Blizzard v 90. letech zrušil hru kvůli perfekcionismu. Byla to chyba?

  • 10
Mohla to být obstojná adventura, přesto ji zrušili. Hra Warcraft Adventures: Lord of the Clans zpočátku kopírovala tradiční vývojovou osu her od společnosti Blizzard Entertainment.

Po ohlášení fanoušci hru začali napjatě očekávat, ale tvůrci ji odložili. Z vydání plánovaného na konec roku 1997 se tak stalo vydání koncem roku 1998, ale nakonec došlo ke zrušení projektu. Vývojáři si prý chtěli zachovat renomé studia vytvářejícího nadstandardně kvalitní hry.

Lord of the Clans měla být klasická klikací adventura s Orkem Thrallem v hlavní roli. Thrallovým úkolem bylo znovu spojit orkské klany, které po událostech Warcraftu 2 upadly do naprosté letargie. V Lord of the Clans tak narážíte na demotivované válečníky, které pro vaši věc není jednoduché nadchnout.

Titul se nesl v humorném duchu a hráče by potěšil menšími i většími odkazy na svět Warcraftu. Narazit jste v něm totiž mohli například na goblina Gazlowe, trolla Zul’jina nebo draka Deathwinga.

Warcraft Adventures: Lord of the Clans

Důležitá byla také tematika boje Orků s lidmi. Třeba na počátku hry, když prcháte z věznice a narazíte na plakáty, které slibují odměnu za dopadení Groma Hellscreama. „Jsou hledaní za zločiny proti zemím Aliance. Živí, nebo mrtví: Grom Hellscream a jeho Warsong klan,“ dočtete se na vývěsce.

Z herního pohledu titul nepřinášel nic překvapivého. Hráč na jednotlivých obrazovkách řešil rozličné rébusy, typické právě pro adventurní žánr. Někdy bylo třeba odpoutat pozornost dvou gnómů a ukrást jim ze stolu plány pro goblina, který vás za odměnu slíbil vozit ve vzducholodi. Jindy třeba omráčit strážce pro útěk z věznice.

Titul sázel na příběh plný veselých dialogů. Opilí Orkové v něm vzpomínají na staré časy, gnomové a goblini se navzájem pomlouvají a hlavní hrdina často sarkasticky glosuje průpovídky ostatních. To vše se odehrávalo v kulisách světa Azeroth, a navštívit jste tak mohli například město Dalaran či hory Alterac.

Z uniklých videí hra působí jako obstojná a zábavná adventura. Proč se tedy tvůrci rozhodli projekt zrušit?

Producent Bill Roper v dobovém rozhovoru prohlásil: „Řekl bych, že jeden z problémů hry byl, že jsme se snažili vytvořit tradiční adventuru. Ale během vývoje se změnilo, co jsme my i hráči od adventur očekávali. Když jsme se projekt rozhodli zrušit, podívali jsme se na tu hru a říkali si, že by byla skvělá před třemi roky.“

Žánr adventur byl tehdy pomalu na ústupu a chystaly se první tituly s 3D grafikou. Blizzard byl přitom notoricky proslulý posouváním vydání s ohledem na kvalitu. A titulu tak hrozilo, že by se v obchodech objevil třeba i o několik let později. Vyšel by tedy v době, kdy by již jeho herní principy a grafika působily značně zastarale.

Titul navíc na poměry Blizzardu vznikal netradičním způsobem. Studio tehdy nemělo dost zkušeností s vytvářením 2D animací, a tvorbu grafiky proto zadalo společnosti Animation Magic, ve které vznikly například hry Link: The Faces of Evil a Zelda: The Wand of Gamelon. Herní návrh i příběh však zůstaly na starosti Blizzardu.

Warcraft Adventures: Lord of the Clans

Spoluzakladatel Blizzardu Michael Morhaime tak na počátku milénia pro server IGN prohlásil: „Zrušit Warcraft Adventures bylo velmi obtížným rozhodnutím. Hra se prostě nevybarvila jako titul dosahující kvalit Blizzardu.“ Společnost se proto rozhodla oželet ztráty a zaměřit zdroje na jiné projekty. „Bylo to správné rozhodnutí,“ věří Morhaime i zpětně.

Tento krok se však neobešel bez odporu fanoušků. Ti v roce 1998 uspořádali internetovou petici za vydání hry, která Blizzard přinutila k oficiálnímu vyjádření. Tvůrci vysvětlovali, že nešlo o obchodní či marketingové rozhodnutí. Společnost opět opakovala, že hra nedosahovala kvality, kterou si tvůrci vytyčili.

Z dnešního pohledu působí Warcraft Adventures: Lord of the Clans jako milá hra, která mohla být zábavná a na poměry jiných společností i úspěšná.

Blizzard si však zakládá na pověsti elitního studia, a označení dobrá hra by tak pro něj bylo naprosto nedostačující. Přesto si lze jen těžko představit, že by si titul vysloužil katastrofální hodnocení (videa na YouTube) a řada lidí dodnes volá po jeho vydání.


Témata: Blizzard, Warcraft