Dědeček dětí Jiří Pavelka (9. prosince 2014). | foto: Petr Topič, MAFRA

Povolte nám vídat chlapce, žádají Norsko příbuzní dvou odebraných dětí

  • 407
Příbuzní dvou českých chlapců, kteří čtvrtým rokem vyrůstají v Norsku u pěstounů navzdory matce, zatím nebudou v zahraničí žádat o svěření dětí do péče. Chtějí ale, aby jim norské úřady umožnily děti vídat. Informace zazněla na pondělní večerní schůzce, při které se poprvé sešli zástupci českého úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí a norské advokátky matky chlapců Evy Michalákové.

Schůzka začala v pondělí v podvečer a trvala přes dvě hodiny. Účastnili se jí Eva Michaláková, její rodina, právní zástupci a zástupci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Zástupci úřadu se na schůzce vůbec poprvé viděli s norskými právničkami Michalákové. Ta právní zastoupení v Norsku loni změnila.

„Probírali jsme to, jakým způsobem nejlépe spolupracovat a jakou zvolit strategii tak, aby se dosáhlo návratu chlapců Michalákových,“ řekla iDNES.cz advokátka Dora Boková, která Evu Michalákovou zastupuje v Česku.

Podle ní na schůzce mimo jiné zaznělo, že ÚMPOD se v minulosti pokoušel navázat kontakt s norským úřadem Barnevern, což se nepodařilo. Nyní jedná o schůzce s nadřízeným orgánem Barnevernu přímo v Norsku (více čtěte zde). Podle Bokové ale norská advokátka matky Venil Thiisová vyjádřila pochybnosti, že ani případné jednání v Norsku fakticky věc neposune. „Větší šanci vidíme v jednání na diplomatické úrovni ministerstev ČR a Norska, které by mělo směřovat k tomu, aby došlo k rozhodnutí, že se děti vrátí do péče buď paní Michalákové, nebo budou svěřeny do péče její sestry a jejího manžela,“ podotkla Boková.

Norské právničky Evy Michalákové Janne Fjelnsethová a také Venil Thiisová

Norské právničky českým úřadům také poskytnou detaily případu indických dětí, které úřady odebraly rodině v norském Stavangeru. Indie ale následně diplomatickým jednáním dosáhla toho, že se děti vrátily do Indie a byly svěřeny do péče strýce. „Tento případ by mohl být využit jako příklad, jak postupovat ve věci paní Michalákové na ministerské úrovni,“ domnívá se Boková.

Příbuzní v Norsku žádají o úpravu styku s dětmi

Podle Bokové v Norsku bude probíhat řízení, ve kterém Michaláková žádá soud o svěření dětí do své péče. Na soud se obrátila na začátku loňského prosince. Matka dětí bude muset doložit změny životních poměrů. I o těch v úterý jednali právníci. „Její životní situace se podstatně změnila tím, jak žije, jakou má práci a zázemí. Pracuje v mateřské škole, domově důchodců, má z prací dobré reference,“ uvedla Boková.

Právníci řešili také variantu, že by dědeček dětí Jiří Pavelka nebo teta dětí Zuzana Sovková požádali v Norsku o upravení styku s dětmi. „Ačkoliv v tuto chvíli z procedurálních důvodů nebude podána žaloba manželů Sovkových o svěření do péče, tato varianta bude Norsku tlumočena diplomatickou cestou a zůstává v záloze,“ popsala Boková. „Co už bylo podniknuto, je žádost Zuzany Sovkové a Jiřího Pavelky o kontakt s dětmi. Tato žádost již byla v Norsku prostřednictvím advokátky učiněna telefonicky. Pokud na ni Barnevern nezareaguje, či ji zamítne, bude podána formálně,“ dodala advokátka.

Matka dětí se chystá na setkání s českým premiérem:

Děti žijí v Norsku, jejich matka se snaží uspět u českého soudu

Eva Michaláková také před časem požádala hodonínský soud, aby jí svěřil děti v Česku do péče. Opatrovníkem dětí v této věci je ÚMPOD, což je u případů, které se týkají dětí cizinců či českých dětí na území cizích států, běžný postup. Matka se na soud obrátila i přesto, že děti jsou v Norsku. „Byl to takový pokus, protože u nás zatím žádný rozsudek v případě paní Michalákové nebyl uznán. Manželé Michalákovi jsou rozvedeni a na území ČR poměry k nezletilým dětem nejsou vyřešeny. Proto byla žaloba podána a uvidíme, zda soud bude odložen s tím, že není místně příslušný, nebo jestli ve věci bude jednat,“ popsala Boková.

„Schůzka nastavila především nějaká komunikační pravidla a nastavila počátek toho, že si budeme vzájemně nápomocni při naplňování nějaké strategie postavené jednak na tom, že bude vedeno řízení v Norsku, a jednak jsme samozřejmě získali i nějaké další podněty pro ten, řekněme, diplomaticko-politický tlak,“ řekl iDNES.cz Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

Konkrétní detaily jednání komentovat nechtěl. „Považoval bych to za nekorektní. Ve středu se bude konat schůzka s panem premiérem a myslím, že po ní budeme chytřejší,“ dodal.

Kapitán přitom čelí opakované kritice ze strany příznivců Evy Michalákové. Postup jeho úřadu kritizuje i matka dětí. Na otázku, čím to je, že se obě strany přesto dokázaly věcně delší dobu bavit, Kapitán odpověděl: „Přinejmenším tím, že takový přístup je profesionální.“

Boková uvedla, že z pondělního jednání měla pocit, že obě strany jsou v názorech na další postup jednotné. „Schůzka byla jistě dobrá, protože se sešla česká a norská strana. ÚMPOD bereme jako orgán, který může poskytnout podporu při jednáních českých orgánů s těmi norskými,“ dodala advokátka Evy Michalákové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video