VIDEO: Fenomén underground představí dění v bytech, barácích a exilu

  • 2
V pátek 13. února ve 20:20 hodin začíná na programu ČT art další, tentokrát osmidílná série rozsáhlého dokumentárního cyklu Fenomén underground.

Úvodní díl s názvem Umění bez galerií bude patřit nehudebním a neliterárním projevům undergroundové kultury, tedy zejména happeningům, konceptuálnímu a výtvarnému umění. Osobnostmi, o nichž bude v díle řeč, jsou mimo jiné Zorka Ságlová, Jiří Kovanda nebo Viktor Karlík.

Dana Němcová v legendárním bytě v Ječné ulici

Následující pokračování Věčná Ječná vypráví o dění v bytě Jiřího a Dany Němcových v pražské Ječné ulici, který se stal jakousi základnou podzemního a disidentského hnutí. Přicházeli různí tvůrci, spisovatelé, výtvarníci, samozřejmě hudebníci. Mejla Hlavsa se do rodiny přiženil, Jirousova výzdoba dodnes visí v kuchyni. Proběhl tu i jeden z koncertů kapely Umělá hmota.

Toto téma se pak volně přelije do dílu Byty. Ty byly pro lidi, žijící undergroundovým stylem, nejen prostorem k přebývání, ale i setkávání, vzdělávání prostřednictvím bytových přednášek, nebo kulturní činnosti, kdy se byty měnily v místa nelegálních výstav či autorských čtení.

Na venkově tuto úlohu plnily takzvané „baráky“, tedy domy, patřící „podzemním“ osobnostem nebo celým zde žijícím komunám. Jednalo se o skutečné ostrůvky svobody v marastu 70. let, což si Státní bezpečnost velmi dobře uvědomovala a šla majitelům a obyvatelům baráků doslova po krku.

Svatopluk Karásek

Zbývající čtyři díly série pak budou patřit undergroundu v exilu, tedy v západní Evropě a v USA. Samostatné profilově-životopisné díly představí dvě významné osobnosti této diaspory, písničkářku Dášu Vokatou a písničkáře a evangelického kněze Svatopluka Karáska.