nahradil téměř šedesátimetrový polyfunkční dům. Obchody, kanceláře ale především byty obsadí i dvě přilehlé osmipatrové budovy ze skla a betonu.

Demolice někdejší továrny na boty odstartovala v srpnu roku 2013, tou dobou byla čtyřpatrová budova již zhruba pět let prázdná a nevyužívaná.

Trojice objektů, které na uvolněné parcele dělníci po roce a půl už nyní dokončují, nabídne 6 tisíc metrů čtverečních bytů a 2 tisíce metrů komerčních prostor.

„Hrubá stavba je hotová, už děláme fasády, osazujeme okna, připravujeme topení, vodu, elektřinu, vzduchotechniku. Každý den tady pracuje zhruba osmdesát lidí,“ uvedl hlavní stavbyvedoucí firmy Skanska Václav Böhm.

Uvnitř všech tří domů je celkem 85 bytů a deset tmavších jednopokojových studií orientovaných na sever. Nejvyšší z budov měří šestapadesát metrů a patří mezi nejvyšší v centru. Pořád je však svým „vzrůstem“ poloviční oproti brněnskému mrakodrapu AZ Tower, který je se 111 metry stále nejvyšší budovou v Česku (více čtěte zde).

Chcete i garáž? Připlaťte skoro půl milionu

Vedení městské části mělo z počátku k výšce stavby výhrady. Nakonec se však projekt architekta Martina Rudiše podařilo prosadit, stavba se má kolaudovat koncem roku.

„Územní rozhodnutí bylo vydané v roce 2006, tehdy ještě územní plán dovoloval vyšší budovy i v centru města. Vedlejší budova železničního stavitelství dosud byla nejvyšší v okolí, tahle bude ještě o tři patra vyšší a zpestří architektonický ráz celé lokality,“ věří ředitel investorské firmy M-Rezidence Lužánky Miloš Kolečko.

Unikátní jsou podle něj třeba obří betonové květináče, uvnitř kterých budou na malém prostranství mezi novostavbami zasazené stromy.

Ve třech podzemních patrech vzniklo 160 parkovacích míst. Parkování ale není v ceně bytu, vyjde zhruba na 430 tisíc korun navíc. „Neobáváme se, že by nám zůstala volná parkovací místa, už máme poptávku i z okolní zástavby,“ uvedl Jaroslav Smrčka, který je odpovědný za prodej.

V prvních dvou patrech budou obchody a kanceláře, vyšší patra jsou určená k bydlení. „Komerční prostory ladíme, jednáme s budoucími nájemci, eventuálně kupujícími. Chtěli bychom tam dostat kavárny, obchod, běžnou občanskou vybavenost,“ doplnil Smrčka.

Zvuky a otřesy od často projíždějících tramvají prý obyvatelé neuslyší. „Máme také nejmodernější způsob ochrany proti bleskům napojený přímo na jednotlivé prvky ocelových konstrukcí ve spodní stavbě,“ dodal.

Dřív jsme viděli do parku, lituje žena ze sousedství

Názory lidí z okolí na novostavbu se různí. Někteří stavební práce ani nevnímají, jiné obtěžují.

„Nemám rád hluk a i k tomuto mám výhrady. Bydlím v sedmém poschodí ve střeše, tam se to všechno odráží a zesiluje, trpíme tím dost. To byl hrozný rámus, když házeli dolů plechy a další různé věci. Teď už je to vynikající, když je to dostavěné, předtím to byla hrůza,“ uvedl obyvatel Cihlářské ulice Jiří Kraus.

V centru Brna naproti Kinu Art žije deset let, předtím bydlel tři dekády v Rakousku. „Tam když se něco stavělo, tak lidé okamžitě sepsali petici a dělala se alespoň odhlučňovací stěna. Tady, když půjdete na hygienu, tak těžko něco pořídíte. Řeknou vám, že je to podle směrnic a nejsou povinni tam dělat protihlukovou stěnu, i když je to miliardový projekt,“ dodal. „Hluk ale dělají i hasiči, když vyjíždějí třeba dvacetkrát za noc,“ myslí si.

Výjezdová stanice hasičů stojí na Lidické hned vedle komplexu novostaveb. „Máme nyní trochu horší výhled doleva při výjezdu techniky ze stanice, ale to je dočasné, než odstraní ploty,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Blanka Loupancová, která žije v Burešově ulici vedle budovy OHL ŽS, změny pociťuje. „Dřív, když tam byla ta Snaha, tak jsme měli alespoň trochu výhled do parku, teďka už ho nemáme vůbec. Vadí mi, že se ze stavby hodně práší a taky mě rušilo, že se tam v noci svítí,“ řekla obyvatelka bytu ve třetím patře. „Mně to v ničem nevadí,“ uvedla zase její sousedka.

Hotovo má být na přelomu letošního srpna a září, kdy má zhotovitel stavbu předávat investorské společnosti. V menších objektech jsou práce asi o dva měsíce napřed, tam už dělníci pracují na omítkách i vnitřních příčkách.