Hromadná nehoda desítek aut v neděli 8. února na půl dne zavřela dálnici D1 u...

Hromadná nehoda desítek aut v neděli 8. února na půl dne zavřela dálnici D1 u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Řidiči nedokázali na bílou tmu zareagovat, tvrdí policie o nehodě na D1

  • 157
Bílá tma, nulová viditelnost. Tak popisovali řidiči i policisté situaci na dálnici D1 v době nedělní hromadné nehody. U Jihlavy na 117. kilometru se srazilo padesát aut. Pokud se řidič do bílé tmy dostane, policie i dopravní instruktoři radí rychle zpomalit a uhnout. Jenže je to vůbec na dálnici možné?

„Jednotliví účastníci nehody shodně hovořili o tom, že se nad místem přehnala prudká sněhová bouře, kterou nazvali bílou tmou. Viditelnost v daném místě byla nulová a na to řidiči vozidel nedokázali adekvátně zareagovat,“ obecně shrnula příčiny jedné z největších hromadných nehod na dálnici D1 policejní mluvčí Dana Čírtková.

Do několika po sobě následujících karambolů se přimíchalo 33 osobních vozů, šestnáct nákladních a jeden autobus. Zranilo se při ní 18 lidí, z toho jeden člověk velmi těžce. Škoda podle policistů překročí devět milionů korun. Na dálnici zasahovalo 24 policistů, uzavírka dopravní tepny trvala šest hodin (více o nehodě jsme psali zde).

Přesné příčiny hromadné srážky policisté dosud prošetřují. „Policisté v této souvislosti zadokumentovali celkem devět dopravních nehod s různým počtem účastníků a řidiči si v dalších pěti případech nehodu za asistence policie vyřešili sepsáním euroformuláře,“ konstatovala Čírtková.

Její kolegové už nyní vědí, že vše odstartovala srážka dvou osobních vozů s cisternou. „Lze ale říci, že výraznou měrou se na nedělní hromadné nehodě podepsalo nepříznivé počasí,“ podotkla policejní mluvčí.

Při rychlé jízdě se dvousetmetrová dohlednost ještě snížila

V bílé tmě, do níž náhle vjeli, začali řidiči zmatkovat. Právě proto bude s největší pravděpodobností vina pouze na jejich straně. Jednoduše proto, že počasí nezvládli dobře předvídat.

Podle Petera Hrušky z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu lokalitou u Jihlavy procházela v neděli kolem poledne intenzivní sněhová přeháňka a vál čerstvý vítr s nárazy o rychlosti až 60 kilometrů v hodině. Studený a vlhký vzduch vytvořil vhodné podmínky pro tvorbu ostře ohraničených intenzivních sněhových přeháněk, které se střídaly s úseky pěkného slunečného počasí.

„Tato kombinace potom následně způsobila takzvanou ‚bílou tmu‘ - v přeháňce byla snížená dohlednost asi na 200 metrů. Při jízdě autem a vyšší rychlosti může být snížení dohlednosti ještě výraznější,“ řekl agentuře ČTK Hruška.

Podobné meteorologické podmínky způsobily rovněž v neděli podobnou nehodu u Prahy. Na 17. kilometru silnice R1 tam havarovaly čtyři kamiony a zhruba padesát dalších vozů (o nehodě na Pražském okruhu čtěte více zde).

„Bílá tma nespadla z ničeho nic. Už když se začalo zatahovat, měli řidiči razantně zpomalit. V takovou chvíli je adekvátní snížit rychlost i třeba na dvacet kilometrů v hodině nebo jet krokem,“ prohlásila Dana Čírtková.

Brzdit, rozsvítit všechna světla, uhnout co nejvíc ke krajnici

Podle ní navíc o nebezpečí omezené viditelnosti, silného větru a prudkých přeháněk včas informovaly světelné tabule. „Shodou okolností jsem ve stejný čas projížděla podobnou vánicí na jiném místě dálnice. Provoz okamžitě zpomalil, jelo se opravdu krokem,“ dodala.

Policejní mluvčí dává za pravdu i Antonín Musil, instruktor autoškoly a majitel jihlavského polygonu.

„Policie má pravdu. Přeháňka nepřišla z metru na metr,“ pravil. Nedělní sněhové přeháňky dal na úroveň prudké letní bouřky. „Také chvíli trvá, než se pořádně rozprší. Vždy je čas reagovat,“ tvrdí.

Podle něho v takových kritických situacích hrají roli každé čtyři kilometry v hodině. Jet o ně pomaleji, i to může pomoci vyhnout se překážce. Při rychlém brzdění na dálnici je však třeba si dobře hlídat i zrcátka. Prudce zabrzdit přímo před jiným vozidlem, zvlášť na kluzkém povrchu, téměř jistě znamená srážku. Zároveň by měl podle Musila řidič rozsvítit všechna světla, aby byl co nejvíce vidět. A uhnout co nejblíže k pravému kraji.

„Pokud by všichni řidiči byli pozorní, nic by se nemohlo stát. Jenže čtvrtina řidičů se plně nevěnuje řízení a další čtvrtina jezdí bez předepsaných brýlí,“ vysvětluje si hromadnou kolizi Musil.