Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová protéza vrací bezruké lidi do života. Čte myšlenky

Protézy rukou jsou čím dál citlivější a obratnější. Nejenže bezrukým pacientům umožňují vrátit se do běžného života, ale některým díky napojení na existující nervy vrací i hmat. Operace, která to umožňuje, kombinuje vojenské technologie, počítačové rozpoznávání signálů s pečlivou chirurgií a trpělivým tréninkem.

Zvednout ke rtům sklenici. Podat kamarádovi tužku. Najíst se lžící místo brčka. Utrhnout si bobulku hroznového vína. Zdánlivě triviální úkony jsou pro lidi bez rukou doslova nedosažitelným snem. Protézy obvykle různými úchytovými mechanismy pomáhají lidem, kteří přišli o dlaň nebo předloktí, ale lidem, kteří přišli o celou paži, zatím běžné protézy příliš pohodlí nabídnout neumí.

Dean Kamen, vývojář světoznámého vozítka Segway, například pracuje ve svých laboratořích (DEKA Arm System) na robotické paži Luke, která čte myšlenky. Napojením (a vytrénováním) stávajících nervových zakončení na elektronická čidla získává data, které se počítač učí rozpoznávat jako pokyny, a následně je překládat do pohybů sofistikované robotické paže.

V rámci americké vojenské iniciativy za revoluci v technologii protéz (projekt organizace DARPA) vzniklo již šest protetických systémů. Právě systém DEKA je nejblíže ke vstupu na trh. V dubnu 2012 si zažádal o certifikaci u Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), kterou získal v květnu roku 2014. Zaměřuje se především na americké veterány, kterým pomáhá vrátit se do aktivního života. Nejnovějším „sportovním“ úspěchem je horolezecká protéza.

S pomocí programu HAPTIX (“Hand Proprioception and Touch Interfaces”) by pak DARPA chtěla povzbudit výrobce k lepší práci na haptické odezvě protéz. Taková umělá paže by pak pro uživatele nebyla jen nepřirozeným nástavcem a nástrojem, ale přirozenou částí těla, o které ani nemusejí přemýšlet.

Jak napojit nervy a porozumět signálům z mozku

Metoda cíleného napojení na nervová zakončení (targeted reinnervation - cílená svalová reinervace) je známá již od roku 2006, kdy ji v časopise Physical medicine and rehabilitation clinics of North America publikoval americký neurochirurg Todd Kuiken. Se svým týmem z Rehabilitačního institutu v Chicagu pak o rok později popsal (prestižní časopis Lancet, PDF) využití metody „targeted reinnervation“ na případu 24leté ženy, které lékaři museli po nehodě na motorce amputovat celou levou paži. Chirurgové ženě „rozebrali“ svalovou tkán a napojili tak protézu na příslušné nervy.

Znázornění napojení na existující nervy ve svalech

„Jenom pomyslím na to, abych pohnula rukou nebo loktem, a umělé klouby se dají do pohybu,“ uvedla mladá dívka vybavená robotickou protézou. Vědci experimentovali také s přenášením tlaku a dalších pocitů z prstů - cit se poprvé začal vracet tři měsíce po operaci. Po půl roce si pacientka vybudovala nový smysl hmatu, doteky na kůži na prsou jí v mozku korespondovaly s doteky prstů ztracené končetiny.

Mapa oblastí, kam jsou přesměrovány vjemy z doteků prstů ztracené končetiny.

Pohyby končetiny řídí pacientka skrze čtyři nezávislé senzorické oblasti. Musela se naučit nové pohyby, které se počítač naučil rozpoznávat. Rozpoznávání funguje podobně jako např. rozpoznávání řeči, samozřejmě s menším počtem možných výstupů.

Povrchový elektromyogram

Pokyn pro ohnutí lokte

Pokyn pro otevření dlaně

Autoři doufají, že metoda se postupně stane natolik populární a používanou, jako je v dnešní době např. kochleární implantát, který vrací lidem s určitým typem ztráty sluchu schopnost rozpoznávat zvuky napojením na sluchové nervy. „Některé věci probíhaly jinak, než jsme předpokládali. Některá nervová zakončení se nám nepodařilo obnovit, jiná skončila subjektivně jinde, než lékaři zamýšleli. Je potřeba dalších studií, abychom věděli, jak probíhá regenerace nervů,“ uzavírá Kuiken et al v roce 2007.

Robotické ruce míří na americký trh

O osm let později už se situace výrazně posunula. Přestože je metoda cílené svalové reinervace stále experimentální, vědci už si troufají na pokročilejší aplikace - a vylepšil se i software a hardware, který na sebe pacienti nasazují.

Lékaři a výzkumníci na Univerzitě Johna Hopkinse v Marylandu koncem roku 2014 oznámili další přelomový úspěch opět díky použití cíleného napojení na existující nervy. Les Baugh, pacient z Kolorada, přišel v mládí při úrazu elektrickým proudem o obě ruce. Po první operaci musel několik týdnů trénovat a trénoval se i počítač - učil se rozpoznávat instrukce a překládat je v zamýšlené pohyby. Protéza zatím nebyla k Baughovi připevněna, naopak byla ještě ve výrobě, ovládal ji pouze virtuálně.

V druhé fázi operace byla paže nasazena a po deseti dnech tréninku uměl pacient „zvládat běžné situace, na které narazí při domácím používání“. Výzkumníci byli údajně šokováni tím, co všechno Baugh, první muž se dvěma protézami paží, dokázal.

„Čekali jsme, že se mu bude dařil lépe než lidem se standardními protézami. Ale rychlost, s jakou se učil celou škálu nových pohybů, nás překvapila,“ říká Courtney Moranová z laboratoře aplikované fyziky. „Nejvíce nás potěšilo, jak dokázal ovládat dvě protetické ruce naráz. To je významný milník.“

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 21 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 21 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...