Autoritářský prezident Sýrie Bašár Asad během rozhovoru s BBC (9. února 2015).

Autoritářský prezident Sýrie Bašár Asad během rozhovoru s BBC (9. února 2015). | foto: Reuters

Asad tvrdí, že získává informace o postupu spojenců proti islamistům

  • 360
Syrský režim získává informace o postupu spojenců v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. V rozhovoru s BBC to prohlásil syrský prezident Bašár Asad. Podle jeho slov zprávy zprostředkovávají třetí strany.

„Někdy nám předají obecnou zprávu, ale nic taktického. Neexistuje dialog. Řekněme, že jsou informace, ale ne dialog,“ řekl Asad. Zprávy mu předávají třetí strany, mezi nimiž zmínil i Irák, jehož část stejně jako část Sýrie od loňského léta organizace Islámský stát ovládá.

Mnoho států mezinárodní koalice se syrskou vládou odmítá spolupracovat a od začátku povstání proti režimu v roce 2011 žádají odstoupení prezidenta Asada. Když však islamisté minulý rok obsadili část Iráku a Sýrie a vyhlásili svůj chalífát, někteří politici začali zvažovat spolupráci se syrským autoritářským vůdcem v boji proti radikálům.

Islámský stát

Přesto i sám Asad vyloučil zapojení do mezinárodní koalice, která se snaží zničit Islámský stát. „Zcela určitě to nemůžeme a nechceme z jednoho prostého důvodu, protože nemůžeme být zapojeni v koalici států, které podporují terorismus,“ řekl bez dalších detailů. Syrská vláda opakovaně označuje jak militanty, tak politickou opozici za teroristy.

Americké úsilí o výcvik a vybavení umírněné opozice v boji proti islamistům Asad označil za „vzdušné zámky“. Podle Asada neexistuje umírněná opozice, ale pouze extremisté z Islámského státu a Fronty an-Nusrá, která je napojená na teroristickou síť al-Káida.

Syrský prezident není proti spolupráci s určitými státy, ale odmítá jednat s Američany. „Oni nemluví s nikým, kdo není loutkou. Oni jednoduše pošlapávají mezinárodní právo, tím nyní myslím naší suverenitu. Nejednají s námi a my nejednáme s nimi.“

Barelové a chemické zbraně nepoužíváme, tvrdí Asad

V rozhovoru s BBC v Damašku Asad odmítl, že by jeho armáda používala barelové bomby. „Máme bomby, rakety a náboje...Neexistují žádné barelové bomby, nemáme barely,“ tvrdí.

Nasazení barelových bomb syrskou armádou je nicméně dobře dokumentováno například exilovou Syrskou organizací pro lidská práva a dlouhodobě kritizováno Západem (o příkladu z Aleppa se dočtěte zde). Barelové bomby jsou velké válcovité kontejnery, které obsahují šrapnely a výbušniny. Vládní síly je podle lidskoprávních aktivistů nejčastěji shazují z helikoptér.

Asad taktéž odmítl použití chemických zbraní. Organizace pro zákaz chemických zbraní má nicméně zdokumentováno, že v loňském roce zemřelo třináct lidí na následky chlóru shazovaného z helikoptér ve třech vesnicích. BBC upozorňuje, že helikoptérami ve válce v Sýrii disponuje pouze syrská armáda.

Na začátku roku zašel Asad mezi vojáky na frontu:

29. srpna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue