Merkelová a Hollande mluvili s Putinem pět hodin. Kyjevu se návrh líbí

  • 1348
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande jednali více než pět hodin o dění na Ukrajině s Vladimirem Putinem v Moskvě. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova byla jednání konstruktivní a budou dále pokračovat v neděli po telefonu.

Informovala o tom agentura Reuters. Po skončení schůzky Peskov uvedl, že jednání byla konstruktivní a státy se budou nadále snažit pracovat na společném dokumentu, který by prosadil příměří podle loňských mírových ujednání z Minsku. „Tento text by měl být později postoupen ke schválení stranám konfliktu,“ řekl Peskov. Žádné konkrétní výsledky jednání nesdělil jak Peskov, tak i mluvčí německé vlády.

První reakce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka i vůdců proruských povstalců na mírovou iniciativu německé kancléřky a francouzského prezidenta jsou pozitivní. Porošenko v Mnichově dal najevo, že by jejich návrh mohl fungovat, a vyjednávač doněckých separatistů Denis Pušilin ho podle agentury Interfax rovněž přivítal.

Kancléřka Angela Merkelová a prezident Françoise Hollande svůj nový plán k urovnání konfliktu na východě Ukrajiny představili ve čtvrtek v Kyjevě Porošenkovi a v pátek pak v Moskvě ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. V neděli by o něm měli všichni čtyři znovu diskutovat při telefonické konferenci.

Ukrajinský prezident podle agentury Reuters během mnichovské bezpečnostní konference na otázku, zda by iniciativa mohla fungovat, v sobotu odpověděl: „Ano.“ Pušilin podle Interfaxu reagoval slovy: „My jsme vždy pro jednání.“ Vyjádřil přitom naději, že by nové příměří mohlo vydržet. Je ale podle něj nutné zajistit spolehlivý kontrolní mechanismus jeho respektování.

Demarkační linie bude problém

Podrobnosti návrhu oficiálně zveřejněny nebyly. Podle agentury DPA je jeho základem zastavení palby a Merkelová a Hollande po rozhovoru v Kremlu naznačili, že mírový plán dojednaný loni v září v Minsku je nutné přepracovat. Média spekulují, že iniciativa kromě příměří setrvává u výměny zajatců a stažení těžké výzbroje. Problémem je ale demarkační linie, protože vzbouřenci chtějí zohlednit své územní zisky z poslední doby.

Boje v Debalcevu

V Debalcevu na východě Ukrajiny utichly zbraně. Lidé se sbalili a prchají

Stařec z východoukrajinského města Debalceve s pomocí nastupuje do autobusu...

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dodal, že nedělní telekonference, na které se upřesní požadavky jednotlivých stran, bude „normandského formátu“.

Označení „normandský formát“ použil ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý rok, když se poprvé setkal s Putinem při červnových oslavách výročí vylodění Spojenců v Normandii za druhé světové války. Setkání tehdy zprostředkovali představitelé Francie a Německa. Není tedy vyloučené, že se nedělní debaty po telefonu bude účastnit i Porošenko.

S Porošenkem státníci jednali už ve čtvrtek pozdě do noci. Merkelová s Hollandem prezidentům představili nový návrh smíru na Ukrajině, kde rebelové drží výraznou část území. Cesta do Kyjeva a do Moskvy měla podle nich přinést novou dohodu o vyřešení konfliktu, která bude přijatelná pro všechny strany. Obsah návrhu zatím není veřejně známý.

Situace na východě Ukrajiny k 6. únoru podle ukrajinského ministerstva obrany


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video