Maďarský premiér Viktor Orbán (11. dubna 2013) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Putinova cesta za blízkým přítelem od Balatonu

  • 231
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý míří do politicky i ekonomicky spřízněného Maďarska. Středoevropská země považuje Rusko v řadě ohledů za svůj vzor a premiérovi Viktoru Orbánovi se už v demontáži demokracie leccos podařilo, píše ve svém komentáři analytik Vladimír Votápek.

Hlava ruského státu přijíždí do členské země EU a NATO, do státu sousedícího s Ukrajinou. A přitom se může spolehnout, že nebude terčem kritiky za potlačování lidských práv a demontáž občanské společnosti v Rusku, nebo za negramotnou ekonomickou politiku a agresivní zahraniční politiku, jejíž zatím poslední obětí je Ukrajina.

Naopak lze očekávat, že maďarští hostitelé se vynasnaží, aby Putin mohl alespoň na chvíli zapomenout, že se stal pro většinu zemí a světových státníků nevítaným hostem.

Rusko-maďarské vztahy se skutečně vymykají z obvyklého evropského rámce. Specifické jsou už ekonomické vztahy. I když celkový objem vzájemného obchodu není nijak mimořádný (výměna dosahuje necelých 8 miliard dolarů), Budapešť je na Moskvě silně závislá v energetické oblasti - především v dovozu zemního plynu (nehledě na to, že zhruba 25 procent pokrývá z vlastních zdrojů).

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý Generální konzul ČR v Ruské federaci. Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Své energetické podřízenosti na Moskvě se zjevně nebojí. Země v minulém roce podepsaly dohodu o rekonstrukci jaderné elektrárny Pakš v celkovém objemu 14 miliard dolarů, z nichž 80 procent má investovat právě ruská strana.

Všeobecně se očekává, že během nynější Putinovy návštěvy bude podepsáno několik dohod prohlubujících ekonomickou spolupráci. Velkým tématem rozhovorů jistě bude i prodloužení dohody o dodávkách plynu, jejíž platnost má skončit v prosinci 2015.

Ještě užší jsou politické vztahy a především osobní vztahy mezi lídry obou zemí. Ve své nechvalně známé řeči z července 2014 Viktor Orbán uvedl, že země a myšlenky, které by mohly sloužit Maďarsku jako vzor při posilování konkurenceschopnosti, nejsou západní, nejsou liberální, nejsou liberálně demokratické a dokonce ani demokratické.

Mezi takové vzory patří podle maďarského premiéra právě Rusko. Orbán hodlá v centru Evropy vybudovat neliberální politický systém a dává jasně najevo, že si při tom bere příklad právě z ruského prezidenta.

Orbánovi se už v demontáži demokracie leccos podařilo

Putinův autoritativní režim je založen na nacionalismu, podpoře pravoslavné církve, kontrole médií, likvidaci opozice a podřízení soudní moci. Výkonná moc má zcela dominantní pozici, což jí umožnilo vybudovat takzvaný státní kapitalismus, tedy systém charakterizovaný hlubokým prorůstáním politiky a podnikatelských aktivit.

Dnes je v Rusku velmi obtížné dělat byznys bez souhlasu politické sféry. Pro velké podnikání je partnerem Kreml, pro menší záměry místní baroni. Vždy je ale nutné získat podporu mocných. A to není zadarmo. I proto se Rusko nachází na žebříčku Transparency International ze 175 hodnocených zemí na tragickém 136. místě (pro srovnání: Česko je na nelichotivém 53. místě).

I když je Maďarsko ve srovnání s Ruskem svobodnou zemí, Orbánovi se už v demontáži demokracie leccos podařilo. Současný režim podporuje maďarský nacionalismus a maďarství spojuje s křesťanstvím (což je při vědomí silné maďarské antisemitské tradice poněkud znepokojivé), oslabuje nezávislost justice a tisku. Na nezávislý televizní kanál RTL byla uvalena zvláštní sazba daně, která jí hrozí bankrotem.

I v Maďarsku bují korupce. Podobně jako v Rusku se terčem diskriminace staly organizace získávající podporu ze zahraničí (konkrétně z Norských fondů), když byly vládou obviněny, že se snaží ovlivnit politickou scénu v Maďarsku. A velký zásek se Orbánovi podařil i v zahraniční politice, když Maďarsko na naléhání Moskvy zastavilo od loňského září 2014 do letošního ledna dodávky zemního plynu pro Ukrajinu.

Návštěva ruského prezidenta tak není pouze jednou z mnoha bilaterálních návštěv. Její potenciál je mnohem větší a z evropského ohledu mnohem škodlivější. Orbán je v současnosti pravděpodobně nejbližší a především nejlépe postavený přítel Putina v Evropě.

Je v pozici, kdy může reálně ovlivňovat nejen maďarskou, ale i celoevropskou politiku. Kdyby ničím jiným, pak tím, že bude blokovat posilování sankcí proti Rusku a poskytnutí účinné pomoci Ukrajině. Z tohoto hlediska bude zajímavé sledovat, jaký dárek přiveze do Budapešti ruský prezident, aby podpořil tento, pro něj tak výhodný, vztah s maďarským premiérem.

Tisíce lidí v Budapešti včera večer protestovaly proti návštěvě Putina:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video