Dmitrij Jaškin ze St. Louis se pokouší překvapit arizonského gólmana Mika...

Dmitrij Jaškin ze St. Louis se pokouší překvapit arizonského gólmana Mika Smithe střelou zpoza branky. | foto: AP

Michálek s Jaškinem dali vítězné góly, trefili se i Krejčí a Plekanec

• 10
V devíti úterních zápasech hokejové NHL se střelecky prosadila čtveřice Čechů a dva z nich dokonce rozhodli o výsledku. Vítězné branky si připsali do statistik útočníci Milan Michálek z Ottawy a Dmitrij Jaškin ze St. Louis. Centr Tomáš Plekanec se prosadil v souboji Montrealu s Philadelphií a bostonský David Krejčí po souhře s Davidem Pastrňákem skóroval proti Dallasu.

V souboji týmů ze spodních pater tabulky Východní konference uspěla jedenáctá Ottawa těsně 2:1 nad šestnáctým Buffalem. O výhře kanadského celku nad nejslabším týmem celé soutěže rozhodl v 53. minutě český útočník Milan Michálek (čas na ledě: 18:45, +/-: +1, 2 střely).

Poté, co v sobotu proseděl zápas proti Columbusu mezi nehrajícími náhradníky, se po návratu do sestavy blýskl dorážkou předchozí střely obránce Patricka Wierciocha. Dosáhl tak své osmé branky sezony, celkově 17. bodu z 47 startů.

30letý forvard byl za svůj výkon zvolen druhou hvězdou zápasu. Přednost dostal pouze jeho spoluhráč z branky Robin Lehner, jenž pochytal 35 střel a o čisté konto jej připravila pouze přesilovková trefa beka Tylera Myerse.

V brance domácích Sabres dostal před Michalem Neuvirthem přednost Jhonas Enroth (24 zákroků proti 26 střelám).

Když dá Dmitrij Jaškin (14:51, +/-: 0, 1 střela) v NHL gól, většinou bývá vítězný. V úterní domácí partii proti Arizoně se bývalý útočník pražské Slavie prosadil v ročníku posedmé a byla z toho již jeho čtvrtá vítězná trefa.

21leté pravé křídlo naposledy udeřilo střelou bekhendem z pravého kruhu, která v 22. minutě propadla brankáři Miku Smithovi skrz chrániče do sítě. St. Louis se tak ujalo vedení 2:1, které vydrželo až do finální sirény. Po ní byl český reprezentant zvolen třetí hvězdou utkání po spoluhráčích Alexi Steenovi (1+0) a T.J. Oshiem (0+1).

„Obránce soupeře se rychle vracel, tak jsem si snažil krýt puk a neměl jsem možnost přehodit si to na forhend. Chtěl jsem to tlačit na bránu a vytvořit tak šanci pro dorážku Berglundovi, ale ono to prošlo až do sítě,“ popisoval klíčový moment duelu šťastný Jaškin, jenž uspěl z rychlého brejku 2 na 1.

V sestavě Coyotes, u jejichž jediné branky zápasu si asistenci připsal Martin Erat (16:41, +/-: 0), kvůli zranění v horní části těla opět chyběl centr Martin Hanzal.

Potřetí z posledních čtyř startů zůstal bez bodu dlouhodobý lídr produktivity Čechů v NHL Jakub Voráček (18:58, +/-: -1, 3 střely), jenž naposledy neuspěl v úterním startu na ledě Montrealu.

Ofenzivní tahoun Philadelphie tak zůstává na 59 bodech a průběžné třetí pozici ligového bodování za rovněž 59bodovými Tylerem Seguinem z Dallasu a Patrickem Kanem z Chicaga. Oba útočníci mají na kontě více branek, než český reprezentant.

Flyers se ujali vedení na ledě kanadského soupeře už po 51 vteřinách hry, když se prosadil Matt Read. Další gól jim ale Carey Price nepovolil a domácí pak postupně otočili vývoj ve vítězství 2:1 po prodloužení.

Vyrovnání na 1:1 Montrealu trefil v 53. minutě Tomáš Plekanec (17:39, +/-: 0, 3 střely) poté, co bekhendovou střelou do odkryté branky těžil z černé práce Brendana Gallaghera a Alexe Galchenyuka. Oba svým důrazem vytvořili zmatek před Rayem Emerym a český reprezentant tak měl usnadněnou pozici.

V prodloužení dokončil obrat Canadiens útočník David Desharnais, jenž byl společně s Plekancem a Pricem zvolen mezi tři hvězdy duelu.

Hokejisté Dallasu dokázali uspět v Bostonu díky dvěma trefám při hře v oslabení. V pořadí druhá branka hostů v početní nevýhodě byla v utkání rozdílovou poté, co v 34. minutě uťal průběžný smírný stav 3:3 bek Trevor Daley.

Konečné vítězství Stars 5:3 podpořil dvěma zásahy ze zahajovací třetiny kapitán Jamie Benn, lídr bodování NHL Tyler Seguin se proti svým bývalým spoluhráčům tentokrát neprosadil.

Za Boston se jednou trefil David Krejčí (19:34, +/-: -1, 2 střely), když v zahajovací třetině po asistenci Davida Pastrňáka (20:07, +/-: +1, 2 střely) upravoval průběžné skóre na 1:1.

Výsledky NHL

Boston - Dallas 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)
11. Krejčí (Pastrňák), 21. Bergeron, 27. D. Hamilton - 15. a 18. Jamie Benn, 8. Fiddler, 34. Daley, 60. E. Cole. Střely na branku: 44:32. Diváci: 17 565. Hvězdy utkání: 1. Jamie Benn, 2. Daley (oba Dallas), 3. Marchand (Boston).

Buffalo - Ottawa 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
46. Myers - 13. Karlsson, 53. M. Michálek. Střely na branku: 36:26. Diváci: 19 070. Hvězdy utkání: 1. Lehner, 2. M. Michálek (oba Ottawa), 3. Myers (Buffalo).

NY Islanders - Edmonton 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
14. McDonald, 32. Bailey, 56. Cizikas - 11. R. Hamilton, 37. Lander. Střely na branku: 28:36. Diváci: 15 608. Hvězdy utkání: 1. McDonald, 2. Cizikas, 3. Hickey (všichni Islanders).

Toronto - NY Rangers 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)
16. a 41. Rielly, 23. Robidas, 47. Winnik - 11. a 55. Zuccarello, 3. Boyle, 22. K. Hayes, 31. Moore. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18 946. Hvězdy utkání: 1. Zuccarello (Rangers), 2. Rielly (Toronto), 3. Nash (Rangers).

Winnipeg - Minnesota 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
48. Enström, 65. Byfuglien - 51. Pominville. Střely na branku: 34:30. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Hutchinson (Winnipeg), 2. Dubnyk (Minnesota), 3. Perreault (Winnipeg).

Florida - Anaheim 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)
6. Kulikov, 13. Bjugstad, 26. Ekblad, 33. Barkov, 34. Bolland (Fleischmann), 53. J. Hayes - 28. Palmieri, 35. Jackman. Střely na branku: 26:33. Diváci: 8 576. Hvězdy utkání: 1. Huberdeau, 2. Barkov, 3. Bolland (všichni Florida).

St. Louis - Arizona 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
16. Steen, 32. Jaškin - 5. Gagner. Střely na branku: 36:26. Diváci: 17 312. Hvězdy utkání: 1. Oshie, 2. Steen, 3. Jaškin (všichni St. Louis).

Nashville - Tampa Bay 3:2 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)
29. Jones, 33. Beck, 65. Neal - 42. Connolly, 48. Kučerov (Palát). Střely na branku: 29:32. Diváci: 16 362. Hvězdy utkání: 1. Neal, 2. Rinne (oba Nashville), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Montreal - Philadelphia 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
53. Plekanec, 64. Desharnais - 1. Read. Střely na branku: 41:24. Diváci: 21 287. Hvězdy utkání: 1. Desharnais, 2. Plekanec, 3. Price (všichni Montreal).