Exšéf OP Prostějov míří opět k soudu. Kšeftoval s podnikovými prodejnami

  • 0
Bývalý ředitel OP Prostějov František Tuhý jde znovu před soud. Podle žalobců šel na ruku své dceři a zeťovi při pronájmech podnikových prodejen v Prostějově a z textilky tak zmizelo přes 10 milionů. V úterý přitom Tuhý dostal pět let vězení za to, že si neoprávněně vyplatil 26 milionů na prémiích.

Nejnovější případ se týká pronájmů podnikových prodejen v Prostějově z let 2004 až 2009, v nichž kromě Tuhého figurují i jeho dcera a zeť a kdy z podniku zbytečně odteklo dalších více než 10 milionů korun.

Státní zastupitelství nyní na Tuhého podalo žalobu z porušování povinností při správě cizího majetku, hrozí mu až osm let vězení. „Obžaloba byla podána. Termín procesu zatím není nařízen,“ potvrdil prostějovský státní zástupce Jaroslav Miklenda. Škoda je podle něj 10,6 milionu korun.

V případu jde o to, že pro podnikovou prodejnu Tuhý v srpnu roku 2004 jako šéf představenstva OP pronajal obchod v Plumlovské ulici v Prostějově. Dům patřil jeho dceři a zeťovi. Podle žalobců však sjednané nájemné bylo pro OP krajně nevýhodné, a Tuhý navíc nájemní smlouvu se svými nejbližšími příbuznými uzavřel bez vědomí kohokoliv dalšího z vedení firmy.

Příbuzní inkasovali od OP i čtvrt milionu

Vtip byl v tom, že OP ve svých podnikových prodejnách obvykle platil fixní nájem, v tomto případě však nájemné činilo 10 procent z měsíčního obratu. Policie si nechala zpracovat odborné vyjádření, ze kterého vyplynulo, že obvyklé nájemné bylo v tuto dobu v Prostějově něco přes 80 tisíc korun, po několik měsíců však Tuhého příbuzní inkasovali od OP i čtvrt milionu.

Žalobci navíc pracují s podezřením, které se budou snažit u soudu prokázat, že tržby v podnikové prodejně kdosi uměle navyšoval, aby nájemné bylo co nejvyšší. Šéfkou obchodu byla Tuhého dcera Jana Volková, její manžel a Tuhého zeť René Volek zároveň pracoval jako vrchní ředitel všech firemních prodejen OP a mohl tak usměrňovat tok zboží na jednotlivá místa.

Ve druhé části obžaloby jde o outlet v Žeranovské ulici v Prostějově a o léta 2007 až 2009. Budova původně patřila textilce, Tuhý ji jako šéf představenstva prodal manželům Volkovým a vzápětí si od nich OP prostory pronajal zpět. Nájemné bylo opět 10 procent z obratu. Žalobci jsou přesvědčeni, že smyslem transakce nebyl prospěch OP, ale Tuhého dcery a zetě, kterým vlastně Tuhý umožnil dostat se k majetku a zároveň jim nájmem od OP zajistil financování celé operace. Nájemní smlouva byla uzavřena na 10 let s možností opce.

Podle žalobců tehdejší vládce prostějovské textilky Tuhý jednal za zády ostatních manažerů z vedení firmy. Vyšetřovatelé zkoumali zápisy z valných hromad a zasedání představenstev OP a o pronájmech nebo prodeji v Plumlovské a Žeranovské ulici nenašli ani zmínku.

Bývalý šéf OP František Tuhý obvinění odmítá. Mobilní telefon, aby se mohl vyjádřit, sice nezvedl, při výslechu na policii se nicméně hájil tím, že nájemné z obratu bylo výhodné pro obě strany. Tvrdil rovněž, že nájemní smlouvu na prodejnu v Plumlovské ulici podepsali obchodní náměstek a také právník podniku. Prodej domu v Žeranovské ulici vysvětloval doporučením bank, u kterých měl OP úvěry, aby se firma začala zbavovat nepotřebného majetku.

Tuhého zeť René Volek se k celému případu rovněž nechtěl vyjádřit. „S panem Tuhým připravujeme k celé věci naše společné prohlášení, které hodláme zveřejnit v co nejbližší době,“ sdělil pouze na dotaz Volek.

V rámci OP probíhá i další vyšetřování, ve kterém je pětice vrcholných manažerů, kteří do vedení firmy nastoupili po Tuhém, obviněna z machinací se zástavami posledního volného majetku ve prospěch největšího věřitele OP - České spořitelny. Pokud půjdou k soudu, hrozí jim až tři roky vězení.