Poslanci Marek Černoch, Petr Ädam a Karel Fiedler zvolení za Úsvit. Tři z 10 poslanců zvolených za Úsvit, kteří se rozhodli založit novou stranu inspirovanou Národní frontou. Okamura byl proti | foto: Petr Topič, MAFRA

Převrat proti Okamurovi. Poslanci založí stranu inspirovanou Le Penem

  • 597
V hnutí Úsvit přímé demokracie proběhl převrat proti Tomio Okamurovi, který ho založil a vytáhl do Sněmovny. Poté, co poslanci v čele klubu vyměnili Okamurova věrného spojence Radima Fialu, se teď rozhodli, že založí novou stranu a budou jednat o úzké spolupráci s jinými. Inspirací má být francouzská krajně pravicová Národní fronta.

V čele výboru, který má jednání s dalšími stranami vést, není ovšem Okamura, ale nový předseda poslaneckého klubu Marek Černoch, který nahradil Fialu (více o změně v čele klubu zde). „Není to žádný puč, není to žádný rozkol,“ prohlásil Černoch.

Deset poslanců pro novou stranu

Marek Černoch
Petr Adam
Jana Hnyková
Augustin Karel Andrle Sylor
Karel Fiedler
Olga Havlová
David Kádner
Martin Lank
Milan Šarapatka
Jiří Štětina

proti: Tomio Okamura
zdržel se: Jaroslav Holík

nepřítomni:
Radim Fiala (opustil jednání)
Karel Pražák

Hlasovalo pro to 10 ze 12 přítomných poslanců zvolených za Úsvit, jediný Okamura byl proti a zdržel se Jaroslav Holík. Bývalý šéf poslanců Fiala opustil předčasně klub a přítomen nebyl Karel Pražák. Když přišli poslanci zvolení za Úsvit prezentovat výsledek svého jednání, už s nimi nebyl ani Okamura ani Fiala.

Okamura: De facto to znamená rušení Úsvitu. Nesouhlasím s tím

„De facto to znamená zrušení Úsvitu. Nesouhlasím s tím,“ reagoval Okamura. „Je pro mě velké zklamání, že jim je moje jméno na obtíž,“ prohlásil předseda Úsvitu. Nesouhlasí s tím, že je rušen program, za který bylo čtrnáct poslanců v barvách Úsvitu. „Jsem rád, že mám po boku dost přátel, kteří nemají ohebnou páteř,“ řekl Okamura.

Říká, že i když ho opustí sebevíce poslanců, bude dál hájit program hnutí, za které byl zvolen. Nedokázal říci, kolik poslanců vlastně zůstává s ním v Úsvitu. „Šel jsem do Sněmovny za určitý program a za určitou stranu a v té zůstanu,“ potvrdil lojalitu Okamurovi Fiala. Bude se ptát každého jednotlivého poslance zvoleného za Úsvit, zda s ním v hnutí zůstane, nebo se přidá k „přeběhlíkům“.

Nechceme, aby nás lidé vnímali jako fašisty, říká Štětina

Jeden z poslanců zvolených za Úsvit, Jiří Štětina, iDNES.cz řekl, v čem podle něj někteří poslanci vidělil problém. „Předkládáme návrhy, ale nikdo na ně nereaguje. Nechceme, aby nás lidi vnímali jako nějaké populisty nebo fašisty,“ řekl iDNES.cz poslanec Úsvitu Jiří Štětina. Podle něj to, co se v poslaneckém klubu Úsvitu v pondělí večer stalo, není revoluce, ale evoluce.

Jednat o užší spolupráci se má ale hlavně s Občanskou konzervativní stranou Jiřího Janečka, který byl dříve poslancem za ODS. A inspirací má být francouzská Národní fronta, kterou vede Marine Le Penová. Krajně pravicová strana, kterou založil její otec Jean-Marie Le Pen, se profiluje na ostré kritice přistěhovalectví do Francie.

„Plně podporuji iniciativu poslance, předsedy poslaneckého klubu Marka Černocha. Jeho politické rozhodnutí umožňuje vznik nového silného euro-realistického subjektu, který bude konečně schopen prosazovat ochranu národních zájmů. A jsem rád, že k tomuto politickému rozhodnutí dospěl Marek po našem společném jednání se zástupci Front National,“ sdělil iDNES.cz Janeček.

Poslanci Úsvitu, kteří se postavili proti tomu, jak hnutí dosud profiloval Okamura, nebyli spokojeni s tím, že hnutí nepřijímá nové členy, ani s tím, jakou rétoriku předseda hnutí volil - například když sdílel text, v němž jeden z jeho kolegů vyzýval, aby lidé nekupovali kebaby, nebo aby chovali prasata a chodili je venčit k mešitám. Okamura později přiznal, že s tím, když se přihlásil k tomuto textu, přestřelil (o textu, který sdílel na Facebooku, více zde).

5. ledna 2015

Ale ani to, jak se teď ukázalo, nestačilo. Poslanci nespokojení s Okamurou se rozhodli zahodit značku Úsvitu a vybudovat novou. Když Okamura bude chtít, může se podle Černocha k nové straně také přidat. Předseda Úsvitu to ale jednoznačně odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video