Vytrhnout, nebo zachránit? Jak se zbavit bolesti zubu

  • 160
Zub není jen bílá dutá perlička. Pod sklovinou a zubovinou se nachází zubní dřeň plná cév a nervů, které vás mohou pěkně potrápit. Pokud se zubní kaz rozšíří až k nervu a vznikne zánět, nezbývá, než zub co nejdříve ošetřit. Záchranu takového zubu si můžete prohlédnout ve videu.

I když většina stomatologů lidi varuje, ať si své zuby nechají včas ošetřit, mnozí bohužel dorazí až v případě bolesti, kdy už je trápí zánět.

„Typickým příznakem zánětu zubního nervu může být to, že vás bolest přepadá v okamžiku, kdy ulehnete do postele. Postupně se zhoršuje a v pozdní fázi pulpitidy je už bolest prakticky nesnesitelná,“ vysvětluje vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.

Pak už lékaři zbývají jen dvě možnosti. Buď zub zachránit, nebo vytrhnout. Vytržení zubu sice přináší rychlou úlevu, ale kromě toho, že to není estetické, zub vám prostě bude dřív nebo později chybět. Časem byste ho stejně museli nahradit dražším můstkem nebo implantátem. Lepším řešením je tedy zub zachovat a to pomocí endodontického ošetření.

Opravit zub trvá i několik hodin

„Ošetření kořenových kanálků neboli endodoncie je jediným možným způsobem, jak dlouhodobě zachovat zub v dutině ústní, pokud dojde k zánětu zubní dřeně či na zubu je již „váček“, tedy zánět kosti v okolí hrotu kořene zubu,“ říká lékařka Tereza Buchtová z Dental office H33.

Endodontické ošetření může trvat i několik hodin a cena se pohybuje zhruba od 1500 korun za jeden kořenový kanálek. Zákrok obvykle probíhá v lokální anestezii, ošetřovaný zub se zaizoluje pomocí izolační blány - takzvaného kofferdamu.

„Poté přichází samotné sondování, opracování, dezinfekce a hermetické zaplnění kořenových kanálků. Na závěr je zub opatřen kvalitní dostavbou z fotokompozitní pryskyřice, případně světlovodným čepem a korunkou,“ dodává stomatoložka Tereza Buchtová.