Obyčejná vražda, demonstrovali lidé za mladíka zastřeleného strážníkem

  • 101
Osmdesát lidí vyrazilo ve středu v podvečer do centra Přerova na emotivní protest proti způsobu vyšetřování tragédie, při níž při zásahu městské policie zemřel třiadvacetiletý mladík. Z davu se ozývaly výkřiky vražda, lidé žádali přesunutí vyšetřování mimo Olomoucký kraj.

Mladíka v noci na 10. ledna u non-stop baru Lumír zabil střelou do hlavy jeden ze strážníků, nyní je obviněn z usmrcení z nedbalosti. Protestujícím to však nestačí.

Již druhou akci na připomenutí incidentu svolali organizátoři na pět hodin odpoledne na přerovské náměstí TGM. Při všech vstupech ho hlídali policisté. Postupně se tady sešlo na osm desítek lidí.

„Počítala jsem s tím, že ta účast bude větší. Zájem o minulou akci byl mnohem větší, protože to bylo čerstvé,“ začala zhruba půlhodinový proslov babička přítelkyně zastřeleného mladíka Irena Valuchová. Odkazovala na první protestní průvod z konce ledna.

Teď hlavním požadavkem jejího mnohdy emotivního projevu bylo, aby se vyšetřování tragédie přesunulo z Olomouckého kraje. Od začátku ho mají na starosti kriminalisté z olomouckého krajského policejního ředitelství. Lidem shromážděným v centru Přerova to ale přišlo málo. „Chceme, aby se vyměnil žalobce, aby se vyměnil vyšetřovatel,“ burcovala Valuchová.

A to navzdory tomu, že olomoučtí kriminalisté toto pondělí po měsíci od tragédie oznámili, že střílejícího strážníka obvinili z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až šest let vězení (více čtěte zde).

Odpovídal jí potlesk a souhlasné výkřiky. „Byla to obyčejná sprostá vražda,“ křičel někdo z chumlu lidí. Ostatní se přidávali. Podstatná část protestujících policistům, ať už státním či městským, nevěří. Jsou přesvědčeni, že vše bude zameteno pod koberec.

„Tím, že jsme zahájili trestní stíhání konkrétní osoby, jsme nerozhodli o vině či nevině. Ctíme presumpci neviny. O vině či nevině může rozhodnout jen soud, jsme tu od toho, abychom věc objektivně posoudili, sesbírali důkazy v prospěch či neprospěch obviněného,“ uvedl v pondělí Martin Nasswettr, jenž na krajském ředitelství vede odbor obecné kriminality.

„Zůstává spousta otázek“

Hlavního organizátora Romana Tomka ale obvinění strážníka od uspořádání pochodu neodradilo. Byť jej dle letáku ze začátku února svolal mimo jiné kvůli nesouhlasu s postupem vyšetřování.

„Je sice obviněn z nedbalosti, ale pořád není vysvětlené, proč použil zbraň. Zůstává spousta otázek, které tam chceme říct,“ popsal ve středu dopoledne jeden z cílů akce devětadvacetiletý Tomek.

Protest tak svolal na náměstí, kde sídlí i městská policie. Chtěl, aby lidé mohli oslovit jejího ředitele Omara Teriakiho. Ten se mezi protestujícími ale neobjevil.

Mezi lidmi kolovala petice za Teriakiho odvolání, ochotně ji podepisovali. Po proslovu se protestující přesunuli na místo tragédie k baru Lumír. Na jeho stěně visí věnce, fotky či vzkazy zastřelenému mladíkovi. Hoří tu svíčky, při pochodu lidé přidali další. Kolem šesté hodiny Tomek protest rozpustil, účastníci se v klidu postupně rozcházeli.