Sypače Tatra vysočinské správy a údržby silnic pořízené v letech 1992 až 2008 nemohou shrnovat sníh. S radlicí mají totiž přetíženou přední nápravu, což silničáři zjistili až loni v létě. Kraj Vysočina i výrobce hledají řešení. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Sypače nemohou shrnovat sníh. Přezujte je a zpomalte, radí výrobce

  • 101
Zima je už skoro v polovině. Právě teď je na Vysočině potřeba co nejvíce provozuschopných sypačů s radlicí a pořádným nákladem posypové směsi. Jenže Krajská správa a údržba silnic má problém s tatrami, který zjistila už loni v létě. Některá auta nemohou tahat radlici, aby nebyla přetížená.

Kraj Vysočina a silničáři očekávají řešení této patálie od dealera, který jim tatry dodal. Nákupy se děly v letech 1992 až 2008. Potom byla nově zakoupena do silničářského vozového parku auta značky Iveco (o problémech vozů Tatra čtěte zde).

„Očekávali bychom, že tyto technické a administrativní úpravy vozů Tatra zajistí podle možností původní dodavatel na klíč,“ uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl z ČSSD.

Silničáři jsou v kontaktu nejen se společností Serviscentrum Vysočina, což je autorizovaný dealer a servis, ale také s automobilkou Tatra Trucks. Ta zaslala v půli prosince svá doporučení, co dělat. Na rozhodnutí, co se bude dít, čeká.

„V řadě případů stačí jednoduchá opatření, jakým je kupříkladu výměna pneumatik za typ s vyšší únosností,“ sdělil za Tatru Trucks mluvčí Andrej Čírtek. „Očekávali jsme okamžité jednání,“ poznamenal mimo jiné k současné situaci.

Řešení měli silničáři dostat už při koupi, tvrdí náměstek

Podle Martina Jakubce, vedoucího oddělení plánování a koordinace údržby u vysočinských silničářů, je záležitost v řešení. Kontaktovali nejen Serviscentrum Vysočina, ale také ředitele technického vývoje i šéfa odboru zkoušky vozidel ve firmě Tatra Trucks.

„Navržená jednotlivá řešení, tak jak jsou uvedena v tiskovém prohlášení společnosti Tatra Trucks, měla být součástí už původní dodávky techniky v okamžiku jejího nákupu,“ upozornil Joukl.

O jaká řešení může například jít? Koupi odolnějších pneumatik nebo zkrutné tyče předního pérování. Lze také snížit maximální rychlosti sypače na 50 nebo 60 km/h.

„Vedou se jednání, jakým způsobem se dá problém odstranit, jestli se to dá opravit a kolik by to stálo,“ řekl Joukl už v úterý na jednání krajského zastupitelstva.

Tatra se ohradila. Vinu může nést i nástavbář a provozovatel

Automobilka se ohradila proti zpochybňování kvality a výkonů tater. V případě vozů s nástavbou je podle mluvčího Čírtka odpovědnost za provoz a bezpečnost vozidel rozdělena na výrobce podvozku, výrobce nástavby a provozovatele.

„Nástavbář musí stanovit závazná pravidla pro užívání auta vycházející ze schválených limitů podvozku i celého vozidla, což prakticky představuje například i pokyny pro nakládání a umístění nákladu či montáž dalšího příslušenství na vůz. Provozovatel je pak povinen pokyny nástavbáře a tím i výrobce podvozku dodržovat,“ upozornil Čírtek.

„Chápu, že automobilka Tatra se cítí být poškozena. Pokud se ukáže, že se ze strany Krajské správy a údržby silnic a dalších osob jedná o neférové chování, bude třeba vyvodit nyní už jednoznačné personální závěry,“ reagoval opoziční zastupitel za ODS Ota Benc.

Projeli jsme se v kabině sypače v Praze:

15. prosince 2010