Mně nic nehrozí, věřil japonský novinář. Zůstaly po něm dvě dcerky

  • 384
Kendži Goto měl všechno. Kariéru, milující ženu a dvě malé dcerky. Přesto vyrazil do válkou zničené Sýrie, aby světu popsal zoufalství místních obyvatel. Za své ideály zaplatil životem. Islámský stát v sobotu oznámil, že japonského novináře připravil o hlavu.

Zkušený 47letý novinář Goto o svých plánech a pohnutkách mluvil na krátkém videozáznamu pořízeném v říjnu na jihu Turecka. „Syrští lidé trpí už tři a půl roku. Už to stačilo. Rád bych tedy napsal příběh toho, co dělá Islámský stát,“ říká podle CNN na videu. O pár dní později se vydal přes syrskou hranici k baště islamistů, kterou je město Rakká.

Islámský stát

Od jeho úmyslů se ho snažil odradit kamarád a kolega Aladín al Zajm. „Není to pro tebe bezpečné,“ říkal mu. Japonský novinář si však nedal říct. Kamarádovi odpověděl, že se necítí v nebezpečí, protože je Japonec. „Nejsem Američan, nejsem Brit, ale Japonec. Můžu tam jít,“ řekl. Vycházel z toho, že rukou islamistů dosud umírali především občané zemí, které jsou součástí koalice bojující proti Islámskému státu.

V tom se však zmýlil. Minulý týden islamisté zveřejnili video, na kterém Goto s dalším Japoncem Harunou Jakawou, o jehož propuštění se podle nepotvrzených zpráv pokoušel, klečí ve svítivě oranžové kombinéze.

Za nimi stojí černě oděný islamista a hrozí jejich vraždou. Zakuklenec po japonské vládě požadoval 200 milionů dolarů (4,8 miliardy korun). Když peníze nedorazily, nejprve byl zavražděn Jakawa (více zde), v sobotu pak svět obletěla zpráva i o smrti Gotoa (více zde). Oba Japonce podle prvních analýz vlastnoručně podřezal muž přezdívaný Džihádista John, který je zřejmě zodpovědný i za vraždy dalších rukojmí (více zde).

Chtěl společnost bez válek, vzpomíná matka novináře

Goto byl podle svých přátel a kolegů zkušeným novinářem, jeho články se objevovaly ve většině významných japonských sdělovacích prostředcích. Nikdy se nebál vydat do válkou zmítaných oblastí, v Sýrii zmítané občanskou válkou byl během posledních let několikrát. Jedním z hlavních témat, kterými ze zabýval, byla daň, kterou si válečné konflikty vybírají na civilním obyvatelstvu.

„Můj manžel je poctivý a upřímný muž, který do Sýrie jel, aby ukázal utrpení lidí,“ říkala o Gotoovi jeho manželka Reiko, která za jeho propuštění mnoho dní bojovala. Nejprve stranou zájmu médií, po zveřejnění videa pak veřejně.

V její emailové schránce přistála zpráva o únosu manžela už 2. prosince, tedy dlouho před zveřejněním videa. „Naší malé holčičce byly teprve tři týdny, když Kendži odjel. Doufám, že naše starší dcera, které jsou dva roky, svého tátu ještě někdy uvidí,“ doufala ještě ve čtvrtek. Islamisté však slitování neměli.

Za život Kendžiho Gotoa bojovala i jeho matka Junko. Únosce se snažila přesvědčit, že Goto není nepřítelem Islámského státu. „Kendži byl vždycky milým člověkem, už od dětství. Vždycky říkal, že chce zachraňovat životy dětí ve válečných zónách,“ vzpomíná na svého syna.

„Prolévám slzy smutku, nevím, co bych k tomu řekla. Nechci ale, aby z tohoto smutku vzešla nenávist. Kendžiho cílem bylo vytvořit společnost bez válek. Chtěla bych předat jeho myšlenky celému světu,“ prohlásila Junko krátce po tom, co se dozvěděla o smrti syna.

Japonsko zajistí spravedlnost

Gotoa drželi islamisté v zajetí spolu s jordánským armádním pilotem Maázem Kasásbou. Islámský stát chtěl život vojáka vyměnit za propuštění irácké teroristky Sadžídy Rišávíové. Jordánská vláda však na požadavek odmítla přistoupit bez jasného důkazu, že je pilot stále naživu (více zde). Ammán po vraždě Gotoa ujistil, že učiní vše pro pilotovo vysvobození.

Japonský premiér Šinzó Abe po zveřejnění informací o smrti druhého rukojmí prohlásil, že „Japonsko bude spolu s mezinárodním společenstvím usilovat o to, aby osoby zodpovědné za tento zločin pohnalo před spravedlnost“.

Otázkou zůstává, zda tato slova znamenají možnost zapojení Japonska do úderů na pozice Islámského státu, či zůstane jen u určité „ideologické podpory“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue