Samsung varuje, abyste si dali před jeho televizí pozor na pusu | foto: Samsung

Samsung varuje před televizory. Mohou odposlechnout citlivé informace

  • 79
Chytré televize Samsung mohou pomocí svého systému na rozpoznávání řeči nahrávat části hovorů a tím třeba zaznamenat citlivé informace. Sama firma na to upozorňuje ve svých podmínkách.

Chytrá elektronika vyvolává nové bezpečnostní otázky. Jak si všiml server Daily Beast v podmínkách společnosti Samsung, firma v nich varuje před schopnostmi systému na rozpoznávání řeči u svých chytrých televizorů. 

„Samsung může shromažďovat a vaše zařízení zaznamenávat hlasové příkazy a související text, abychom mohli poskytnout funkci rozpoznávaní hlasu, hodnotit ji a nadále vylepšovat. Dejte si prosím pozor na to, že vámi vyřčená slova včetně osobních a citlivých informací mohou být mezi zaznamenanými daty, která jsou odesílána třetí straně,“ píše se v odstavci textu pojednávajícím o Smart TV. Tou třetí stranou je myšlen dodavatel systému na rozpoznávání hlasu, bohužel to ale není v textu přímo uvedeno.

Uživatel má samozřejmě vždy možnost hlasové ovládání zakázat nebo televizi vůbec k internetu nepřipojovat, pak mu ale chytrá televize poněkud zhloupne.

„Rozpoznávání hlasu, které umožňuje uživateli ovládat televizor pomocí hlasových příkazů, je funkce televizoru Samsung Smart TV, kterou uživatel může sám aktivovat nebo deaktivovat. Majitel TV ji také může odpojit od sítě wi-fi,“ reaguje na zjištění Daly Beast Samsung.

Samsung je patrně první firma, která své uživatele na podobný problém s užíváním chytrých zařízení takto upozorňuje. Podobně se ale mohou chovat i další produkty využívající složitější ovládání hlasem, které analyzují hlasové příkazy prostřednictvím vzdáleného systému. Rozpoznávání hlasu, které není omezeno pouze na pár předefinovaných příkazů, je totiž výpočetně náročná operace, kterou úsporné a méně výkonné čipy nemusejí dobře zvládat.

Právě výkoné čipy umožňují současný boom diktovacích systémů a produktů pro hlasové ovládání. Sám Samsung, když před lety první verzi systému pro rozpoznávání hlasu přestavoval, zavíral novináře do odhlučněné místnosti a stejně nebylo ovládání stoprocentní.

Podívejte se, jak vypadá hlasem ovládaný vyhledávač:

Chytrá zařízení mohou být bezpečnostní hrozbou

A nejde jen o oficiální záznam zvuku a případně obrazu. S vybavováním našich domácností chytrou elektronikou, která je neustále připojena na internet, musíme mít stále více na mysli i bezpečnost. Integrované kamerky a mikrofony se totiž mohou stát cílem hackerů, kteří se do nich mohou nabourat a on-line špehovat, co se děje v místnosti. Nebylo by to poprvé, jak dokazuje tato zpráva o možném napadení kamerky pro Samsung televize nebo o ledničkách a televizích rozesílajících spamy. Z jiného soudku byl pak problém chytrých televizí od LG, které skenovaly soubory na připojených discích.

Dá se tedy říci, že čím více chytrých zařízení budeme v domácnosti mít, tím více strávíte času starostí o jejich zabezpečení. Kdy jste třeba naposledy aktualizovali firmware svého wi-fi routeru?