Ukrajinské jednotky nedaleko města Debalceve (22. září 2014) | foto: Reuters

V Donbasu padlo 11 vojáků, státníci na příměří dohlédnou po telefonu

  • 1031
Boje na východě Ukrajiny neutichají. Za posledních 24 hodin zemřelo podle ukrajinské armády jedenáct vojáků. Na obou stranách fronty přišlo o život nejméně devět civilistů. Na dohodnuté příměří, které začne v noci ze soboty na neděli, budou představitelé Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie dohlížet pomocí telefonické konference.

„V Donbasu nebyla ani tato noc klidná. Nepřítel ostřeloval pozice vládních sil se stejnou intenzitou jako dříve,“ uvedl mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov. Rebelové podle něj stříleli na vládní pozice ve 111 případech. „Za uplynulých 24 hodin padlo 11 vojáků, dalších 40 utrpělo zranění,“ později doplnil další armádní mluvčí, Andrij Lysenko.

Summit v Minsku

Boje byly intenzivní zejména okolo města Debalceve, důležitého železničního uzlu na trase mezi hlavními baštami separatistů, Doněckem a Luhanskem. Podle ukrajinského ministerstva obrany prý povstalci dostali rozkaz dobýt toto strategické město, než v noci ze soboty na neděli začne platit dohodnuté příměří.

„U Debalceve se odehrává skutečná bitva. Pod palbou dělostřelectva útočí ruské oddíly na naše opěrné body, snaží se prorazit obrannou linii,“ citovala agentura Unian reportéra z místa bojů. Mírové dohody dosud nevedly ke zmírnění bojů, ale naopak k eskalaci. Ukrajinci útoky odrážejí, ale je zjevné, že nepřítel má převahu, kvantitativní i v palebné síle.

Ukrajinské velení nicméně stále popírá, že by se povstalcům podařilo uzavřít obklíčení vládních sil v Debalceve.

Povstalci zasáhli v Luhanské oblasti kavárnu, tvrdí gubernátor

Podle povstalců při ostřelování Luhansku zahynuli tři civilisté a pět skončilo se zraněním. V Doněcku podle místních úřadů byli zabiti dva lidé a dalších 14 zraněno.

Zásah kavárny ve městě Ščastja v Luhanské oblasti povstaleckým dělostřelectvem zabil dva lidi a dalších šest zranil, z toho tři těžce, uvedl gubernátor Hennadij Moskal, loajální vůči Kyjevu. „Teroristé ostřelovali město z děl. Granát zasáhl kavárnu, kde bylo mnoho hostů,“ upřesnil. Palba podle něj zapálila i garáže a ve městě narušila dodávky tepla, elektřiny a vody.

Jeden incident se odehrál i na ruské straně hranic. Pohraničníci podle internetového listu gazeta.ru ve čtvrtek zadrželi tři ozbrojené separatisty, kteří v nákladním voze projeli bez zastavení přes pohraniční přechod a smetli i závoru. Zběsile ujíždějící kamion nezastavila ani střelba, ale až další kamion, zaparkovaný přes silnici.

„Tři zadržení se nacházeli ve stavu velice silného opojení, které sotva zavinil alkohol. Dlouho nedokázali pochopit, co se děje a kde jsou. Jeden z nich najednou prohlásil, že je rukojmí. Poprvé jsme viděli po zuby ozbrojené rukojmí,“ vylíčil nejmenovaný pohraničník.

Pokračující boje provází i osočování z dezinterpretace a sabotování uzavřených dohod. Nevoli separatistů vyvolal šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin, který v parlamentu ohlásil, že se slíbená amnestie nebude týkat povstaleckých vůdců, ani pachatelů zločinů proti lidskosti. „Kyjev se prostě snaží vyhnout splnění domluveného,“ prohlásil jeden z povstaleckých vyjednávačů Vladislav Dějněgo.

Státníci dohlídnou na příměří pomocí telefonické konference

O plnění dohod budou po sobotní půlnoci telefonicky jednat nejvyšší představitelé Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. „Vycházíme z toho, že v nejbližší době se uskuteční telefonický rozhovor (...) poté, co začne reálné uskutečňování (minských dohod),“ řekl agentuře Interfax mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Zeman: Dohodu vítám, ale pomohlo by zrušení sankcí

Prezident Miloš Zeman hodnotí pozitivně čtvrteční dohodu z Minsku o východní Ukrajině. "Velmi bych si přál, aby byla dodržena, aby neumírali další civilisté," poznamenal s tím, že oproti předchozí dohodě byla tato podepsána na vyšší politické úrovni. Připomněl ale, že předchozí dohoda byla podobná a nebyla dodržena. Zeman zopakoval, že zrušení nebo zmírnění protiruských sankcí by pomohlo Evropské unii i Rusku. Prezident to dnes řekl novinářům v Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů.

Peskov reagoval na vyjádření francouzského prezidenta Françoise Hollandea, že příští týden by se měla odehrát telefonická konference představitelů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie o plnění minských dohod - a v případě nutnosti by se „čtyřka“ mohla opět sejít na nové vrcholné schůzce. „V této etapě zatím hovoříme o plánovaném telefonickém rozhovoru,“ dodal mluvčí Vladimira Putina.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek uvedl, že Ukrajinu ještě čeká dlouhá cesta, než v zemi zavládne mír.

„Nechci, aby si kdokoli dělal plané naděje, ani abych vypadal jako naivka. K míru máme ještě převelice daleko, ani nikdo není pevně přesvědčen o tom, že mírové podmínky, pod které jsme se podepsali v Minsku, se budou striktně plnit,“ prohlásil Porošenko během návštěvy výcvikového střediska ozbrojených sil.

Uzavřené dohody nicméně podle prezidenta dávají naději, že konflikt v Donbasu přejde od válčení k politickému urovnání, které dovede Ukrajinu k míru.

Putinův mluvčí také potvrdil, že se na minském summitu neprojednával osud Krymu ani západní protiruské sankce. Ani jeden z těchto bodů prý „nefiguruje v ruské agendě“.

Porošenko v Minsku podle Peskova žádal od Ruska, aby propustilo na svobodu ukrajinskou letkyni Naďu Savčenkovou, obviněnou z účasti na zabití ruských novinářů, ale Putin se prý zdržel jakýkoli příslibů. O vině, anebo nevině Savčenkové podle něj rozhodne ruský soud (více o jejím věznění a hladovce čtěte zde).

Státníci se v Minsku dohodli po sedmnáctihodinovém jednání:

12. února 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue