Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla na necelých 37 miliard (30.9.2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Dubnové otevření tunelu Blanka je ohroženo, kabely poničila voda

  • 301
Stavba tunelu Blanka se může protáhnout ještě o několik dalších měsíců. Některá měření totiž ukazují, že poškozených kabelů vedoucích k bezpečnostním technologiím je více, než se vědělo. Pokud by se ukázalo, že by mohlo dojít ke zkratu, musela by je ČKD Praha DIZ vyměnit.

Spuštění tunelového komplexu Blanka, která stojí tolik, že si místo ní mohla Praha koupit dvě Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, je opět ohroženo. Podle čerstvého dokumentu, který má MF DNES k dispozici, proběhlo v lednu měření odporu kabelů, které jsou uložené v chodnících. Jsou tu ve speciálních chráničkách, kde se však objevila i voda, a ta mohla podle firmy vedení poničit.

Z měření podle dokumentu vyplynulo, že u více než 70 procent kabelů „poklesl izolační stav o více než 99 procent“. To se podle ČKD týká 1 091 kusů kabelů. U dalších 84 kabelů byl izolační stav nižší, než stanovuje norma pro bezpečný provoz.

Navíc v devět dní starém zápisu z kontrolního dne ČKD uvedla, že doporučuje vyměnit „převážně kabely v kabelových chráničkách“. To mohou být až desítky kilometrů drátů. Firma v materiálu poukázala i na to, že se stav technologií v chodnících postupně zhoršuje.

Na problematický stav technologií upozornila MF DNES na podzim. Vedení města dosud oficiálně zveřejnilo jen to, že bude nutné kabely měnit pouze v jedné části tunelu. Nová měření se týkají celé Blanky.

„Vliv to má především na bezpečnost. V tunelu by nemuselo fungovat dopravní značení, informační tabule nebo osvětlení,“ upozornil na rizika již před časem za ČKD Praha DIZ Karel Samec.

Definitivně rozhodnou až znalci

Zatím se jedná o dílčí měření, nicméně to může být signál. Výměna více než tisícovky kabelů zabere měsíce, což znamená, že by se avizovaný termín spuštění v dubnu mohl posunout až na přelom léta a podzimu.

„Za sebe mohu říci, že vše běží podle kroků dohodnutých na kontrolních dnech. O žádné výměně všech kabelů se nyní nejedná,“ řekl k aktuální situaci náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Nyní totiž probíhají odborné revize části kabeláže. „Do jejich dokončení je předčasné dělat jakékoliv závěry. K těm bude možné přikročit teprve poté, kdy bude k dispozici více podobných dílčích posudků,“ uvedl Pavel Kočiš, mediální zástupce správce stavby firmy IDS.

Magistrát se tak zatím drží dubna a čeká na výsledky analýz soudního znalce, které mají být hotové do dvou či tří týdnů. Tato zkoumání doporučí množství kabelů určených k výměně. A až pak bude jasné i to, jak dlouho práce potrvají.

Analýzu provádí také pojišťovna, u níž dodavatel technologií ČKD uplatňuje škodu na poničených kabelech. „Neumím si představit, že by pojišťovna chtěla zaplatit kompletní výměnu všech kabelů,“ reagoval dobře informovaný zdroj s tím, že výměny by proto nemusely být tak rozsáhlé a zdlouhavé. Co bude pojišťovna ochotná uhradit do značné míry, určí i to, kolik metrů či kilometrů vedení bude nutné vyměnit.

Odstranit se musí i příčiny problémů

I jiné zdroje MF DNES říkají, že by potíže nemusely být tak velké, a odhadují rozsah poškození na deset až dvacet procent. Teoreticky přitom lze část vedení opravit za provozu. I tak je však termín napnutý.

„Navrhli jsme investorovi tři varianty, jak postupovat při výměně vlhkem poškozených kabelů,“ uvedl za ČKD Praha DIZ Karel Samec. Město si zatím řešení nevybralo, a než tak učiní, nechce ČKD komentovat termín dokončení Blanky. Až potom, jaká verze řešení zvítězí, bude totiž jasný rozsah výměny.

V případě kabelů jde o dlouhodobější problém. Již dříve náměstek Petr Dolínek hovořil o poškození kabelů, avšak jen v jedné části tunelu – v úseku mezi propojkami s čísly 11 a 12, což jsou chodby spojující obě trouby Blanky. ČKD již v tunelu vyměnila asi třicet čidel a požárních tlačítek. Celkem nyní firma registruje skoro 140 závad.

Potíže podle předběžných informací způsobila voda v některých chodníkových šachtách, kudy kabely vedou. Analýza má zjistit, zda za to opravdu může voda a jak se tam dostala. Podle Metrostavu do Blanky pronikla s přívalovými dešti. Podle Samce z ČKD jde o průsak spodní vody. „Tunel je přitom projektován jako suchý, respektive převážně suchý,“ dodal mluvčí ČKD.

Mimochodem, i příčinu závad kabelů musí město, přesněji firmy, ještě před spuštěním Blanky odstranit, protože jinak by se mohly opakovat. Potíže s deštěm podle Františka Poláka již Metrostav odstranil.

Loni v září se na otevření Blanky připravovali záchranáři. V tunelu měli cvičení:

24. listopadu 2013