V Singapuru chybí číšníci. Místní restaurace testují létající roboty

  • 38
V pětimilionovém Singapuru je jídlo národní posedlost. Místní restaurace ale trpí nedostatkem lidí, kteří by obsluhovali hosty. Testují proto robotické létající číšníky. Tyto speciální drony mohou nést až dvě kila jídla a pití.

Problém s nedostatkem číšníků vyřešil singapurský řetězec restaurací a barů Timbre Group po svém. Plánuje využít robotické drony, které by číšníky zčásti nahradily. Drony společnosti Infinium Robotics, které mají být do provozu zavedeny koncem letošního roku, unesou až dvě kila jídla nebo pití. To jsou třeba dvě piva, pizza a dvě skleničky vína, píše BBC.

Bezpilotní roboti budou svištět nad hlavami hostů po trasách naplánovaných počítačovým programem. Orientovat se budou díky infračerveným senzorům rozmístěným po restauraci.

Kvůli vládním opatřením nemá v restauracích kdo obsluhovat

Ve snaze zpomalit příliv imigrantů a zvýšit efektivitu práce zavedla singapurská vláda limity na levné zahraniční pracovníky. Na těch ale místní restaurační byznys dlouho závisel. A mladí Singapuřani se práci ve službách kvůli s ní spojenému nízkému platu a horšímu sociálnímu statutu vyhýbají. Několik zavedených restaurací v posledních měsících kvůli nedostatku zaměstnanců a vysokému nájemnému zavřelo. Podle vládních statistik v restauračním byznysu aktuálně chybí sedm tisíc pracovníků.

Restauratéři proto museli začít experimentovat. Zkoušejí třeba roboty na smažení rýže a nudlí, nebo speciální vláčky, které jídlo vozí po pásech k hostům. Zatím nikdo se ale neodhodlal pustit hostům nad hlavy létající roboty.

Podle Junyanga Woona, šéfa Infinium Robotics, mohou mít zaměstnanci restaurace díky dronům více času na rozvíjení vztahu se zákazníky. Používání dronů, zejména uvnitř místnosti, ale může nést jistá rizika. V prosinci například jeden dron vletěl v newyorské pobočce jídelního řetězce TGI Fridays jednomu z hostů přímo do obličeje. Woon ale tvrdí, že jejich stroje používají k zabránění střetu s jiným dronem nebo lidmi kamery a senzory. Jejich vrtule jsou navíc chráněny mřížkou.

Lidský kontakt dron nenahradí

Je to jen další výmysl moderních technologií, nebo mají drony šanci v restauracích uspět? Díky robotům mohou být zejména velké provozy efektivní. Ale za nějakou dobu začne chybět lidský rozměr obsluhy. Že má tato technologie své hranice, přiznává i řetězec, který si létající robotické číšníky pořizuje.

Šéf Timbre Group Edward Chia nyní v šesti restauracích a barech zaměstnává 90 lidí. Plánuje využívat 40 dronů, díky nimž bude moci otevřít více poboček a lidské pracovníky přeřadit na kvalifikovanější místa, například na přípravu koktejlů a jídla.

Lidské číšníky si ale chce ponechat: drony budou dopravovat jídlo z kuchyně na servírovací stanoviště, odkud jej budou hostům roznášet lidé. „Chceme si zachovat lidský kontakt,“ vysvětluje Chia.