Hokejisté Vancouveru slaví gól v utkání s Bostonem. Vpravo je český útočník...

Hokejisté Vancouveru slaví gól v utkání s Bostonem. Vpravo je český útočník Radim Vrbata. | foto: AP

Vrbata si vytvořil nový osobní rekord, Voráček bral jubilejní 60. bod

• 17
Už v osmém zápase za sebou dokázal v NHL bodovat útočník Radim Vrbata, jenž si tak vytvořil nové osobní maximum zámořské kariéry. Naposledy gólem přispěl k výhře Vancouveru 5:2 nad Bostonem. Gól slavil také Martin Erat, jeho Arizona ale doma podlehla 2:4 San Jose. Jednou asistencí se připomněl Jakub Voráček, pro kterého to byl jubilejní 60. bod sezony.

S osmi zápasy v řadě, během nichž posbíral devět zápisů (3+6), je Vrbata držitelem nejdelší aktivní bodové série v celé NHL. Zároveň si posunul své osobní maximum zámořské kariéry, když naposledy bodoval nejvíce sedmkrát v řadě v ročníku 2011 ještě v dresu Phoenixu Coyotes.

Daný úspěch je navíc o to cennější, když českého reprezentanta kouč Vancouveru Willie Desjardins v posledních zápasech nasazuje až do druhé útočné formace. S bratry Sedinovými se s 21 zásahy nejlepší český kanonýr v NHL dále potkává již jen v přesilových hrách. Při hře pět na pět jej totiž v elitní formaci nahradil Alex Burrows.

Proti Bostonu se Vrbata (čas na ledě 13:08, +/-: +1, 4 střely) prosadil v 30. minutě, kdy zvyšoval na průběžných 3:1. Právě jeho gól, který oslavil díky kličce do bekhendu po skvělém pasu Chrise Higginse od zadního mantinelu, byl v utkání nakonec tím rozdílovým. Novináři jej zvolili třetí hvězdou zápasu.

Přednost dostali pouze hostující Patrice Bergeron (1+0) a především autor hattricku v dresu vítězných Canucks Shawn Matthias (3+0). Centr Bruins David Krejčí (19:58, +/-: -2, 1 střela) nebodoval a byl u dvou obdržených branek. Neprosadil se ani nováček David Pastrňák (15:09, +/-: -1, 2 střely).

Jubilejní 60. bod sezony si v pátek připsal Jakub Voráček (20:00, +/-: -2, 4 střely) z Philadelphie, díky čemuž se posunul na druhou příčku bodování NHL před 59bodového kanadského útočníka Tylera Seguina.

Ten se navíc ve stejný hrací den zranil v zápase Dallasu (Stars uspěli 2:0 nad Floridou, ale kromě Seguina vinou zranění ztratili i Aleše Hemského a Patricka Eavese) a bude nějakou dobu absentovat.

Vedoucí muž produktivity Patrick Kane z Chicaga si připsal jednu asistenci u výhry 3:1 nad New Jersey a kraluje soutěži s 63 zápisy. Druhý Voráček je s 60 body pouhé dva zápisy od vyrovnání svého kariérního maxima v NHL z loňské sezony, kdy v 82 duelech posbíral 62 bodů.

Na ledě Columbusu se odchovanec kladenského hokeje prosadil v 46. minutě, když v přesilovce společně s Claude Girouxem asistovali u trefy Wayna Simmondse. Hostující Philadelphia od daného momentu vedla 1:3, přesto nakonec odcházela poražena. Blue Jackets totiž zásluhou Jareda Bolla a Cama Atkinsona góly z 49. a 56. minuty srovnali na 3:3 a v prodloužení duel ukončil Artěm Anisimov.

Hokejisté Chicaga nedávno otevřeli svou v sezoně nejdelší osmidílnou sérii domácích startů. Na první dva pokusy ale své fanoušky rozhodně nepotěšili, když padli s Arizonou 2:3 po nájezdech a Vancouverem 4:5 po prodloužení.

Z plného bodového zisku se Blackhawks radovali až po páteční konfrontaci s nevýrazným New Jersey, do jehož sestavy se tentokrát nevešel mezi nehrajícími náhradníky figurující Martin Havlát.

První hvězdou zápasu byl s bilancí (1+1) vyhlášen slovenský reprezentant Marián Hossa, jenž skóroval už ve čtvrtém startu za sebou. Jako první se ale v utkání radovali hosté. Devils poslal do vedení v 16. minutě Peter Harrold a stav 0:1 vydržel až do úvodu třetí třetiny.

V ní domácí udeřili hned ve třech případech. Srovnání zařídil v přesilovce zmiňovaný Hossa a obrat si vzal na starost kapitán Jonathan Toews. V poslední minutě pak ještě do prázdné branky pojistil skóre Kris Versteeg.

Zranění v horní části těla nepustilo do zápasu obránce vítězů Michala Rozsívala. Za New Jersey nebodovali Jaromír Jágr (13:29, +/-: 0), Patrik Eliáš (18:01, +/-: -2, 3 střely) ani Marek Židlický (20:34, +/-: -1, 4 střely).

San Jose zavítalo do Arizony s odhodláním ukončit třízápasovou sérii porážek a darovat trenérovi Toddu McClellanovi jubilejní 300. výhru kariéry. Po zahajovací třetině tomu ovšem nic nenasvědčovalo, když Coyotes nad favoritem i díky přesilovkovému gólu Martina Erata (14:28, +/-: -1, 2 střely) vedli 2:0.

V dalším průběhu se ale Sharks zvedli. Na obratu skóre na konečnou výhru 4:2 se zejména podepsal útočník Joe Pavelski, jenž nasázel svůj čtvrtý hattrick kariéry v NHL.

Kouč McClellan tak dosáhl svého jubilea a navíc jako druhý nejrychlejší v historii (na 300 výher potřeboval 515 zápasů). Lépe si v daném ohledu vedl jen Bruce Boudreau, jenž na prvních 300 výher z pozice kouče potřeboval s Washingtonem a Anaheimem 496 zápasů.

Pouhých osm minut čistého hracího času dostal v zápase trápící se útočník San Jose Tomáš Hertl (8:04, +/-: +1).

Columbus - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
29. Dubinsky, 49. Boll, 56. Atkinson, 63. Anisimov - 11. a 46. Simmonds (na druhou Voráček), 38. Couturier. Střely na branku: 33:25. Diváci: 16.403. Hvězdy zápasu: 1. Dubinsky, 2. Anisimov (oba Columbus), 3. Simmonds (Philadelphia).

Chicago - New Jersey 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
42. Hossa, 45. Toews, 60. Versteeg - 16. Harrold. Střely na branku: 35:26. Diváci: 22.186. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Seabrook, 3. Toews (všichni Chicago).

Dallas - Florida 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
10. Jamie Benn, 18. Spezza. Střely na branku: 28:37. Diváci: 18.211. Hvězdy zápasu: 1. Lehtonen, 2. Jamie Benn, 3. Fiddler (všichni Dallas).

Arizona - San Jose 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
2. Arcobello, 16. Erat - 21., 34. a 59. Pavelski, 47. Goodrow. Střely na branku: 34:26. Diváci: 16.713. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Niemi (oba San Jose), 3. Arcobello (Arizona).

Vancouver - Boston 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
2., 6. a 47. Matthias, 30. Vrbata, 58. Hansen - 10. Bergeron, 46. Kelly. Střely na branku: 25:23. Diváci: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. Matthias (Vancouver), 2. Bergeron (Boston), 3. Vrbata (Vancouver).